Aleträffen 25 sept 2010ti 2010-09-28 21:20
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2007

   Pl     Rank Namn                      År Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (4)       1960 m                      

    1          Bengt Borg                26 Göteborg/Majorna OK          47:36 G        
    2          Ture Gunnarsson           28 Göteborg/Majorna OK          49:15 G        
    3          Åke Pettersson            28 Kungälvs OK                  72:49          

               KarlErik Fransson         28 Trollhättans SOK          ej start          



H75  (4)       1960 m                      

    1          Holger Persson            35 OK Eken                      29:52 G        
    2          Gunnar Larsson            32 Uddevalla IS                 39:41 S        
    3          Carl-Henrik Hallberg      32 IK Uven                      40:00 S        
    4          Totte Holm                35 Markbygdens OK               67:02          



H70  (18)      2410 m                      

    1          Roland Dahl               38 IFK Göteborg                 31:58 G        
    2          Lars Johansson            40 OK Skogshjortarna            33:05 G        
    3          Erland Ling               40 Jönköpings OK                33:36 G        
    4          Lennart Bernhed           37 Tolered-Utby Ol-klubb        33:57 G        
    5          Andre Alexandersson       38 Kungälvs OK                  34:51 G        
    6          Magne Hagström            40 Frölunda OL                  35:56 G        
    7          Ingemar Alfredsson        37 IK Uven                      36:04 S        
    8          Agne Östensson            36 Tolered-Utby Ol-klubb        38:28 S        
    9          Roland Brandshage         38 Sävedalens AIK               38:39 S        
   10          Tore Pettersson           40 OK Gipen                     39:45 S        
   11          Leif Johansson            37 Trollhättans SOK             41:00 S        
   12          Per-Hugo Lundgren         38 Lerums SOK                   43:43 S        
   13          Gösta Grahn               37 Sävedalens AIK               47:41 B        
   14          Gunnar Waern              38 Trollhättans SOK             50:00          
   15          Vagn Lidegård             36 Mariager Fjord OK            55:45          

               Roland Aasa               37 IK Uven                   Ej godk.          
               Ivan Ernvid               40 Ulricehamns OK            ej start          
               Matts Mattsson            39 OK Gipen                  ej start          



H65  (26)      2410 m                      

    1          Kalle Johansson           44 OK Skogshjortarna            28:05 G        
    2          Henrik Hvoslef            42 IK Stern                     29:29 G        
    3          Lennart Carlström         43 OK Landehof                  29:34 G        
    4          Göran Bengtsson           44 Tockarps IK                  30:20 G        
    5          Rune Sandberg             45 Uddevalla OK                 32:44 S        
    6          Lennart Höije             43 OK Ravinen                   33:11 S        
    7          Ingemar Lindblom          44 IFK Göteborg                 33:17 S        
    8          Lars Tuvesson             44 Ulricehamns OK               34:40 S        
    9          Ronny Andersson           42 OK Skogshjortarna            35:28 S        
   10          Jan Larsson               45 Sävedalens AIK               36:01 S        
   11          Lars-Olof Lannfelt        43 OK Skogshjortarna            37:02 S        
   12          Kjell-Åke Isaksson        43 OK Skogshjortarna            38:25 S        
   13          Gunnar Vallin             44 OK Landehof                  39:18 S        
   14          Thomas Åberg              45 Tolered-Utby Ol-klubb        41:13 B        
   15          Karl-Axel Johansson       42 IK Uven                      41:31 B        
   16          Hans C Johansson          42 IK Stern                     42:09 B        
   17          Anders Axelsson           45 Sävedalens AIK               45:44          
   18          Bertil Ottosson           42 FK Göingarna                 46:05          
   19          Kenneth Rosén             44 Göteborg/Majorna OK          53:14          
   20          Sune Mentor               43 Göteborg/Majorna OK          66:35          

               Jukka Rankanen            45 Sjövalla FK               Ej godk.          
               Stefan G Larsson          45 OK Njudung                ej start          
               Lennart Olsson            43 IK Uven                   ej start          
               Arne Pedersen             41 Mariager Fjord OK         ej start          
               Ingemar Wiklund           43 OK Skogsvargarna          ej start          
               Björn Ahlnér              45 Göteborg/Majorna OK       ej start          



H60  (17)      2370 m                      

    1          Lars Hogedal              50 Vänersborgs SK               25:29 G        
    2          Per Fredriksson           50 OK Skogshjortarna            26:47 G        
    3          Björn Jägerström          50 IK Uven                      27:09 G        
    4          Toivo Pentonen            50 Hestra IF                    27:39 G        
    5          Ingemar Arnesson          46 IK Dran                      28:32 G        
    6          Christer Elfsberg         49 Kristinehamns OK             29:53 S        
    7          Mats Kågeson              48 Lerums SOK                   30:41 S        
    8          Sven-Erik Molander        50 Tolered-Utby Ol-klubb        31:06 S        
    9          Lars-Göran Axmalm         46 Sävedalens AIK               31:37 S        
   10          Bill Schölin              48 Tockarps IK                  39:09          
   11          Lennart Andersson         49 Göteborgs SK                 43:37          
   12          Jan Påhlstorp             46 Emmaboda Verda OK            45:00          
   13          Niels Jorgen Iversen      49 Mariager Fjord OK            45:19          
   14          Lars Österberg            48 Sävedalens AIK               52:26          
   15          Helge Poulsen             50 Mariager Fjord OK            53:58          
   16          Arne Bigsten              47 FK Herkules                  55:16          

