DM Sprint Göteborgsö 2009-06-07 16:11
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

         Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



      H75  (5)             1660 m                      

          1          Leif Hjertqvist           34     6 IK Stern                     15:51 S        
          2          Rolf Blom                 32     6 Frölunda OL                  16:20 S        
          3          Ture Gunnarsson           28     6 Göteborg-Majorna OK          19:53 S        
          4          Arne Sandström            21     6 IK Stern                     34:01          

                     Rolf Forsman              31     6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk.          



      H70  (3)             1660 m                      

          1          Agne Östensson            36     6 Tolered-Utby Ol-klubb        14:38 S        
          2          Ingemar Alfredsson        37     6 IK Uven                      15:19 S        

                     Lennart Bernhed           37     6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start          



      H65  (10)            1620 m                      

          1          Lennart Carlström         43     6 OK Landehof                  12:25 S        
          2          Gunnar Vallin             44     6 OK Landehof                  13:26 S        
          3          Henrik Hvoslef            42     6 IK Stern                     13:41 S        
          4          Karl-Axel Johansson       42     6 IK Uven                      13:44 S        
          5          Christer Westberg         43     6 IFK Göteborg                 14:38 S        
          6          Bo Leuchovius             40     6 Göteborg-Majorna OK          15:32 S        
          7          Hans Johansson            42     6 IK Stern                     16:55 S        
          8          Sune Mentor               43     6 Göteborg-Majorna OK          17:51 S        
          9          Ingvar Ottosson           40     6 Göteborg-Majorna OK          18:41 S        
         10          Bengt Alkdal              42     6 IF Marin Väst                21:04          



      H60  (10)            1680 m                      

          1          Olle Adolfsson            47     6 Lerums SOK                   11:57 S        
          2          Mats Kågeson              48     6 Lerums SOK                   13:13 S        
          3          Anders Axelsson           45     6 Sävedalens AIK               14:53 S        
          4          Anders Björnberg          45     6 Frölunda OL                  16:47 S        
          5          Lars-Göran Axmalm         46     6 Sävedalens AIK               18:32          
          6          Lennart Andersson         49     6 Göteborgs Skidklubb          19:05          
          7          Sten Helmertz             49     6 FK Herkules                  22:09          

                     Hans Morgan Carlsson      47     6 IFK Göteborg              Ej godk.          
                     Björn Ahlnér              45     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
                     Lennart Gustavsson        45     6 IK Uven                   ej start          



      H55  (6)             1670 m                      

          1          Jan Carlsson              54     6 IFK Göteborg                 11:54 S        
          2          Kent Eriksson             51     6 Lerums SOK                   11:57 S        
          3          Björn Engström            50     6 Lerums SOK                   12:26 S        
          4          Sten Blomström            51     6 IK Stern                     13:18 S        
          5          Kjell Olof Ehrencrona     53     6 IFK Göteborg                 14:55 S        
          6          Ingemar Carlsson          54     6 Sävedalens AIK               28:32          



      H50  (12)            2250 m                      

          1          Mats Lindqvist            58     6 Sävedalens AIK               16:20 S        
          2          Stefan Sjöblom            58     6 Frölunda OL                  16:33 S        
          3          Bertil Thomas             58     6 Lerums SOK                   19:35 S        
          4          Ingemar Strandell         55     6 Göteborgs Skidklubb          19:54 S        
          5          Jan-Erik Porath           55     6 Tolered-Utby Ol-klubb        19:59 S        
          6          Henrik Carlsson           57     6 IK Uven                      20:02 S        
          7          Christer Bergagård        58     6 Tolered-Utby Ol-klubb        20:40 S        
          8          Magnus Uppström           59     6 FK Herkules                  23:08 S        
          9          Johan Wedlin              55     6 Sävedalens AIK               23:16 S        

                     Asgeir Edvardsen          58     6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk.          
                     Göran Håkansson           57     6 IK Uven                   Ej godk.          
                     Anders Björklund          57     6 Sävedalens AIK            Ej godk.          



