DM Sprint Göteborglö 2009-06-06 02:56
Startlistaskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

tartnr   Bricka Rank   Namn                        År  Dst Klubb                              Start 


H75  (5)    1660 m            Startplats 1               

    22    11099        Leif Hjertqvist             34    6 IK Stern                        11:35:00 
          14256        Arne Sandström              21    6 IK Stern                        11:36:00 
          11055        Rolf Forsman                31    6 Tolered-Utby Ol-klubb           11:37:00 
          11578        Rolf Blom                   32    6 Frölunda OL                     11:38:00 
          11003        Ture Gunnarsson             28    6 Göteborg-Majorna OK             11:39:00 



H70  (3)    1660 m            Startplats 1               

         260914        Lennart Bernhed             37    6 Tolered-Utby Ol-klubb           11:19:00 
          14333        Ingemar Alfredsson          37    6 IK Uven                         11:20:00 
          11016        Agne Östensson              36    6 Tolered-Utby Ol-klubb           11:21:00 



H65  (10)   1620 m            Startplats 1               

    24    14250        Henrik Hvoslef              42    6 IK Stern                        10:57:00 
    19    14181        Bengt Alkdal                42    6 IF Marin Väst                   10:58:00 
    17    14028        Ingvar Ottosson             40    6 Göteborg-Majorna OK             10:59:00 
          14593        Lennart Carlström           43    6 OK Landehof                     11:00:00 
          14030        Sune Mentor                 43    6 Göteborg-Majorna OK             11:01:00 
          14264        Hans Johansson              42    6 IK Stern                        11:02:00 
         242277        Gunnar Vallin               44    6 OK Landehof                     11:03:00 
         344936        Bo Leuchovius               40    6 Göteborg-Majorna OK             11:04:00 
          14309        Karl-Axel Johansson         42    6 IK Uven                         11:05:00 
          14207        Christer Westberg           43    6 IFK Göteborg                    11:06:00 



H60  (10)   1680 m            Startplats 1               

    31    14206        Hans Morgan Carlsson        47    6 IFK Göteborg                    11:04:00 
         247929        Sten Helmertz               49    6 FK Herkules                     11:05:00 
          14329        Lennart Gustavsson          45    6 IK Uven                         11:06:00 
          14746        Anders Axelsson             45    6 Sävedalens AIK                  11:07:00 
          14560        Olle Adolfsson              47    6 Lerums SOK                      11:08:00 
          14151        Lennart Andersson           49    6 Göteborgs Skidklubb             11:09:00 
         407267        Anders Björnberg            45    6 Frölunda OL                     11:10:00 
          14062        Björn Ahlnér                45    6 Göteborg-Majorna OK             11:11:00 
         724000        Lars-Göran Axmalm           46    6 Sävedalens AIK                  11:12:00 
          14553        Mats Kågeson                48    6 Lerums SOK                      11:13:00 



H55  (6)    1670 m            Startplats 1               

    33    19237        Jan Carlsson                54    6 IFK Göteborg                    11:26:00 
         247909        Ingemar Carlsson            54    6 Sävedalens AIK                  11:27:00 
          14225        Kent Eriksson               51    6 Lerums SOK                      11:28:00 
          14201        Kjell Olof Ehrencrona       53    6 IFK Göteborg                    11:29:00 
          14270        Sten Blomström              51    6 IK Stern                        11:30:00 
         345011        Björn Engström              50    6 Lerums SOK                      11:31:00 



H50  (12)   2250 m            Startplats 1               

    75   302365        Jan-Erik Porath             55    6 Tolered-Utby Ol-klubb           11:40:00 
    26    30178        Henrik Carlsson             57    6 IK Uven                         11:41:00 
          10040        Asgeir Edvardsen            58    6 Göteborg-Majorna OK             11:42:00 
         345041        Ingemar Strandell           55    6 Göteborgs Skidklubb             11:43:00 
         405538        Johan Wedlin                55    6 Sävedalens AIK                  11:44:00 
          14334        Göran Håkansson             57    6 IK Uven                         11:45:00 
          14780        Christer Bergagård          58    6 Tolered-Utby Ol-klubb           11:46:00 
         580101        Mats Lindqvist              58    6 Sävedalens AIK                  11:47:00 
         352243        Bertil Thomas               58    6 Lerums SOK                      11:48:00 
         362518        Stefan Sjöblom              58    6 Frölunda OL                     11:49:00 
          26167        Magnus Uppström             59    6 FK Herkules                     11:50:00 
         344914        Anders Björklund            57    6 Sävedalens AIK                  11:51:00 



