Aleträffen 6 april 2008sö 2008-04-06 16:30
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2007

   Pl     Rank Namn                    Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (4)       3150 m                      

    1          Bengt Borg              Göteborg-Majorna OK          70:19 G        
    2          Hugo Krause             Tolered-Utby Ol-klubb        85:24 S        
    3          Arne Sandström          IK Stern                     96:10 S        

               Stig Engström           OK Skogshjortarna         ej start          



H75  (9)       3150 m                      

    1          Ture Gunnarsson         Göteborg-Majorna OK          44:59 G        
    2          Bertil Pettersson       OK Tyr                       45:15 G        
    3          Jonny Blomqvist         Göteborg-Majorna OK          45:30 G        
    4          Åke Johansson           Trollhättans SOK             47:50 G        
    5          Rolf Forsman            Tolered-Utby Ol-klubb        53:44 S        
    6          Björn Broman            Göteborg-Majorna OK          55:47 S        
    7          Carl-Henrik Hallberg    IK Uven                      58:59 S        
    8          Gunnar Larsson          Uddevalla IS                 64:14 B        

               Åke Hermansson          Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk.          



H70  (20)      3580 m                      

    1          Lennart Bernhed         Tolered-Utby Ol-klubb        40:01 G        
    2          Göran Olofsson          Fjärås AIK                   40:07 G        
    3          Roland Aasa             IK Uven                      43:13 G        
    4          Gunnar Johansson        OK Gipen                     46:22 S        
    5          Leif Johansson          Trollhättans SOK             46:43 S        
    6          Åke Hogedal             Kungälvs OK                  47:12 S        
    7          Ingemar Holmberg        IF Hagen                     48:29 S        
    8          Kurt Johansson          Uddevalla IS                 49:15 S        
    9          Leif Hjertqvist         IK Stern                     51:48 S        
   10          Agne Östensson          Tolered-Utby Ol-klubb        58:14 B        
   11          Per-Hugo Lundgren       Lerums SOK                   58:22 B        
   12          Kurt Johansson          Fjärås AIK                   67:52          
   13          Gert Emanuelsson        FK Herkules                  69:23          
   14          Arne Fredholm           Frölunda OL                  74:02          
   15          Bengt Hallén            Trollhättans SOK             78:09          
   16          Gösta Cederin           Göteborg-Majorna OK          82:59          

               Karl-Erik Holmberg      Fjärås AIK                ej start          
               Ingemar Alfredsson      IK Uven                   ej start          
               Alban Carlbom           Lerums SOK                ej start          
               Tord Lööv               Stångenäs AIS             ej start          



H65  (22)      4100 m                      

    1          Runo Johansson          Kristinehamns OK             45:01 G        
    2          Lennart Höije           OK Ravinen                   45:15 G        
    3          Ingemar Wiklund         OK Skogsvargarna             46:25 G        
    4          Henrik Hvoslef          IK Stern                     47:08 G        
    5          Kjell-Åke Isaksson      OK Skogshjortarna            47:47 G        
    6          Christer Westberg       IFK Göteborg                 48:11 G        
    7          Lars Ljungberg          Trollhättans SOK             48:16 G        
    8          Lennart Karlsson        Främmestads IK               50:32 G        
    9          Magne Hagström          Frölunda OL                  50:50 G        
   10          Matts Mattsson          OK Gipen                     51:29 S        
   11          Mats Jodal              Göteborg-Majorna OK          52:05 S        
   12          Ronny Andersson         OK Skogshjortarna            53:06 S        
   13          Kurt Fredrixon          OK Skogshjortarna            53:46 S        
   14          Bakken Svein            Stigsökarna                  53:52 S        
   15          Tore Pettersson         OK Gipen                     55:12 S        
   16          Ingvar Ottosson         Göteborg-Majorna OK          55:26 S        
   17          Bo Westerberg           Vänersborgs SK               58:19 S        
   18          Per-Olof Eckerlid       Sävedalens AIK               60:41 S        
   19          Lars Fredriksson        Frölunda OL                  70:10          
   20          Karl-Axel Johansson     IK Uven                      72:57          

               Hans Carlsson           OK Orinto                 Ej godk.          
               Hans Johansson          IK Stern                  ej start          