               Kjell Jeppson             47 IF Rigor                  ej start          



H55  (19)      2810 m                      

    1          Carl-Henry Andersson      48 OK Orinto                    27:23 G        
    2          Yngve Norell              52 Frölunda OL                  27:41 G        
    3          Mats Strandhagen          55 Göteborg/Majorna OK          29:46 G        
    4          Thore Jansson             53 Kungälvs OK                  32:04 S        
    5          Kent Eriksson             51 Lerums SOK                   33:43 S        
    6          Ulf Petersson             54 Kungälvs OK                  34:47 S        
    7          Johan Carlsson            55 Trollhättans SOK             37:15 S        
    8          Lars Ekberg               53 Trollhättans SOK             42:26          
    9          Kent Ivarsson             52 OK Skogshjortarna            43:29          
   10          Sten Blomström            51 IK Stern                     47:18          
   11          Dan Widercrantz           52 OK Skärmen                   47:32          
   12          Johan Wedlin              55 Sävedalens AIK               48:09          
   13          Jens Christensen          55 Mariager Fjord OK            49:29          
   14          Anders Mohlin             51 IK Stern                     56:17          

               Per-Anders Enenge         55 Bredareds IF              Ej godk.          
               Bo Håkansson              53 IFK Göteborg              ej start          
               Helge Søgård              55 Mariager Fjord OK         ej start          
               Yngve Nilsson             51 OK Gipen                  ej start          
               Mats Blom                 52 Ljungskile FK             ej start          



H55 Motion  (1 2440 m                      

    1          Ingemar Carlsson          54 Sävedalens AIK               34:37 S        



H50  (27)      2970 m                      

    1          Jan Hansson               60 Stenungsunds OK              27:57 G        
    2          Kjell Andersson           56 Sävedalens AIK               29:30 G        
    3          Ulf Wallin                60 Sjövalla FK                  29:47 G        
    4          Ulf Palmér                56 Ulricehamns OK               29:54 G        
    5          Stefan Sjöblom            58 Frölunda OL                  33:20 S        
    6          Hans Garmer               59 Göteborg/Majorna OK          34:47 S        
    7          Anders Spånér             57 Sävedalens AIK               35:17 S        
    8          Stefan O Jansson          58 Lerums SOK                   35:23 S        
    9          Nils-Olof Larsson         60 Vänersborgs SK               35:24 S        
   10          Dick Nyman                58 Uddevalla IS                 36:18 S        
   11          Björn Borg                57 Göteborg/Majorna OK          36:40 S        
   12          Bertil Thomas             58 Lerums SOK                   36:56 S        
   13          Lars Norén                59 Göteborg/Majorna OK          37:20 S        
   14          Martin Eickhoff           58 Sävedalens AIK               39:42 S        
   15          Christer Mannfolk         60 Ulricehamns OK               40:22 B        
   16          Lars Magnusson            59 Tolered-Utby Ol-klubb        40:58 B        
   17          Gunnar Håkansson          58 IK Uven                      42:15          
   18          Magnus Uppström           59 FK Herkules                  43:28          
   19          Jan Rydén                 59 Sjövalla FK                  45:27          
   20          Gert Rebsdorf             56 Mariager Fjord OK            47:12          
   21          Jan Fonselius             56 IF Marin Väst                77:51          

               Stefan Johansson          58 Trollhättans SOK          ej start          
               Tuomo Saaranen            58 OK Skogshjortarna         ej start          
               Torsten Backteman         59 Lerums SOK                ej start          
               Ingemar Björkman          56 Göteborg/Majorna OK       ej start          
               Bengt Nilsson             57 Göteborg/Majorna OK       ej start          
               Björn Bältsjö             57 Sävedalens AIK            ej start          



H45  (32)      3120 m                      

    1          Ulrik Olsson              65 Brattås CK                   28:01 G        
    2          Stefan Lund               62 OK Orinto                    29:14 G        
    3          Maths Carlsson            61 Tolered-Utby Ol-klubb        30:47 G        
    4          Per-Arne Wahlgren         62 Sjövalla FK                  31:07 G        
    5          Bertil Petersson          62 IK Ymer                      32:53 S        
    6          Per Flakberg              62 IFK Göteborg                 33:29 S        
    7          Leif Einarsson            65 Kungälvs OK                  33:46 S        
    8          Christer Borg             63 Göteborg/Majorna OK          35:22 S        
    9          Mikael Jungbjer           64 Göteborgs SK                 35:26 S        
   10          Magnus Karlsson 1         64 OK Landehof                  35:42 S        
   11          Thomas Attfors            61 Tolered-Utby Ol-klubb        36:22 S        
   12          Lars Magnusson            63 OK Landehof                  39:25 S        
   13          Stefan Hammar             63 FK Herkules                  40:00 S        
   14          Pär Claesson              62 Sävedalens AIK               40:06 S        
   15          Christer Carlsson         61 Sävedalens AIK               40:12 S        
   16          Leif Hagman               63 IK Uven                      41:56 B        
   17          Peter Karlsson            61 Stenungsunds OK              43:05 B        
   18          Magnus Ohlsson            64 Sjövalla FK                  43:54 B        
   19          Johan Wettergren          65 IK Uven                      45:28          
   20          Hans Lindgren             62 OK Skogshjortarna            48:03          
   21          Mats Dahlrot              65 IK Uven                      49:08          
   22          Lars-Göran Davidsson      65 Göteborg/Majorna OK          49:41          
   23          Dag Tryggö                62 Trollhättans SOK             52:33          
   24          Sören Knuts               62 Trollhättans SOK             55:01          
   25          Bernt Berndtsson          65 Frölunda OL                  57:53          
   26          Klaus Wolsing             61 Mariager Fjord OK            59:03          
   27          Graham Kemp               65 Göteborg/Majorna OK          66:19          
   28          Poul Lading               61 Mariager Fjord OK            95:08          