H45  (12)   2470 m            Startplats 1               

    59   239894        Håkan Björklund             64    6 Sjövalla FK                     11:31:00 
    29   354390        Roger Hallgren              62    6 IFK Göteborg                    11:32:00 
     5   243717        Stefan Hammar               63    6 FK Herkules                     11:33:00 
         610307        Thomas Attfors              61    6 Tolered-Utby Ol-klubb           11:34:00 
         302451        Per-Arne Wahlgren           62    6 Sjövalla FK                     11:35:00 
         247988        Björn Östman                62    6 Göteborg-Majorna OK             11:36:00 
         231263        Magnus Karlsson 1           64    6 OK Landehof                     11:37:00 
          11313        Ragnar Uppström             64    6 FK Herkules                     11:38:00 
          14177        Lars Torstensson            60    6 Göteborgs Skidklubb             11:39:00 
         214368        Sven-Olof Pålsson           60    6 Kungälvs OK                     11:40:00 
         630922        Per Sander                  63    6 Göteborg-Majorna OK             11:41:00 
         405560        Lars Magnusson              63    6 OK Landehof                     11:42:00 



H40  (13)   2840 m            Startplats 1               

    71    14774        Jan Hinder                  65    6 Tolered-Utby Ol-klubb           10:56:00 
    62   209742        Dick Himmelmann             65    6 Sjövalla FK                     10:57:00 
    39   651215        Leif Einarsson              65    6 Kungälvs OK                     10:58:00 
    27   355784        Johan Wettergren            65    6 IK Uven                         10:59:00 
    15    27989        Jonas Norrman               69    6 Göteborg-Majorna OK             11:00:00 
         671206        Jim Axmalm                  67    6 Sävedalens AIK                  11:01:00 
         667893        Ola Wallinder               66    6 Göteborg-Majorna OK             11:02:00 
         400007        Erik Ruotsalainen           66    6 FK Herkules                     11:03:00 
          29052        Anders Lamm                 66    6 Frölunda OL                     11:04:00 
         331125        David Gabrielsson           66    6 Sävedalens AIK                  11:05:00 
         681123        Johan Otterström            68    6 Göteborg-Majorna OK             11:06:00 
         678678        Jari Williamsson            69    6 Tolered-Utby Ol-klubb           11:07:00 
          30184        Anders Wadsten              66    6 OK Landehof                     11:08:00 



H35  (8)    2840 m            Startplats 1               

    21    14585        Stefan Tisell               71    6 IK Stern                        11:18:00 
     9   344578        Magnus Homann               70    6 Frölunda OL                     11:19:00 
         345037        Klas Åström                 70    6 FK Herkules                     11:20:00 
          11593        Anders Hellgren             70    6 Frölunda OL                     11:21:00 
          10992        Anders Arfwedson            70    6 Frölunda OL                     11:22:00 
          14699        Mats Karlfeldt              71    6 Sävedalens AIK                  11:23:00 
          11595        Jan Johansson               73    6 Frölunda OL                     11:24:00 
          11594        Stefan Johansson            70    6 Frölunda OL                     11:25:00 