      H45  (12)            2470 m                      

          1          Lars Magnusson            63     6 OK Landehof                  14:44 S        
          2          Magnus Karlsson 1         64     6 OK Landehof                  15:20 S        
          3          Per Sander                63     6 Göteborg-Majorna OK          15:57 S        
          4          Roger Hallgren            62     6 IFK Göteborg                 16:19 S        
          5          Ragnar Uppström           64     6 FK Herkules                  16:20 S        
          6          Björn Östman              62     6 Göteborg-Majorna OK          16:38 S        
          7          Thomas Attfors            61     6 Tolered-Utby Ol-klubb        17:29 S        
          8          Håkan Björklund           64     6 Sjövalla FK                  20:16 S        
          9          Sven-Olof Pålsson         60     6 Kungälvs OK                  25:05          
         10          Lars Torstensson          60     6 Göteborgs Skidklubb          30:19          

                     Stefan Hammar             63     6 FK Herkules               Ej godk.          
                     Per-Arne Wahlgren         62     6 Sjövalla FK               ej start          



      H40  (13)            2840 m                      

          1          Anders Wadsten            66     6 OK Landehof                  16:47 S        
          2          Jim Axmalm                67     6 Sävedalens AIK               18:21 S        
          3          Leif Einarsson            65     6 Kungälvs OK                  18:23 S        
          4          Jari Williamsson          69     6 Tolered-Utby Ol-klubb        18:52 S        
          5          Erik Ruotsalainen         66     6 FK Herkules                  20:05 S        
          6          David Gabrielsson         66     6 Sävedalens AIK               20:55 S        
          7          Johan Wettergren          65     6 IK Uven                      21:18 S        
          8          Jonas Norrman             69     6 Göteborg-Majorna OK          21:20 S        
          9          Dick Himmelmann           65     6 Sjövalla FK                  21:33 S        
         10          Anders Lamm               66     6 Frölunda OL                  22:12 S        

                     Johan Otterström          68     6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk.          
                     Jan Hinder                65     6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk.          
                     Ola Wallinder             66     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          



      H35  (8)             2840 m                      

          1          Mats Karlfeldt            71     6 Sävedalens AIK               16:32 S        
          2          Anders Arfwedson          70     6 Frölunda OL                  17:54 S        
          3          Anders Hellgren           70     6 Frölunda OL                  18:50 S        
          4          Klas Åström               70     6 FK Herkules                  19:09 S        
          5          Jan Johansson             73     6 Frölunda OL                  19:20 S        
          6          Magnus Homann             70     6 Frölunda OL                  19:32 S        
          7          Stefan Johansson          70     6 Frölunda OL                  19:54 S        
          8          Stefan Tisell             71     6 IK Stern                     20:38 S        



      H21  (21)            2950 m                      

          1          Jonas Pilblad             77     6 IFK Göteborg                 13:58 S        
          2          Markus Johansson          87     6 IFK Göteborg                 15:49 S        
          3          Mattias Larsson           78     6 IFK Göteborg                 15:52 S        
          4          Johan Strand              87     6 Göteborg-Majorna OK          15:55 S        
          5          Per-Anders Eggertsen      81     6 IFK Göteborg                 16:04 S        
          6          Magnus Carlstedt          85     6 Sävedalens AIK               16:06 S        
          7          Magnus Palm               79     6 Göteborg-Majorna OK          16:13 S        
          8          Håkan Petersson           78     6 IFK Göteborg                 16:16 S        
          9          Rikard Pentonen           83     6 IFK Göteborg                 16:21 S        
         10          Ola Jodal                 72     6 Göteborg-Majorna OK          16:37 S        
         11          Anders Höije              80     6 Göteborg-Majorna OK          16:54 S        
         12          Vidar Faxén               84     6 Sävedalens AIK               17:35 S        
         13          Kristoffer Sideby         72     6 Göteborg-Majorna OK          18:35 S        
         14          Henrik Eriksson           81     6 Sävedalens AIK               19:10 S        
         15          Martin Ahlqvist           71     6 Frölunda OL                  19:11 S        
         16          Anton Hemlin              88     6 IK Uven                      19:28 S        
         17          Daniel Torstensson        87     6 Göteborgs Skidklubb          29:37          