               Kjell Einarsson           64 OK Skogshjortarna         Ej godk.          
               Stig Larsson              61 Göteborg/Majorna OK       Ej godk.          
               Anders Johansson          64 OK Landehof               ej start          
               Hans Wedberg              62 Sjövalla FK               ej start          



H40  (13)      3310 m                      

    1          Henrik Nordholm           67 Sävedalens AIK               32:04 G        
    2          Bjarne Bäcklund           68 IFK Göteborg                 33:59 G        
    3          Peter Asp                 70 IFK Göteborg                 34:11 G        
    4          Nils Gustavsson           67 IFK Göteborg                 35:03 G        
    5          Niklas Johansson          66 OK Landehof                  38:37 S        
    6          Carl Norin                66 Frölunda OL                  39:14 S        
    7          Stefan Johansson          70 Frölunda OL                  40:05 S        
    8          David Gabrielsson         66 Sävedalens AIK               41:45 S        
    9          Ulf Nyqvist               70 OK Landehof                  41:56 S        
   10          Erik Ruotsalainen         66 FK Herkules                  43:44 S        
   11          Robert Wieslander         67 OK Skärmen                   47:48 B        
   12          Ingemar Blom              67 IK Uven                      51:25          
   13          Ole Præstgård             66 Mariager Fjord OK            71:53          



H35  (9)       3900 m                      

    1          Christer Casselsjö        72 IFK Göteborg                 43:35 G        
    2          Tommy Jonsson             72 Frölunda OL                  47:31 G        
    3          Pär Svensson              73 I 15 IF                      58:49 S        
    4          Sven Arne Karlsson        71 Trollhättans SOK             60:31 S        
    5          Bo Kron                   72 OK Flundrehof                77:22          

               Jan Johansson             73 Frölunda OL               Ej godk.          
               Martin Ottosson           74 FK Göingarna              Ej godk.          
               Mats Ljungblom            72 Göteborg/Majorna OK       Ej godk.          
               Martin Aamot              72 OK Skogshjortarna         ej start          



H35 Motion  (4 3170 m                      

    1          Niklas Larsson            71 IK Uven                      30:53 S        
    2          Erik Aderstedt            73 Kungälvs OK                  34:02 S        
    3          Torbjörn Saetre           67 OK Landehof                  46:29 B        
    4          Christer Henriksson       66 Sävedalens AIK               63:51          



H21  (54)      4390 m                      

    1          Jonas Pilblad             77 IFK Göteborg                 32:13 G        
    2          Anders Axenborg           76 Göteborg/Majorna OK          35:58 G        
    3          Johan G Hördegårdh        76 IFK Göteborg                 36:10 G        
    4          Erik Engstrand            81 IFK Göteborg                 36:14 G        
    5          Henrik Laas               83 IFK Göteborg                 36:15 G        
    6          Tommy Andersson           73 Vänersborgs SK               36:21 G        
    7          Magnus Carlstedt          85 Sävedalens AIK               37:09 S        
    8          Markus Båth               79 IFK Göteborg                 39:05 S        
    9          Christian Nielsen         78 IFK Göteborg                 39:28 S        
   10          Anders Höije              80 Göteborg/Majorna OK          39:38 S        
   11          Gunnar Elveljung          70 IFK Göteborg                 40:21 S        
   12          Jakob Eng                 77 OK Pan-Kristianstad          40:42 S        
   13          Martin Hogedal            80 Vänersborgs SK               40:56 S        
   14          Per-Anders Eggertsen      81 IFK Göteborg                 41:01 S        
   15          Johan Levin               85 Sävedalens AIK               41:17 S        
   16          Daniel Netz               83 Vänersborgs SK               41:47 S        
   17          Jonas Palm                82 Sävedalens AIK               41:48 S        
   18          Fredrik Persson           81 OK Pan-Kristianstad          41:53 S        
   19          Niclas Tjernlund          87 OK Vilse 87                  42:11 S        
   20          Johnny Hålsjö             83 Vänersborgs SK               42:13 S        
   21          Niklas Åberg              75 Tolered-Utby Ol-klubb        42:25 S        
   22          Joel Nilsson              92 IFK Göteborg                 42:29 S        
   23          Rikard Pentonen           83 IFK Göteborg                 43:10 S        
   24          Johan MacLassen           82 Mariager Fjord OK            45:28 S        
   25          Michal Besta              76 FK Göingarna                 45:36 S        
   26          Henrik Svensson           82 OK Vilse 87                  45:39 S        
   27          Daniel Larsson            88 Vänersborgs SK               46:38 S        
   28          Anton Hemlin              88 IK Uven                      46:51 S        
   29          Peter Dellming            71 IFK Göteborg                 48:02 B        
   30          Alexander Schwab          88 Göteborg/Majorna OK          48:12 B        
   31          Victor Flingmark          94 Uddevalla OK                 48:49 B        
   32          Simon Lennermo            85 Nässjö OK                    48:53 B        
   33          Joel Sanderi              83 Sävedalens AIK               49:21 B        
   34          Thomas Karlsson           70 Sjövalla FK                  49:26 B        
   35          Johan Lingsten            73 FK Herkules                  49:37 B        
   36          Erik Lauri                72 FK Herkules                  49:51 B        
   37          Thorbjörn Ekström         83 Uddevalla OK                 51:09          
   38          Johan Winterås            88 Västerbergslagens OL         51:52          
   39          Joakim Millegård          87 Sävedalens AIK               54:40          
   40          Erik Håkansson            89 IK Uven                      57:22          
   41          Klas Åström               70 FK Herkules                  57:30          
   42          Johan Berthag             80 Halmstad OK                  58:55          
   43          Andreas Leijgård          84 Gudhems IF                   59:15          
   44          Andreas Skymberg          84 Sävedalens AIK               62:10          
   45          Anders Sjöberg            65 OK Reftele                   63:37          