H21  (21)   2950 m            Startplats 1               

    67   840601        Vidar Faxén                 84    6 Sävedalens AIK                  10:56:00 
    66   402966        Henrik Eriksson             81    6 Sävedalens AIK                  10:57:00 
    32   770831        Jonas Pilblad               77    6 IFK Göteborg                    10:58:00 
    30   780101        Håkan Petersson             78    6 IFK Göteborg                    10:59:00 
    28   810222        Per-Anders Eggertsen        81    6 IFK Göteborg                    11:00:00 
    25   880513        Anton Hemlin                88    6 IK Uven                         11:01:00 
    13   791020        Magnus Palm                 79    6 Göteborg-Majorna OK             11:02:00 
    12   720209        Kristoffer Sideby           72    6 Göteborg-Majorna OK             11:03:00 
    11   740002        Jonas Lundberg              74    6 Göteborg-Majorna OK             11:04:00 
          25358        Rikard Pentonen             83    6 IFK Göteborg                    11:05:00 
          11012        Per-Åke Bastestad           76    6 Tolered-Utby Ol-klubb           11:06:00 
          15002        Anders Höije                80    6 Göteborg-Majorna OK             11:07:00 
         850122        Magnus Carlstedt            85    6 Sävedalens AIK                  11:08:00 
          12067        Mattias Larsson             78    6 IFK Göteborg                    11:09:00 
          11588        Martin Ahlqvist             71    6 Frölunda OL                     11:10:00 
         870101        Johan Strand                87    6 Göteborg-Majorna OK             11:11:00 
         512513        Jonas Palm                  82    6 Sävedalens AIK                  11:12:00 
         871119        Markus Johansson            87    6 IFK Göteborg                    11:13:00 
          14160        Daniel Torstensson          87    6 Göteborgs Skidklubb             11:14:00 
         606060        Ola Jodal                   72    6 Göteborg-Majorna OK             11:15:00 
         800810        Fredrik Weihard             80    6 Sävedalens AIK                  11:16:00 



H20  (4)    2840 m            Startplats 1               

    41   352236        Daniel Thomas               90    6 Lerums SOK                      11:31:00 
         723000        Erik Bernérus               90    6 Sävedalens AIK                  11:32:00 
         263521        Niclas Ståhl                90    6 FK Herkules                     11:33:00 
         900813        Anders Hedberg              90    6 Göteborg-Majorna OK             11:34:00 



H18  (4)    2470 m            Startplats 1               

    53   911005        Johan Bergagård             91    6 OK Landehof                     11:17:00 
    47   246276        Albin Thunberg              92    6 OK Alehof                       11:18:00 
     8   431256        Cedrik Sjöblom              91    6 Frölunda OL                     11:19:00 
         921030        Egil Edvardsen              92    6 Göteborg-Majorna OK             11:20:00 



H16  (13)   2250 m                                       

    74   930630        Kristian Narbro-Porath      93    6 Tolered-Utby Ol-klubb           11:02:00 
    58   405567        Jakob Perleroth             94    6 OK Landehof                     11:03:00 
    43   247968        Rasmus Lygner               94    6 Lerums SOK                      11:04:00 
    35   340226        Albin Petrén                94    6 Kungälvs OK                     11:05:00 
         234487        Jacob Thomas                93    6 Lerums SOK                      11:06:00 
         247949        Arvid Lindh                 93    6 Göteborg-Majorna OK             11:07:00 
         930611        Robin Höglund               93    6 FK Herkules                     11:08:00 
         258662        Anton Blom                  94    6 IK Uven                         11:09:00 
         930613        Viktor Runnby               93    6 Göteborg-Majorna OK             11:10:00 
          30121        Linus Hugoh                 94    6 OK Landehof                     11:11:00 
         930116        Johan Gunnarsson            93    6 Lerums SOK                      11:12:00 
         930619        Måns Östman                 93    6 Göteborg-Majorna OK             11:13:00 
         930321        Niklas Helmertz             93    6 FK Herkules                     11:14:00 