                     Jonas Palm                82     6 Sävedalens AIK            ej start          
                     Fredrik Weihard           80     6 Sävedalens AIK            ej start          
                     Per-Åke Bastestad         76     6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start          
                     Jonas Lundberg            74     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          



      H20  (4)             2840 m                      

          1          Anders Hedberg            90     6 Göteborg-Majorna OK          16:32 S        
          2          Niclas Ståhl              90     6 FK Herkules                  17:37 S        
          3          Erik Bernérus             90     6 Sävedalens AIK               18:29 S        
          4          Daniel Thomas             90     6 Lerums SOK                   22:04 S        



      H18  (4)             2470 m                      

          1          Egil Edvardsen            92     6 Göteborg-Majorna OK          13:44 S        
          2          Albin Thunberg            92     6 OK Alehof                    14:32 S        
          3          Johan Bergagård           91     6 OK Landehof                  16:13 S        
          4          Cedrik Sjöblom            91     6 Frölunda OL                  25:37          



      H16  (13)            2250 m                      

          1          Måns Östman               93     6 Göteborg-Majorna OK          13:52          
          2          Johan Gunnarsson          93     6 Lerums SOK                   14:41          
          3          Robin Höglund             93     6 FK Herkules                  15:39          
          3          Linus Hugoh               94     6 OK Landehof                  15:39          
          5          Kristian Narbro-Porath    93     6 Tolered-Utby Ol-klubb        15:49          
          6          Viktor Runnby             93     6 Göteborg-Majorna OK          15:52          
          7          Arvid Lindh               93     6 Göteborg-Majorna OK          16:43          
          8          Rasmus Lygner             94     6 Lerums SOK                   18:07          
          9          Anton Blom                94     6 IK Uven                      18:59          
         10          Jacob Thomas              93     6 Lerums SOK                   34:00          

                     Albin Petrén              94     6 Kungälvs OK               Ej godk.          
                     Jakob Perleroth           94     6 OK Landehof               Ej godk.          
                     Niklas Helmertz           93     6 FK Herkules               ej start          



      H14  (21)            1620 m                      

          1          Gustav Hinder             95     6 Tolered-Utby Ol-klubb         9:42          
          2          Filip Wadsten             96     6 OK Landehof                   9:54          
          3          Arvid Våg                 95     6 Lerums SOK                    9:56          
          4          Petter Östman             95     6 Göteborg-Majorna OK          10:03          
          5          Gustaf Sparrevik          95     6 Lerums SOK                   10:26          
          6          Gustav Boquist            95     6 IK Uven                      10:56          
          7          Karl Modig                95     6 OK Alehof                    11:15          
          8          Jesper Mattsson           01     6 Göteborg-Majorna OK          11:27          
          9          Oscar Renberg             96     6 FK Herkules                  11:29          
         10          John Gabrielsson          96     6 Sävedalens AIK               11:53          
         11          Fredrik Lind              96     6 FK Herkules                  13:01          
         12          Jonas Thunberg            95     6 OK Alehof                    13:11          
         13          Oskar Vigren              95     6 Sävedalens AIK               13:25          
         14          Staffan Strandell         95     6 Göteborgs Skidklubb          13:28          
         15          Colin Fransson-Lee        95     6 OK Alehof                    14:07          
         16          Tobias Karlsson           95     6 OK Landehof                  15:40          
         17          Arvid Hammar              96     6 FK Herkules                  17:34          
         18          Filip Leman               96     6 Göteborgs Skidklubb          41:35          