               Emil Tengvall             88 Vänersborgs SK            Ej godk.          
               Stepan Holas              87 SC Jicin                  Ej godk.          
               Anders Hermansson         87 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk.          
               Jari Williamsson          69 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start          
               Fredrik Weihard           80 Sävedalens AIK            ej start          
               Karl Levin                87 Sävedalens AIK            ej start          
               Tomas Johansson           76 Vänersborgs SK            ej start          
               Klas Petersson            82 IF Marin Väst             ej start          
               Andreas Eriksson          79 Lunds OK                  ej start          



H21 Motion  (1 4280 m                      

    1          Albin Svensson            76 Göteborg/Majorna OK          66:15 S        



H20  (2)       3900 m                      

    1          Sebastian Mannfolk        90 Ulricehamns OK               65:09 G        
    2          Fredrik Wessmark          91 OK Flundrehof                65:51 G        



H18  (2)       3010 m                      

    1          Jacob Thomas              93 Lerums SOK                   44:55 G        
    2          Henrik Dahlrot            93 IK Uven                      49:07 G        



H16  (11)      3340 m                      

    1          Anton Blom                94 IK Uven                      33:22          
    2          Gustav Boquist            95 IK Uven                      34:05          
    3          Albin Petrén              94 Kungälvs OK                  38:15          
    4          Jesper Mattsson           95 Göteborg/Majorna OK          46:21          
    5          Petter Glenn Östman       95 Göteborg/Majorna OK          49:10          
    6          Johannes Kuhlin           95 Göteborg/Majorna OK          49:30          
    7          Pontus Hermansson         95 Tolered-Utby Ol-klubb        61:23          
    8          Pontus Jansson            94 Kungälvs OK                  68:44          
    9          Karl Rydén                95 Sjövalla FK                  70:51          

               Christoffer Johansson     95 Trollhättans SOK          ej start          
               Rickard Norlin            95 Kungälvs OK               ej start          



H14  (18)      3020 m                      

    1          Oskar Lindqvist           96 Sävedalens AIK               24:58          
    2          Heino Ollin               96 Sävedalens AIK               30:43          
    3          John Gabrielsson          96 Sävedalens AIK               31:14          
    4          Rasmus Arfwedson          97 Frölunda OL                  31:29          
    5          Tobias Pentonen           96 Hestra IF                    33:57          
    6          Johan Höglund             96 FK Herkules                  36:25          
    7          Felix Garmer              96 Göteborg/Majorna OK          37:38          
    8          Arvid Hammar              96 FK Herkules                  42:42          
    9          William Johnsson          97 OK Skogshjortarna            42:58          
   10          Douglas Fransson Lee      98 OK Alehof                    43:19          
   11          Fredrik Lind              96 FK Herkules                  43:56          
   12          Dennis Karström           96 FK Herkules                  53:40          
   13          Eric Brattåsen            96 OK Skogshjortarna            67:08          
   14          Markus Pettersson         97 Vänersborgs SK               72:03          

               Filip Sverlinger          96 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk.          
               Adam Wesselhoff           96 OK Skogshjortarna         Ej godk.          
               Adam Johansson            97 Trollhättans SOK          ej start          
               Anton Karlsson            96 OK Skogshjortarna         ej start          



H12  (13)      2180 m                      

    1          Joel Flakberg             98 IFK Göteborg                 22:59          
    2          Eskil Tryggö              99 Trollhättans SOK             25:15          
    3          Jonatan Wedberg-Kilnäs    99 Sjövalla FK                  26:02          
    4          Albin Claesson            98 Sävedalens AIK               26:20          
    5          Johan Olson               98 IK Uven                      26:27          
    6          Jonas Lauri               99 FK Herkules                  29:14          
    7          Tobias Tillgren           99 IK Uven                      33:13          
    8          Arvid Stigson             98 Vänersborgs SK               34:27          
    9          Rasmus Bäcklund           98 IFK Göteborg                 36:09          
   10          Tim Olsson                98 Brattås CK                   37:58          

               Mikael Lind               98 FK Herkules               Ej godk.          
               Linus Andersson           98 OK Skogshjortarna         ej start          
               Joel Leander              98 OK Landehof               ej start          



H10  (9)       2110 m                      

    1          Per Nordholm              01 Sävedalens AIK               18:07          
    2          Oliver Fransson Lee       00 OK Alehof                    23:02          
    3          Joar Tryggö               01 Trollhättans SOK             23:56          
    4          Alexander Roos            01 OK Landehof                  24:05          
    5          Oscar Karlsson            00 Trollhättans SOK             31:16          
    6          Mattias Lauri             02 FK Herkules                  32:53          
    6          Erik Johansson            02 OK Alehof                    32:53          