H60  (35)      4450 m                      

    1          Carl-Henry Andersson    OK Orinto                    39:19 G        
    2          Stefan Larsson          OK Njudung                   40:23 G        
    3          Svein Syversen          Indre Östfold OK             42:36 G        
    4          Lennart Hermansson      Stenungsunds OK              44:45 S        
    5          Bengt-Olof Johansson    Stångenäs AIS                44:57 S        
    6          Hans Persson            OK Älgen                     46:37 S        
    7          Per-Arne Källén         Uddevalla OK                 46:56 S        
    8          Ingemar Lindblom        IFK Göteborg                 50:48 S        
    9          Dag Lorén               OK Frisene                   51:06 S        
   10          Lars Tuvesson           Ulricehamns OK               51:30 S        
   11          Claes-Göran Strand      Göteborg-Majorna OK          52:10 S        
   12          Lars-Olov Dahlberg      OK Landehof                  52:47 S        
   13          Torbjörn Wikström       OK Orinto                    52:52 S        
   14          Gunnar Vallin           OK Landehof                  53:11 S        
   15          Sören Svensson          Sjövalla FK                  53:15 S        
   16          Anders Björnberg        Frölunda OL                  53:16 S        
   17          Bror Palgrim            Vänersborgs SK               54:03 S        
   18          Kenneth Rosén           Göteborg-Majorna OK          54:56 S        
   19          Lars Österberg          Sävedalens AIK               55:49 S        
   20          Anders Axelsson         Sävedalens AIK               60:37          
   21          Lennart Gustavsson      IK Uven                      60:49          
   22          Bengt-Rune Wallström    IK Uven                      61:08          
   23          Bertil Hermansson       Stenungsunds OK              62:10          
   24          Torbjörn Karldén        Kvillebyns SK                64:10          
   25          Thomas Åberg            Tolered-Utby Ol-klubb        64:37          
   26          Lars Mathiasson         IK Stern                     65:04          
   27          Bengt Mattsson          OK Orinto                    65:10          
   28          Hans Carlsson           IFK Göteborg                 66:15          
   29          Lars-Erik Gadde         Göteborg-Majorna OK          70:47          
   30          Björn Ahlnér            Göteborg-Majorna OK          77:56          
   31          Lars-Olof Rönnqvist     OK Löftan                    81:13          

               Lennart Almström        IK Stern                  ej start          
               Kalle Johansson         OK Skogshjortarna         ej start          
               Kent Olausson           OK Orinto                 ej start          
               Jukka Rankanen          Sjövalla FK               ej start          



H55  (18)      5190 m                      

    1          Yngve Norell            Frölunda OL                  44:34 G        
    2          Krister Strand          OK Landehof                  49:24 G        
    3          Per Ivarsson            Trollhättans SOK             49:30 G        
    4          Lasse Hogedal           Vänersborgs SK               50:10 S        
    5          Mats Blom               Ljungskile FK                57:57 S        
    6          Toivo Pentonen          Hestra IF                    58:01 S        
    7          Robert Jessen           Främmestads IK               60:17 S        
    8          Bo Håkansson            IFK Göteborg                 60:47 S        
    9          Björn Engström          Lerums SOK                   62:46 S        
   10          Gunnar Bejbom           Uddevalla OK                 63:19 B        
   11          Dan Widercrantz         OK Skärmen                   65:30 B        
   12          Mats Karlsson           Stenungsunds OK              66:44 B        
   13          Stefan Janslätt         Tolered-Utby Ol-klubb        70:10          
   14          Kent Ivarsson           OK Skogshjortarna            73:12          
   15          Roalh Kleveland         Kvillebyns SK                74:42          

               Sten Blomström          IK Stern                  ej start          
               Kent Eriksson           IFK Göteborg              ej start          
               Bo Karlsson             Ljungskile FK             ej start          



H55 MOTION  (3 3510 m                      

    1          Jörgen Estving          Lerums SOK                   62:45 S        
    2          Ulf Lofterud            OK Kullingshof              133:21          