                     Oskar Lindqvist           96     6 Sävedalens AIK            Ej godk.          
                     Johan Höglund             96     6 FK Herkules               ej start          
                     Heino Ollin               96     6 Sävedalens AIK            ej start          



      H12  (10)            1610 m                      

          1          Anders Magnusson          98     6 OK Landehof                  11:20          
          2          Johan Lamm                98     6 Frölunda OL                  12:21          
          3          Otto Stuhlhofer           98     6 OK Landehof                  13:39          
          4          Rasmus Arfwedson          97     6 Frölunda OL                  14:17          
          5          Albin Pålsson             97     6 Kungälvs OK                  14:24          
          6          Douglas Fransson-Lee      98     6 OK Alehof                    16:08          
          7          Karl Norrman              97     6 Göteborg-Majorna OK          16:13          
          8          Hugo Thunberg             98     6 OK Alehof                    16:33          
          9          Erik Blick                98     6 OK Alehof                    17:38          

                     Erik Björklund            97     6 Sjövalla FK               ej start          



      H10  (5)             1180 m                      

          1          Lukas Wadsten             99     6 OK Landehof                   9:08          
          2          Gustav Friman             01     6 Tolered-Utby Ol-klubb        14:14          
          3          Hannes Norrman            00     6 Göteborg-Majorna OK          16:16          
          4          Petter Hinder             00     6 Tolered-Utby Ol-klubb        17:19          
          5          Nils Hammar               00     6 FK Herkules                  39:25          



      D70  (6)             1660 m                      

          1          Gudrun Broman             39     6 Göteborg-Majorna OK          18:00 S        
          2          Barbro Blom               38     6 Frölunda OL                  20:12 S        
          3          Gull-Britt Grönberg       39     6 Kungälvs OK                  23:40 S        
          4          Gunnel Börjesson          38     6 IK Uven                      24:27 S        
          5          Vera Lång                 32     6 Göteborg-Majorna OK          28:47          
          6          Elisabeth Lundqvist       38     6 Göteborg-Majorna OK          29:48          



      D65  (4)             1660 m                      

          1          Christina Schedwin        44     6 FK Herkules                  14:47 S        
          2          Ulla Lindhe               42     6 IK Stern                     16:42 S        
          3          Ann-Britt Björkman        42     6 Kungälvs OK                  18:24 S        
          4          Lilian Samuelsson         44     6 Kungälvs OK                  20:27 S        



      D60  (4)             1620 m                      

          1          Ann-Britt Johansson       46     6 IK Stern                     16:02 S        
          2          Ingrid Rex Wallström      46     6 IK Uven                      20:20 S        

                     Inga Gustavsson           46     6 IK Uven                   ej start          
                     Rosa Johansson            47     6 IK Uven                   ej start          



      D55  (4)             1620 m                      

          1          Ing-Marie Brander-Stran   52     6 Göteborg-Majorna OK          13:22 S        
          2          Eva Blomström             50     6 IK Stern                     17:27 S        
          3          Karin Elfman              50     6 IF Marin Väst                21:26          

                     Ulla Carlstedt            49     6 Sävedalens AIK            ej start          



      D50  (3)             1620 m                      

          1          Gunilla Axelsson          57     6 Sävedalens AIK               13:30 S        
          2          Lena Håkansson            58     6 IK Uven                      16:01 S        
          3          My Engström               56     6 Lerums SOK                   17:30 S        



      D45  (9)             1680 m                      

          1          Elisabeth Strandhagen     60     6 Göteborg-Majorna OK          13:21 S        
          2          Eva Britta Lidström       55     6 OK Landehof                  13:35 S        
          3          Annie Edvardsen           62     6 Göteborg-Majorna OK          15:28 S        
          4          Annika Aasa               63     6 IK Uven                      16:00 S        
          5          Karin Bergdahl            62     6 Sävedalens AIK               16:24 S        
          6          Jenny Homann              64     6 Frölunda OL                  16:26 S        
          7          Karin Helmertz            61     6 FK Herkules                  21:43          