               Nils Hammar               00 FK Herkules               Ej godk.          
               Filip Johansson           00 Trollhättans SOK          ej start          



D75  (4)       1960 m                      

    1          Eva Falk                  32 IK Stern                     34:25 G        
    2          Inga-Lisa Johansson       33 Fjärås AIK                   37:25 G        
    3          Signe Nyman               28 Uddevalla IS                 40:55 S        
    4          Anna-Lisa Berglund        32 Sävedalens AIK               54:27          



D70  (10)      1960 m                      

    1          Eivor Steen-Olsson        37 Kungälvs OK                  30:20 G        
    2          Kerstin Fredriksson       37 Ljungskile FK                32:24 G        
    3          Gudrun Broman             39 Göteborg/Majorna OK          33:01 G        
    4          Marianne Grahn            37 Sävedalens AIK               37:44 S        
    5          Lisbeth Johansson         38 OK Skogshjortarna            38:17 S        
    6          Gull-Britt Grönberg       39 Kungälvs OK                  39:48 S        
    7          Gunnel Börjesson          38 IK Uven                      46:48 B        
    8          Lillemor Hallin           40 OK Landehof                  53:10          
    9          Inger Hallberg            37 IK Uven                      64:05          
   10          Anita Andersson           36 Fjärås AIK                   71:55          



D65  (15)      2030 m                      

    1          Margareta Larsson         45 OK Njudung                   32:51 G        
    2          Ulla Lindhe               42 IK Stern                     35:04 G        
    3          Christina Schedwin        44 IK Stern                     37:00 G        
    4          Britt Rangert             43 IK Ymer                      40:47 S        
    5          Lena Waern                43 Trollhättans SOK             40:53 S        
    6          Ann-Britt Björkman        42 Kungälvs OK                  42:00 S        
    7          Birgitta Stenström        42 Vänersborgs SK               43:56 S        
    8          Eva Isaksson              44 OK Skogshjortarna            44:44 S        
    9          Margareta Johansson       41 Trollhättans SOK             47:46 B        
   10          Anna-Stina Arnesson       43 IK Dran                      52:38          
   11          Ann-Catrine Ahlström      41 Fjärås AIK                   63:48          

               Rigmor Schou              45 Mariager Fjord OK         Ej godk.          
               Lilian Samuelsson         44 Kungälvs OK               Ej godk.          
               Kerstin Ernvid            44 Ulricehamns OK            ej start          
               Ulla Ling                 45 Jönköpings OK             ej start          



D60  (15)      2030 m                      

    1          Ingrid Rex Wallström      46 IK Uven                      32:40 G        
    2          Anita Andersson           48 OK Skogshjortarna            35:20 G        
    3          Eva Blomström             50 IK Stern                     38:26 S        
    4          Ann-Kristin Lindegårdh    50 Tolered-Utby Ol-klubb        38:40 S        
    5          Ann-Britt Johansson       46 IK Stern                     39:04 S        
    6          Ann-Christine Borg        46 Frölunda OL                  39:06 S        
    7          Lotta Börjesson           48 Sävedalens AIK               40:40 S        
    8          Maud Nilsson              46 HJS-Vansbro OK               40:57 S        
    9          Eva Höije                 46 OK Ravinen                   41:29 S        
   10          Rosa Johansson            47 IK Uven                      42:52 S        
   11          Monica Påhlstorp          47 Emmaboda Verda OK            43:38 S        
   12          Elisabeth Rosén           47 Göteborg/Majorna OK          46:08 S        
   13          Annelise MacLassen        49 Mariager Fjord OK            47:18 B        
   14          Barbro Andersson          46 OK Skogshjortarna            54:17          
   15          Gertrud Ulla-Bri Ordasi   47 Kungälvs OK                  61:07          



D55  (9)       2570 m                      

    1          Maria Norell              51 FK Herkules                  38:10 G        
    2          Gunilla Hogedal           53 Vänersborgs SK               41:34 G        
    3          Brith Mohlin              55 IK Stern                     65:35          
    4          Margareta Schölin         53 Tockarps IK                  82:44          
    5          Inge Iversen              53 Mariager Fjord OK            86:41          

               Monica Ivarsson           52 OK Skogshjortarna         Ej godk.          
               Ulla Carlstedt            49 Sävedalens AIK            ej start          
               Karin Axelsson            51 IK Uven                   ej start          
               Birgitta Wiklund          51 OK Skogsvargarna          ej start          



D50  (7)       2370 m                      

    1          Maria Olsson              59 Lerums SOK                   34:41 G        
    2          Gunilla Carlsson          59 Göteborg/Majorna OK          35:52 G        
    3          Christina Nilsson         59 Lerums SOK                   38:19 G        
    4          Christina Birath          60 Stenungsunds OK              41:20 S        
    5          Catharina Carlsson        58 Trollhättans SOK             51:36 B        
    6          Ingela Skarin Håkansson   59 IK Uven                      57:10          

               Carina Wiström            57 Sävedalens AIK            Ej godk.          