H14  (21)   1620 m            Startplats 1               

    72   352265        Gustav Hinder               95    6 Tolered-Utby Ol-klubb           11:22:00 
    55   242281        Tobias Karlsson             95    6 OK Landehof                     11:23:00 
    51   244824        Colin Fransson-Lee          95    6 OK Alehof                       11:24:00 
    48   241514        Jonas Thunberg              95    6 OK Alehof                       11:25:00 
     6                 Arvid Hammar                96    6 FK Herkules                     11:26:00 
     2   234886        Fredrik Lind                96    6 FK Herkules                     11:27:00 
         950331        Arvid Våg                   95    6 Lerums SOK                      11:28:00 
         258658        Gustav Boquist              95    6 IK Uven                         11:29:00 
         234888        Staffan Strandell           95    6 Göteborgs Skidklubb             11:30:00 
         226969        Oskar Vigren                95    6 Sävedalens AIK                  11:31:00 
         208297        Jesper Mattsson             01    6 Göteborg-Majorna OK             11:32:00 
          13974        Oscar Renberg               96    6 FK Herkules                     11:33:00 
         966626        Oskar Lindqvist             96    6 Sävedalens AIK                  11:34:00 
         951106        Gustaf Sparrevik            95    6 Lerums SOK                      11:35:00 
         961130        Filip Wadsten               96    6 OK Landehof                     11:36:00 
          14176        Filip Leman                 96    6 Göteborgs Skidklubb             11:37:00 
         345073        Heino Ollin                 96    6 Sävedalens AIK                  11:38:00 
         950405        Petter Östman               95    6 Göteborg-Majorna OK             11:39:00 
         264344        Karl Modig                  95    6 OK Alehof                       11:40:00 
         873880        Johan Höglund               96    6 FK Herkules                     11:41:00 
         344951        John Gabrielsson            96    6 Sävedalens AIK                  11:42:00 



H12  (9)    1610 m            Startplats 1               

    60   239817        Erik Björklund              97    6 Sjövalla FK                     11:04:00 
    50   248908        Douglas Fransson-Lee        98    6 OK Alehof                       11:05:00 
    49   209741        Hugo Thunberg               98    6 OK Alehof                       11:06:00 
    16   331693        Karl Norrman                97    6 Göteborg-Majorna OK             11:07:00 
         340221        Albin Pålsson               97    6 Kungälvs OK                     11:08:00 
         219956        Johan Lamm                  98    6 Frölunda OL                     11:09:00 
         246062        Erik Blick                  98    6 OK Alehof                       11:10:00 
         242255        Anders Magnusson            98    6 OK Landehof                     11:11:00 
         407281        Rasmus Arfwedson            97    6 Frölunda OL                     11:12:00 



H10  (5)    1180 m            Startplats 1               

    73   247930        Petter Hinder               00    6 Tolered-Utby Ol-klubb           11:29:00 
    14   344189        Hannes Norrman              00    6 Göteborg-Majorna OK             11:30:00 
     4   243465        Nils Hammar                 00    6 FK Herkules                     11:31:00 
         247992        Gustav Friman               01    6 Tolered-Utby Ol-klubb           11:32:00 
         226326        Lukas Wadsten               99    6 OK Landehof                     11:33:00 



D70  (6)    1660 m            Startplats 1               

    18    11979        Gudrun Broman               39    6 Göteborg-Majorna OK             11:06:00 
          14037        Vera Lång                   32    6 Göteborg-Majorna OK             11:07:00 
          14439        Gull-Britt Grönberg         39    6 Kungälvs OK                     11:08:00 
          14061        Elisabeth Lundqvist         38    6 Göteborg-Majorna OK             11:09:00 
          11072        Barbro Blom                 38    6 Frölunda OL                     11:10:00 
          14326        Gunnel Börjesson            38    6 IK Uven                         11:11:00 



D65  (4)    1660 m            Startplats 1               

    23    14287        Ulla Lindhe                 42    6 IK Stern                        11:26:00 
     1   226999        Christina Schedwin          44    6 FK Herkules                     11:27:00 
         214392        Ann-Britt Björkman          42    6 Kungälvs OK                     11:28:00 
          14421        Lilian Samuelsson           44    6 Kungälvs OK                     11:29:00 



D60  (4)    1620 m                                       

          14373        Rosa Johansson              47    6 IK Uven                         11:50:00 
          14289        Ann-Britt Johansson         46    6 IK Stern                        11:51:00 
          11311        Ingrid Rex Wallström        46    6 IK Uven                         11:52:00 
         331248        Inga Gustavsson             46    6 IK Uven                         11:53:00 