                     Lisbeth Bergagård         60     6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk.          
                     Agneta Sander             61     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          



      D40  (4)             1670 m                      

          1          Agneta Nordholm           66     6 Sävedalens AIK               12:14 S        
          2          Malin Lamm                68     6 Frölunda OL                  13:10 S        
          3          Johanna Wallinder         68     6 Göteborg-Majorna OK          14:22 S        

                     Katarina Hedberg          65     6 Lerums SOK                ej start          



      D35  (4)             2250 m                      

          1          Susanne Friman            72     6 Tolered-Utby Ol-klubb        19:19 S        
          2          Anna Säfsten              74     6 FK Herkules                  20:12 S        
          3          Yvonne Fjordside          70     6 Sävedalens AIK               20:48 S        
          4          Hanna Axmalm              70     6 Sävedalens AIK               23:21 S        



      D21  (11)            2470 m                      

          1          Louise Göthfors           73     6 Göteborg-Majorna OK          15:42 S        
          2          Emma Andersson            75     6 Sävedalens AIK               16:01 S        
          3          Laila B Höglund           62     6 FK Herkules                  16:34 S        
          4          Lisa Palm                 85     6 Sävedalens AIK               16:41 S        
          5          Anne Magnusson            63     6 OK Landehof                  16:45 S        
          6          Ida-Maria Svensson        88     6 Sävedalens AIK               16:57 S        
          7          Sofia Malmqvist           76     6 Göteborg-Majorna OK          18:06 S        
          8          Marie Johansson           81     6 Göteborg-Majorna OK          19:31 S        
          9          Karolina Källstrand       82     6 Göteborg-Majorna OK          19:36 S        
         10          Cecilia Groth             72     6 Kungälvs OK                  21:23 S        

                     Lina Strand               88     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          



      D20  (6)             2250 m                      

          1          Kristin Edvardsen         90     6 Göteborg-Majorna OK          18:25 S        
          2          Lisa Weimann              89     6 IK Uven                      18:31 S        
          3          Josefin Bergagård         90     6 Tolered-Utby Ol-klubb        19:31 S        
          4          Louise Perleroth          92     6 OK Landehof                  20:16 S        
          5          Malin Hedberg             92     6 Lerums SOK                   20:30 S        

                     Josefin Bertilsson        89     6 FK Herkules               ej start          



      D16  (15)            1680 m                      

          1          Amilia Björklund          93     6 Sävedalens AIK               11:39          
          2          Emmeli Axmalm             94     6 Sävedalens AIK               12:28          
          3          Erika Lindqvist           93     6 Sävedalens AIK               12:29          
          4          Amanda Claesson           94     6 Sävedalens AIK               12:36          
          5          Elin Blick                94     6 OK Alehof                    12:41          
          6          Hanna Wadsten             93     6 OK Landehof                  13:11          
          7          Paula Jungbjer            94     6 FK Herkules                  13:33          
          8          Madeleine Attfors         93     6 Tolered-Utby Ol-klubb        14:59          
          9          Frida Björklund           93     6 Sjövalla FK                  15:52          
         10          Stina Gustafsson          94     6 Tolered-Utby Ol-klubb        17:21          
         11          Lina Henriksson           94     6 Sävedalens AIK               17:59          
         12          Klara Åhsberg-Ottosson    93     6 Sjövalla FK                  18:55          
         13          Frida Brogren             94     6 Kungälvs OK                  19:12          

                     Linnea Wahlgren           94     6 Sjövalla FK               ej start          
                     Anna Wallin               94     6 Sjövalla FK               ej start          