               Sten Helmertz           FK Herkules               ej start          



H50  (39)      5460 m                      

    1          Per Andersson           OK Orinto                    50:55 G        
    2          Lars Blom               OK Skärmen                   52:07 G        
    3          Jörgen Ivarsson         Hestra IF                    52:32 G        
    4          Thomas Lundgren         Trollhättans SOK             53:36 G        
    5          Anders Björklund        Sävedalens AIK               54:50 G        
    6          Anders Spånér           Sävedalens AIK               56:28 G        
    7          Ingemar Björkman        Göteborg-Majorna OK          56:38 G        
    8          Tomas Karlsson          OK Skogshjortarna            57:14 S        
    9          Claes Nilsson           Kungälvs OK                  58:08 S        
   10          Christer Bergagård      Tolered-Utby Ol-klubb        58:48 S        
   11          Ulf Pettersson          Kungälvs OK                  59:05 S        
   12          Jan-Åke Sörliklev       Trollhättans SOK             59:46 S        
   13          Asgeir Edvardsen        Göteborg-Majorna OK          62:19 S        
   14          Lennart Karlsson        Markbygdens OK               63:06 S        
   15          Stefan Johansson        Trollhättans SOK             63:13 S        
   16          Stefan Sjöblom          Frölunda OL                  67:27 S        
   17          Mikael Bodén            Markbygdens OK               68:00 S        
   18          Arne Klevedal           Kvillebyns SK                72:46 B        
   19          Stefan Jansson          Lerums SOK                   73:40 B        
   20          Bengt Ottosson          Sjövalla FK                  74:17 B        
   21          Reine Spetz             Stenungsunds OK              76:05 B        
   22          Bengt-Åke Jansson       Främmestads IK               76:29 B        
   23          Anders Johansson        Trollhättans SOK             76:45 B        
   24          Per-Anders Enenge       Bredareds IF                 78:15          
   25          Peter Larsson           OK Gipen                     78:16          
   26          Gunnar Håkansson        IK Uven                      78:31          
   27          Ulf Sundin              Göteborg-Majorna OK          79:51          
   28          Bengt Klasson           Ulricehamns OK               80:03          
   29          Gunnar Johansson        Trollhättans SOK             83:57          
   30          Ingemar Bertilsson      FK Herkules                  88:15          

               Bo Hermansson           Göteborg-Majorna OK       Ej godk.          
               Kenneth Andersoon       Nässjö OK                 Ej godk.          
               Mats Strandhagen        Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Bertil Thomas           Lerums SOK                ej start          
               Peo Johansson           OK Skärmen                ej start          
               Johan Wedlin            Sävedalens AIK            ej start          
               Bror Widen              Uddevalla OK              ej start          
               Kjell Andersson         FK Herkules               ej start          
               Henrik Carlsson         IK Uven                   ej start          



H45  (41)      6070 m                      

    1          Maths Carlsson          Tolered-Utby Ol-klubb        57:12 G        
    2          Roger Hallgren          IFK Göteborg                 60:08 G        
    3          Per-Arne Wahlgren       Sjövalla FK                  60:24 G        
    4          Lars Magnusson          OK Landehof                  60:41 G        
    5          Ulf Wallin              Sjövalla FK                  61:24 G        
    6          Anders Sjögren          OK Kullingshof               61:53 G        
    7          Christer Borg           Göteborg-Majorna OK          62:39 G        
    8          Andres Laas             OK Skogshjortarna            63:36 G        
    8          Jan Hansson             Stenungsunds OK              63:36 G        
   10          Ulf Andersson           Göteborg-Majorna OK          64:45 S        
   11          Pär Claesson            Sävedalens AIK               66:05 S        
   12          Hans Wedberg            Sjövalla FK                  66:06 S        
   13          Björn Lindau            Tolered-Utby Ol-klubb        67:52 S        
   14          Per Flakberg            IFK Göteborg                 68:00 S        
   15          Bengt Mattsson          Tolered-Utby Ol-klubb        68:25 S        
   16          Bo Herdersson           Markbygdens OK               69:57 S        
   17          Bengt Grewin            Frölunda OL                  70:15 S        
   18          Pål Schmidt             Strängnäs-Malmby OL          71:11 S        
   19          Jörgen Hallén           Trollhättans SOK             71:54 S        
   20          Magnus Wide             FK Herkules                  71:55 S        
   21          Björn Östman            Göteborg-Majorna OK          71:57 S        
   22          Staffan Asplund         Kungälvs OK                  72:24 S        
   23          Stefan Hammar           FK Herkules                  74:29 S        
   24          Lars-Johan Våg          Lerums SOK                   76:30 S        
   25          Sven Börjeson           Göteborg-Majorna OK          78:33 S        
   26          Peter Karlsson          Stenungsunds OK              80:50 S        
   27          Stefan Hornebrant       Trollhättans SOK             82:02 B        
   28          Andrew Lago             Göteborg-Majorna OK          84:39 B        
   29          Bengt Classon           OK Orinto                    84:45 B        
   30          Mats Lindström          OK Skärmen                   86:50 B        
   31          Nils-Olof Larsson       Vänersborgs SK               87:06          
   32          Leif Hagman             IK Uven                      91:19          
   33          Magnus Uppström         FK Herkules                  92:48          
   34          Håkan Wåhlander         Frölunda OL                  95:00          
   35          Göran Stuhlhofer        OK Landehof                  95:55          