D45  (14)      2390 m                      

    1          Ing-Marie Brander-Stran   52 Göteborg/Majorna OK          27:07 G        
    2          Monica Knutsson           52 Sävedalens AIK               32:16 S        
    3          Gunilla Axelsson          57 Sävedalens AIK               32:31 S        
    4          Anita Davallius           62 Uddevalla IS                 33:04 S        
    5          Britta Sahlin             61 Vänersborgs SK               33:08 S        
    6          Hillevi Eriksson          64 IF Hallby SOK                33:58 S        
    7          Annette Falck-Larsson     61 Vänersborgs SK               35:39 S        
    8          Marie Karlsson            65 Stenungsunds OK              37:27 S        
    9          Kristin Back              64 Vänersborgs SK               38:10 S        
   10          Gunnel Jernstig           63 Vänersborgs SK               38:47 S        
   11          Helene Wengholt Johnsso   62 OK Skogshjortarna            39:27 S        
   12          Karin Bergdahl            62 Sävedalens AIK               51:36          
   13          Jenny Homann              64 Frölunda OL                  51:44          
   14          Frida Mannfolk            65 Ulricehamns OK               70:01          



D45 Motion  (4 2440 m                      

    1          Maria Tryggö              64 Trollhättans SOK             36:22 S        
    2          Birgitta Lööf             57 Eksjö SOK                    48:11 B        
    3          Yvonne Jungbjer           63 Göteborgs SK                 53:16 B        

               Maare Ollin               65 Sävedalens AIK            ej start          



D35  (2)       2970 m                      

    1          Annika Kuhlin             67 Göteborg/Majorna OK          62:47 G        

               Cecilia Groth             72 Kungälvs OK               ej start          



D35 Motion  (4 2700 m                      

    1          Pernilla Karlsson         71 OK Landehof                  41:44 S        
    2          Tina Rundström            65 OK Landehof                  43:50 S        
    3          Agneta Larsson            71 IK Uven                      52:02 B        
    4          Tineke Snijder            72 IK Uven                      53:12 B        



D21  (36)      3340 m                      

    1          Johanna Berggren          85 Sävedalens AIK               30:08 G        
    2          Anne Magnusson            63 OK Landehof                  30:43 G        
    3          Camilla Engstrand         81 Sävedalens AIK               31:03 G        
    4          Lotta Saetre              74 OK Landehof                  31:14 G        
    5          Lisa Pedersen             92 OK Skogshjortarna            33:07 G        
    6          Laila B Höglund           62 FK Herkules                  33:17 G        
    7          Lina Strand               88 Göteborg/Majorna OK          34:05 G        
    8          Stina Strömstedt          78 IFK Göteborg                 34:54 G        
    9          Pia Johansson             71 OK Landehof                  35:17 S        
   10          Ida Hördegårdh            77 IFK Göteborg                 35:44 S        
   11          Anna Olsson               82 Lunds OK                     35:55 S        
   12          Anna-Karin Bondesson      79 Frosta OK                    36:15 S        
   13          Frida Nero                82 Göteborg/Majorna OK          36:21 S        
   14          Sara Svensson             83 OK Pan-Kristianstad          36:55 S        
   15          Katja Lüscher             84 Göteborg/Majorna OK          40:01 S        
   16          Elin Strandhagen          91 Göteborg/Majorna OK          41:29 S        
   17          Karolina Källstrand       82 Göteborg/Majorna OK          42:34 S        
   18          Frida Kjellberg           81 IFK Göteborg                 42:50 S        
   19          Agneta Nordholm           66 Sävedalens AIK               43:38 S        
   20          Therese Enenge            93 Bredareds IF                 44:54 B        
   21          Hanna Modin               81 Lunds OK                     45:08 B        
   22          Elin Åkesson              83 Ockelbo OK                   45:33 B        
   23          Ylva Fonselius            90 FK Herkules                  45:35 B        
   24          Anna Säfsten              74 FK Herkules                  47:02          
   25          Lucie Weissova            89 FK Göingarna                 47:48          
   26          Hanna Westerberg          91 Göteborg/Majorna OK          48:04          
   27          Anna Nilsson              86 FK Snapphanarna              48:09          
   28          Lisa Weimann              89 IK Uven                      49:51          
   29          Sara Holmberg             81 Göteborg/Majorna OK          51:14          
   30          Hanna Hagberg             77 Frölunda OL                  52:02          
   31          Hanna Weimann             85 IK Uven                      52:18          
   32          Yvonne Nyman              90 Uddevalla IS                 58:08          
   33          Ann Sundberg              78 Selånger SOK                 62:53          
   34          Sofia Karlsson            82 Frölunda OL                  63:35          

               Anna Johannesson          84 Göteborg/Majorna OK       Ej godk.          
               Sandra Axelsson           86 Vänersborgs SK            ej start          



D16  (10)      2940 m                      

    1          Felicia Stuhlhofer        95 OK Landehof                  36:13          
    2          Amanda Claesson           94 Sävedalens AIK               38:29          
    3          Filippa Spånér            94 Sävedalens AIK               40:37          
    4          Frida Brogren             94 Kungälvs OK                  41:36          
    5          Paula Glenn Jungbjer      94 FK Herkules                  45:04          
    6          Danielle Fröstad          95 Kungälvs OK                  47:36          
    7          Jennifer Hallel           95 Sjövalla FK                  51:01          
    8          Lina Henriksson           94 Sävedalens AIK               65:03          
    9          Linnea Bergstrand         95 Kungälvs OK                  66:13          