D55  (4)    1620 m                                       

    20    13984        Karin Elfman                50    6 IF Marin Väst                   11:46:00 
          14001        Ing-Marie Brander-Strand    52    6 Göteborg-Majorna OK             11:47:00 
          14652        Ulla Carlstedt              49    6 Sävedalens AIK                  11:48:00 
         247961        Eva Blomström               50    6 IK Stern                        11:49:00 



D50  (3)    1620 m            Startplats 1               

          30160        My Engström                 56    6 Lerums SOK                      11:43:00 
          14747        Gunilla Axelsson            57    6 Sävedalens AIK                  11:44:00 
          14337        Lena Håkansson              58    6 IK Uven                         11:45:00 



D45  (9)    1680 m            Startplats 1               

    69   345020        Karin Bergdahl              62    6 Sävedalens AIK                  11:39:00 
    10    11077        Jenny Homann                64    6 Frölunda OL                     11:40:00 
          14106        Elisabeth Strandhagen       60    6 Göteborg-Majorna OK             11:41:00 
         352277        Karin Helmertz              61    6 FK Herkules                     11:42:00 
          14783        Lisbeth Bergagård           60    6 Tolered-Utby Ol-klubb           11:43:00 
          30199        Agneta Sander               61    6 Göteborg-Majorna OK             11:44:00 
          14367        Annika Aasa                 63    6 IK Uven                         11:45:00 
          14080        Annie Edvardsen             62    6 Göteborg-Majorna OK             11:46:00 
         212527        Eva Britta Lidström         55    6 OK Landehof                     11:47:00 



D40  (4)    1670 m            Startplats 1               

    42   405578        Katarina Hedberg            65    6 Lerums SOK                      11:12:00 
     7   362514        Malin Lamm                  68    6 Frölunda OL                     11:13:00 
          14714        Agneta Nordholm             66    6 Sävedalens AIK                  11:14:00 
          26192        Johanna Wallinder           68    6 Göteborg-Majorna OK             11:15:00 



D35  (4)    2250 m            Startplats 1               

          14649        Hanna Axmalm                70    6 Sävedalens AIK                  11:26:00 
          11385        Susanne Friman              72    6 Tolered-Utby Ol-klubb           11:27:00 
         700417        Yvonne Fjordside            70    6 Sävedalens AIK                  11:28:00 
         345033        Anna Säfsten                74    6 FK Herkules                     11:29:00 



D21  (11)   2470 m            Startplats 1               

    34    14472        Cecilia Groth               72    6 Kungälvs OK                     11:00:00 
         881223        Lina Strand                 88    6 Göteborg-Majorna OK             11:01:00 
          17548        Lisa Palm                   85    6 Sävedalens AIK                  11:02:00 
         717171        Louise Göthfors             73    6 Göteborg-Majorna OK             11:03:00 
         930917        Laila B Höglund             62    6 FK Herkules                     11:04:00 
         760520        Sofia Malmqvist             76    6 Göteborg-Majorna OK             11:05:00 
         750915        Emma Andersson              75    6 Sävedalens AIK                  11:06:00 
         707018        Marie Johansson             81    6 Göteborg-Majorna OK             11:07:00 
         247593        Anne Magnusson              63    6 OK Landehof                     11:08:00 
         262527        Karolina Källstrand         82    6 Göteborg-Majorna OK             11:09:00 
         722004        Ida-Maria Svensson          88    6 Sävedalens AIK                  11:10:00 



D20  (6)    2250 m            Startplats 1               

    57   405566        Louise Perleroth            92    6 OK Landehof                     11:31:00 
    44   815815        Malin Hedberg               92    6 Lerums SOK                      11:32:00 
     3   263544        Josefin Bertilsson          89    6 FK Herkules                     11:33:00 
         901230        Kristin Edvardsen           90    6 Göteborg-Majorna OK             11:34:00 
          14792        Josefin Bergagård           90    6 Tolered-Utby Ol-klubb           11:35:00 
         258646        Lisa Weimann                89    6 IK Uven                         11:36:00 