               Stefan Gustafsson       IFK Göteborg              Ej godk.          
               Thomas Attfors          Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk.          
               Torbjörn Almgren        Göteborgs Skidklubb       ej start          
               Hans Lindgren           OK Skogshjortarna         ej start          
               Stefan Lund             OK Orinto                 ej start          
               Magnus Joelsson         SOK 68                    ej start          



H45 MOTION  (5 4550 m                      

    1          Claes-Göran Norlin      Kungälvs OK                  53:11 S        
    2          Sven-Olof Pålsson       Kungälvs OK                  72:30 B        
    3          Anders Petrén           Kungälvs OK                  72:34 B        
    4          Björn Winberg           Stenungsunds OK              78:04 B        

               Torbjörn Salomonsson    Vänersborgs SK            ej start          



H40  (26)      6570 m                      

    1          Andreas Rangert         IK Hakarpspojkarna           59:49 G        
    2          Olof Olofsson           Hagaby GoIF                  62:37 G        
    3          Roine Pettersson        IFK Göteborg                 63:31 G        
    4          Nils Gustavsson         IFK Göteborg                 63:34 G        
    5          Mattias Bååth           Sävedalens AIK               64:56 G        
    6          Bengt Norrman           Trollhättans SOK             67:06 S        
    7          Jim Axmalm              Sävedalens AIK               67:07 S        
    8          Janne Mattsson          Trollhättans SOK             68:28 S        
    9          Jan Hinder              Tolered-Utby Ol-klubb        69:17 S        
   10          Lars G Johansson        Vänersborgs SK               71:54 S        
   11          Mikael Palgrim          Vänersborgs SK               72:46 S        
   12          Anders Wadsten          OK Landehof                  73:36 S        
   13          Ragnar Uppström         FK Herkules                  73:45 S        
   14          Leif Einarsson          Kungälvs OK                  74:36 S        
   15          Kjell Einarsson         OK Skogshjortarna            83:42 S        
   16          Mikael Jungbjer         Göteborgs Skidklubb          84:41 B        
   17          Magnus Bernhed          FK Herkules                  84:43 B        
   18          Martin Mandinger        Trollhättans SOK             99:09          
   19          Torbjörn Kjörk          Frölunda OL                 101:28          
   20          Ulf Almehed             Frölunda OL                 113:57          
   21          Patrick Djerf           Lerums SOK                  121:24          

               Anders Lamm             Frölunda OL               Ej godk.          
               Håkan Berndtsson        Frölunda OL               ej start          
               Mats Söderberg          Kalmar OK                 ej start          
               Kent Skärberg           Vänersborgs SK            ej start          
               Johan Wettergren        IK Uven                   ej start          



H35  (11)      7270 m                      

    1          Max Tholén              OK Skogshjortarna            70:35 G        
    2          Tommy Johansson         Västvärmlands OK             74:47 G        
    3          Anders Hellgren         Frölunda OL                  78:00 G        
    4          Thomas Karlsson         Sjövalla FK                  82:01 S        
    5          Stefan Tisell           IK Stern                     82:57 S        
    6          Johan Lingsten          FK Herkules                  83:54 S        
    7          Anders Arfwedson        Frölunda OL                  86:50 S        
    8          Lars Ohlsson            OK Skogshjortarna            87:28 S        
    9          Peter Grahn             Hestra IF                    87:44 S        
   10          Per Holmberg            Ulricehamns OK               89:50 S        
   11          Klas Åström             FK Herkules                  99:51 S        



H35 MOTION  (3 5780 m                      

    1          Mikael Svensson         FK Herkules                  65:40 S        
    2          Lars Zachrisson         Kungälvs OK                  83:10 B        
    3          Mats Hermansson         Kungälvs OK                 110:30          