               Anna Wallin               94 Sjövalla FK               ej start          



D14  (6)       2540 m                      

    1          Clara Mannfolk            96 Ulricehamns OK               47:30          
    2          Liselott Nyman            96 Uddevalla IS                 49:40          
    3          Molly Rundström           97 OK Landehof                  56:01          
    4          Elin Wahlgren             96 Sjövalla FK                  58:40          

               Elin Voksepp              97 OK Skogshjortarna         ej start          
               Clara Wallin              96 Sjövalla FK               ej start          



D12  (16)      2180 m                      

    1          Kerstin Wadman            98 Göteborg/Majorna OK          18:57          
    2          Agnes Spånér              98 Sävedalens AIK               21:52          
    3          Kajsa Jungbjer            98 FK Herkules                  23:14          
    4          Martina Kylebäck-Wenner   98 Sävedalens AIK               26:21          
    5          Anna Henriksson           98 Sävedalens AIK               26:33          
    6          Moa Kuhlin                98 Göteborg/Majorna OK          27:06          
    7          Sanna Eriksson            99 OK Alehof                    31:47          
    8          Emelie Roos               98 OK Landehof                  32:27          
    9          Kristina Præstgård        98 Mariager Fjord OK            33:00          
   10          Hanna Boquist             99 IK Uven                      35:28          
   11          Olivia Ullman             98 OK Alehof                    36:13          
   12          Janneke Snijder           99 IK Uven                      49:05          
   13          Anna Nordholm             99 Sävedalens AIK               58:37          

               Josephine Thorsson        99 OK Gipen                  Ej godk.          
               Julia Bergdahl            99 Sävedalens AIK            ej start          
               Lovisa Tillgren           99 IK Uven                   ej start          



D10  (3)       2110 m                      

    1          Elsa Aderstedt Althoff    01 Kungälvs OK                  29:03          
    2          Anna Flakberg             01 IFK Göteborg                 31:58          
    3          Tove Johansson            00 OK Alehof                    34:08          



U4  (2)        2540 m                      

    1          Johan Larsson             95 OK Skogshjortarna            48:36          
    2          Kim Olsson                95 OK Skogshjortarna            69:19          



U3  (5)        2180 m                      

    1          Felix Hulthén             96 Kungälvs OK                  39:04          
    2          Fanny Svalin              00 Vänersborgs SK               47:17          
    3          Fredrik Grönberg          98 Sävedalens AIK               49:53          
    4          Carl Kylebäck-Wennerlöf   00 Sävedalens AIK               53:48          

               Markus Huseryd            97 OK Skogshjortarna         ej start          



U2  (8)        2110 m                      

    1          Oscar Olson               01 IK Uven                      27:39          
    2          Ellika Groth              01 Kungälvs OK                  28:33          
    3          Robyn Terning             01 Tolered-Utby Ol-klubb        30:38          
    4          Klara Säfsten             01 FK Herkules                  33:04          
    5          Alice Svalin              02 Vänersborgs SK               40:37          
    6          Emil Axelsson             02 Lerums SOK                   41:38          
    7          Filippa Sandberg          00 Sjövalla FK                  42:25          

               Edvin Nilsson             02 Kungälvs OK               ej start          



U1  (14)       2150 m                      

    1          David Eriksson            03 OK Alehof                    28:18          
    2          Felix Sandberg            03 Sjövalla FK                  28:37          
    3          Arvid Engström            02 Sjövalla FK                  29:48          
    4          Fritjof Aderstedt Altho   03 Kungälvs OK                  30:35          
    5          Olivia Asp                02 IFK Göteborg                 34:05          
    6          Olivia Sundfors           02 IK Uven                      38:34          
    7          Hanna Olsson              01 Brattås CK                   38:48          
    8          Sofia Tillgren            02 IK Uven                      48:24          
    9          Kajsa Homann              01 Frölunda OL                  48:55          
   10          Lukas Groth               04 Kungälvs OK                  61:11          
   11          Noah Mamani               02 Frölunda OL                  85:53          
   12          Moa Bartholdsson          01 Frölunda OL                  85:57          
   13          Dena Akbar                01 Frölunda OL                  87:48          

               Linnea Wedberg-Kilnäs     02 Sjövalla FK               ej start          



Inskolning  (5 2060 m                      

               Love Hammar               04 FK Herkules                  Godk.          
               Andreas Ferm              01 Kungälvs OK                  Godk.          
               Karl Granfors             04 Sävedalens AIK               Godk.          
               Klara Håkansson           01 Kvillebyns SK                Godk.          
               Disa Rangert              03 IK Hakarpspojkarna           Godk.          



Öppen 1  (5)   2160 m                      

    1          Eija Lauri                   FK Herkules                  33:33 B        
    2          Maria Fransen                Klubblös                     34:21 B        
    3          Kajsa Terning             71 Tolered-Utby Ol-klubb        37:50 B        
    4          Walter Elonsson           00 Klubblös                     68:34          

               Zebastian Arfwedson       02 Frölunda OL               Ej godk.          



Öppen 2  (8)   3510 m                      

    1          Håkan Tillgren            62 IK Uven                      44:53 B        
    2          Karin Grönberg            92 Sävedalens AIK               50:21 B        
    3          Karin Åkesdotter          71 Klubblös                     52:22 B        
    4          Lena Carlström-Larsson    52 Sävedalens AIK               67:46          
    5          Ulf Wennerlöf                Sävedalens AIK               76:08          

               Rune Jungbjer             38 Göteborgs SK              Ej godk.          
               Kerstin Larsson           56 OK Skogshjortarna         Ej godk.          
               Ulla Tengnér              42 FK Friskus-Varberg        Ej godk.          