      D14  (15)            1620 m                      

          1          Felicia Stuhlhofer        95     6 OK Landehof                  11:19          
          2          Tilda Karlsson            95     6 OK Alehof                    11:32          
          3          Lovisa Leman              95     6 Göteborgs Skidklubb          12:41          
          4          Danielle Fröstad          95     6 Kungälvs OK                  12:51          
          5          Sara Magnusson            96     6 OK Landehof                  13:53          
          6          Minda Langmoen            95     6 Kungälvs OK                  14:11          
          7          Klara Pålsson             95     6 Kungälvs OK                  15:43          
          8          Cherie Sjöblom            95     6 Frölunda OL                  16:02          
          9          Sofia Helmertz            95     6 FK Herkules                  16:07          
         10          Linnea Bergstrand         95     6 Kungälvs OK                  16:58          
         11          Sofia Johansson           95     6 OK Alehof                    19:01          
         12          Matilda Asp               95     6 Kungälvs OK                  19:46          

                     Ellen Sander              96     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
                     Elin Wahlgren             96     6 Sjövalla FK               ej start          
                     Clara Wallin              96     6 Sjövalla FK               ej start          



      D12  (9)             1610 m                      

          1          Emma Himmelmann           97     6 Sjövalla FK                  10:34          
          2          Emma Renberg              98     6 FK Herkules                  11:41          
          3          Kajsa Jungbjer            98     6 FK Herkules                  11:44          
          4          Ella Wallinder            97     6 Göteborg-Majorna OK          13:16          
          5          Jasmine Axmalm            97     6 Sävedalens AIK               15:09          
          6          Anna Henriksson           98     6 Sävedalens AIK               17:25          
          7          Johanna Lundmark          98     6 OK Alehof                    22:11          

                     Linn Sander               98     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
                     Lina Pålsson              97     6 Kungälvs OK               ej start          



      D10  (6)             1180 m                      

          1          Emelie Karlsson           99     6 OK Landehof                  11:08          
          2          Julia Bergdahl            99     6 Sävedalens AIK               12:10          
          3          Ida Friman                99     6 Tolered-Utby Ol-klubb        12:25          
          4          Isabella Lago             99     6 Göteborg-Majorna OK          15:43          
          5          Klara Wallinder           01     6 Göteborg-Majorna OK          22:22          

                     Sanna Eriksson            99     6 OK Alehof                 ej start          



      Öppen 4  (9)         1650 m                      

          1          Maria Karlsson            80     6 Göteborgs Skidklubb          12:34 B        
          2          Nils Ingelhag                    6 Frölunda OL                  14:20 B        
          3          Karin Ingelhag            96    13 Vittsjö OK                   17:41          
          4          Yvonne Jungbjer           63     6 Göteborgs Skidklubb          19:23          
          5          Zebastian Arfwedson       00     6 Frölunda OL                  25:42          
          6          Lotta Leman               59     6 Göteborgs Skidklubb          33:03          
          7          Clara Lövgärd                    6 OK Alehof                    42:58          

                     Rune Jungbjer             38     6 Göteborgs Skidklubb       Ej godk.          
                     Sofia Agneholm                   6 OK Alehof                 Ej godk.          



      Öppen 8  (10)        2710 m                      

          1          Ingela Roos               78    21 Västerås SOK                 19:27 B        
          2          Stefan Roos               82    21 Västerås SOK                 19:35 B        
          3          Nils Ingelhag                    6 Frölunda OL                  20:19 B        
          4          Staffan Johansson         80     6 Göteborgs Skidklubb          20:28 B        
          5          Andrew Lago               61     6 Göteborg-Majorna OK          20:32 B        
          6          Rudolf Brogren            56     6 Kungälvs OK                  23:27 B        
          7          Hans Hugoh                59     6 OK Landehof                  24:00 B        
          8          Anna-Karin Norrman        70     6 Göteborg-Majorna OK          25:15 B        
          9          Lars-Olof Rönnqvist       48     7 OK Löftan                    26:17          
         10          Lisa Hedström             30    13 OK Pan-Kristianstad          37:00          



      Högstadiekampe       1650 m                      

          1          Simon Grosshög                     Klubblös                     17:15 B