D16  (15)   1680 m            Startplats 1               

    70   226901        Stina Gustafsson            94    6 Tolered-Utby Ol-klubb           11:19:00 
    64   247938        Lina Henriksson             94    6 Sävedalens AIK                  11:20:00 
    63   239816        Klara Åhsberg-Ottosson      93    6 Sjövalla FK                     11:21:00 
    61   247913        Frida Björklund             93    6 Sjövalla FK                     11:22:00 
    36   340244        Frida Brogren               94    6 Kungälvs OK                     11:23:00 
          14677        Emmeli Axmalm               94    6 Sävedalens AIK                  11:24:00 
         264535        Madeleine Attfors           93    6 Tolered-Utby Ol-klubb           11:25:00 
         405197        Elin Blick                  94    6 OK Alehof                       11:26:00 
         930819        Amilia Björklund            93    6 Sävedalens AIK                  11:27:00 
         302411        Anna Wallin                 94    6 Sjövalla FK                     11:28:00 
         931220        Erika Lindqvist             93    6 Sävedalens AIK                  11:29:00 
         405543        Hanna Wadsten               93    6 OK Landehof                     11:30:00 
         352266        Paula Jungbjer              94    6 FK Herkules                     11:31:00 
         212586        Amanda Claesson             94    6 Sävedalens AIK                  11:32:00 
         226957        Linnea Wahlgren             94    6 Sjövalla FK                     11:33:00 



D14  (15)   1620 m            Startplats 1               

    56   242225        Felicia Stuhlhofer          95    6 OK Landehof                     11:07:00 
    52   354182        Sofia Johansson             95    6 OK Alehof                       11:08:00 
    40   950907        Danielle Fröstad            95    6 Kungälvs OK                     11:09:00 
    38   258006        Matilda Asp                 95    6 Kungälvs OK                     11:10:00 
    37   247950        Minda Langmoen              95    6 Kungälvs OK                     11:11:00 
         242257        Sara Magnusson              96    6 OK Landehof                     11:12:00 
         214367        Klara Pålsson               95    6 Kungälvs OK                     11:13:00 
         362515        Cherie Sjöblom              95    6 Frölunda OL                     11:14:00 
         226980        Ellen Sander                96    6 Göteborg-Majorna OK             11:15:00 
         302353        Clara Wallin                96    6 Sjövalla FK                     11:16:00 
         408887        Tilda Karlsson              95    6 OK Alehof                       11:17:00 
         214364        Linnea Bergstrand           95    6 Kungälvs OK                     11:18:00 
         258677        Sofia Helmertz              95    6 FK Herkules                     11:19:00 
          14175        Lovisa Leman                95    6 Göteborgs Skidklubb             11:20:00 
         226987        Elin Wahlgren               96    6 Sjövalla FK                     11:21:00 



D12  (9)    1610 m            Startplats 1               

    65   247957        Anna Henriksson             98    6 Sävedalens AIK                  11:19:00 
    45   437497        Johanna Lundmark            98    6 OK Alehof                       11:20:00 
          14171        Kajsa Jungbjer              98    6 FK Herkules                     11:21:00 
         209739        Emma Himmelmann             97    6 Sjövalla FK                     11:22:00 
         209960        Ella Wallinder              97    6 Göteborg-Majorna OK             11:23:00 
          13973        Emma Renberg                98    6 FK Herkules                     11:24:00 
         247942        Jasmine Axmalm              97    6 Sävedalens AIK                  11:25:00 
         340230        Lina Pålsson                97    6 Kungälvs OK                     11:26:00 
          29415        Linn Sander                 98    6 Göteborg-Majorna OK             11:27:00 



D10  (6)    1180 m            Startplats 1               

    68   354655        Julia Bergdahl              99    6 Sävedalens AIK                  11:13:00 
    54   400018        Emelie Karlsson             99    6 OK Landehof                     11:14:00 
    46                 Sanna Eriksson              99    6 OK Alehof                       11:15:00 
         342409        Isabella Lago               99    6 Göteborg-Majorna OK             11:16:00 
         352257        Ida Friman                  99    6 Tolered-Utby Ol-klubb           11:17:00 
          29057        Klara Wallinder             01    6 Göteborg-Majorna OK             11:18:00