Öppen 4  (21)  2960 m                      

    1          Mikael Kuhlin                Göteborg/Majorna OK          35:32 B        
    2          Nils Ingelhag             96 Frölunda OL                  35:48 B        
    3          Lena Olsson               65 Kinnaströms SK               41:04 B        
    4          Carina Brattström            OK Djerf                     42:15 B        
    5          Daniel Lund               88 Klubblös                     44:41 B        
    6          Conny Sahlin              55 Vänersborgs SK               47:08          
    7          Therese Båth              79 IFK Göteborg                 47:21          
    8          Anders Westerberg         58 Göteborg/Majorna OK          48:40          
    9          Daniel Lundell            83 Klubblös                     50:52          
   10          Kåre Tengnér              38 FK Friskus-Varberg           55:18          
   11          Mikael Nömm               68 Klubblös                     61:02          
   12          Anders Ingelhag           60 Frölunda OL                  61:57          
   13          Malin Källström           69 Sjövalla FK                  64:44          
   14          Jessica Arfwedson         72 Frölunda OL                  66:08          
   15          Marie Hallel              65 Sjövalla FK                  67:38          
   16          Febe Jacobsson            54 Göteborg/Majorna OK          69:00          
   17          Camilla Varjman           78 IFK Göteborg                 71:08          
   18          Lizkulla Pettersson       53 Markbygdens OK               73:45          
   19          Elsa Borgelsson              Klubblös                     76:51          
   20          Eva-Li Saarväli           63 Klubblös                     80:58          
   21          Milena Olsson             78 Klubblös                    141:04          



Öppen 5  (14)  4190 m                      

    1          Claes Brattström          00 OK Djerf                     44:14 B        
    2          Lisa Axelsson             84 Klubblös                     50:49 B        
    3          Fredrik Persson           78 FK Åsen                      57:55 B        
    4          Siri Henriksson           88 Uddevalla OK                 58:52 B        
    5          Helmut Hansen             65 Fjärås AIK                   59:34          
    6          Johan Nilsson                Uddevalla OK                 59:46          
    7          Peter Roos                67 OK Landehof                  63:51          
    8          Therese Alfredsson        87 Uddevalla OK                 74:06          
    9          Arne Alfredsson           52 Uddevalla OK                 75:14          
   10          Albertina Henriksson      85 Uddevalla OK                 75:22          
   11          Johanna Rönnqvist         78 OK Löftan                    99:19          
   12          Jimmy Pettersson          72 Klubblös                    107:42          
   13          Jenny Rönnqvist           82 OK Löftan                   113:13          
   14          Frida Rönnqvist              OK Löftan                   117:03          



Öppen 7  (15)  2860 m                      

    1          Tobias Ahnoff             77 Göteborg/Majorna OK          28:39 B        
    2          Björn Groth               71 Kungälvs OK                  28:57 B        
    3          Lisa Ahnoff               75 Göteborg/Majorna OK          31:38 B        
    4          Johan Axenborg            77 Göteborg/Majorna OK          31:59 B        
    5          Torgny Pettersson         49 Markbygdens OK               33:49 B        
    6          Henrik Brus               88 Västerbergslagens OL         37:35 B        
    7          Jonas Norrman             69 Göteborg/Majorna OK          45:36          
    8          Mikael Axelsson           86 OK Skogshjortarna            46:32          
    9          Anders Ekberg             52 Markbygdens OK               49:27          
   10          Annica Eng                79 IFK Göteborg                 49:36          
   11          Marie-Louise Persson      71 FK Herkules                  56:09          
   12          Lena Hörberg              69 IK Stern                     74:21          
   13          Stig Dahlgren             45 Göteborg/Majorna OK          82:02          

               Marianne Petersson        35 Frölunda OL               Ej godk.          
               Ingemar Pettersson           Vänersborgs SK            Ej godk.          



Öppen 8  (20)  4780 m                      

    1          Simon Svensson            83 OK Pan-Kristianstad          41:26 B        
    2          Jens Thorild              73 FK Friskus-Varberg           45:21 B        
    3          Sven Granfors             76 Sävedalens AIK               47:13 B        
    4          Mattias Grahn             73 IFK Göteborg                 47:38 B        
    5          Fredrik Bartholdsson      74 Frölunda OL                  47:49 B        
    6          Max Tholén                69 OK Skogshjortarna            48:55 B        
    7          Kalle Petersson           66 Frösö IF                     49:29 B        
    8          Rickard Rosgren           88 OK Njudung                   49:43 B        
    9          Anders Arfwedson             Frölunda OL                  54:39 B        
   10          Anders Brattström         82 OK Djerf                     57:55          
   11          Kristina Aneland          73 OK Ravinen                   58:04          
   12          Jonas Nyberg              84 OK Pan-Kristianstad          59:25          
   13          Jennie Runesson           87 Göteborg/Majorna OK          60:09          
   14          Marie-Louise Axenborg     77 Göteborg/Majorna OK          60:37          
   15          Daniel Valentin           72 Göteborg/Majorna OK          62:04          
   16          Håkan Flingmark           66 Uddevalla OK                 66:25          
   17          Per Klahr                 68 Tidaholm SOK Sisu            71:51          
   18          Joakim Thelberg           68 IK Uven                      73:33          
   19          Anders Ådahl                 Klubblös                     88:34          

               Andreas Johansson         76 OK Skogshjortarna         Ej godk.