H21 LÅNG  (38) 10920 m                     

    1   (0027) Mattias Karlsson        IK Hakarpspojkarna           80:05 G        
    2   (0193) Joakim Karlsson         IK Hakarpspojkarna           80:42 G        
    3   (0172) Anders Axenborg         Göteborg-Majorna OK          82:30 G        
    4   (0115) Joakim Hederskog        IK Hakarpspojkarna           85:37 G        
    5          David Shepherd          Göteborg-Majorna OK          87:02 G        
    6   (0065) Henrik Eliasson         IFK Göteborg                 88:58 G        
    7   (0039) Andreas J Johansson     Göteborg-Majorna OK          88:59 G        
    8   (0165) Mikael Andersson        IK Hakarpspojkarna           89:46 G        
    9   (0168) Martin Ivarsson         IFK Göteborg                 90:30 S        
   10   (0155) Johan Strand            Göteborg-Majorna OK          90:56 S        
   11   (0066) Magnus Palm             Göteborg-Majorna OK          93:03 S        
   12   (0173) Rikard Pentonen         Hestra IF                    93:38 S        
   13          Fredrik Eliasson        IK Stern                     96:10 S        
   14   (0295) Rickard Holmqvist       Hestra IF                    97:05 S        
   15   (0019) Tobias Noborn           IFK Göteborg                 97:30 S        
   16   (0319) Johan Levin             Sävedalens AIK               98:30 S        
   17   (0350) Peter Nilsson           IK Hakarpspojkarna           98:42 S        
   18          Dmitry Mihalkin         Sävedalens AIK              100:40 S        
   19   (0246) Markus Johansson        IFK Göteborg                102:33 S        
   20   (0257) Per-Anders Eggertsen    IFK Göteborg                104:26 S        
   21   (0229) Anders Höije            Göteborg-Majorna OK         105:59 S        
   22          Magnus Axelsson         Göteborg-Majorna OK         106:25 S        
   23   (0164) Fredrik Persson         OK Pan-Kristianstad         108:46 S        
   24   (0634) Andreas Holmqvist       Hestra IF                   110:35 S        
   25   (0520) Jonas Lundberg          Göteborg-Majorna OK         110:42 S        
   26   (0740) Johannes Svensson       OK Tyr                      117:15 B        
   27          Gabriel Bengtsson       Stigmännen Karlshamns OK    120:47 B        
   28          Björn Karlsson          OK Orinto                   120:51 B        
   29   (0570) Lennart Bengtsson       Falkenbergs OK              125:23          

        (0235) Lars-Håkan Bengtsson    Gävle OK                  Ej godk.          
               Andreas Melin           Göteborg-Majorna OK       Ej godk.          
        (0352) Tobias Bengtsson        Göteborg-Majorna OK       Ej godk.          
        (0054) Erik Engstrand          IFK Göteborg              Ej godk.          
        (0658) Simon Lindberg          Västerås SOK              Ej godk.          
        (0794) David Runemalm          Nybro OK                  Ej godk.          
               Andreas Wikström        Uddevalla OK              Ej godk.          
               Robert Johansson        IK Stern                  ej start          
        (0038) Thomas Asp              IFK Göteborg              ej start          



H21  (20)      7240 m                      

    1          Martin Ahlqvist         Frölunda OL                  66:54 G        
    2          Nichlas Wallström       Sävedalens AIK               67:24 G        
    3          Andreas Persson         Göteborg-Majorna OK          71:12 G        
    4          Oskar Strand            OK Landehof                  74:43 S        
    5          Simon Lennermo          Nässjö OK                    75:52 S        
    6          Martin Oldaeus          Göteborg-Majorna OK          76:30 S        
    7   (0587) Lars Hanning            OK Löftan                    77:49 S        
    8   (0825) Marcus Johnsson         OK Kullingshof               77:52 S        
    9          Martin Schagerlind      OK Bävern                    78:38 S        
   10          Johan Schagerlind       OK Bävern                    79:39 S        
   11          Henrik Sandén           Sävedalens AIK               82:09 S        
   12   (0845) Måns Lennermo           Nässjö OK                    83:25 S        
   13   (0650) Vidar Faxén             Sävedalens AIK               85:16 S        
   14          Roger Ivarsson          Fjärås AIK                   86:33 S        
   15          Jan Granäng             Kungälvs OK                  87:25 S        
   16          Jari Williamsson        Tolered-Utby Ol-klubb        87:36 S        

        (0923) Joakim Axelsson         OK Skogsmunken            Ej godk.          
               Henrik Bagge Johansson  OK Skärmen                ej start          
               Patrick McGrail         OK Pan Århus              ej start          
               Björn Lindkvist         Sjövalla FK               ej start          



H20 LÅNG  (9)  9380 m                      

    1          Yury Tambasov           Sävedalens AIK               84:05 G        
    2   (0371) Johan Goth              Kvarnsvedens GOIF OK         84:23 G        
    3   (0496) Oskar Eklöf             IK Ymer                      90:59 G        
    4   (0494) Emil Kalered            Skogspojkarnas OK            99:38 S        
    5   (0220) Erik Holmberg           IK Hakarpspojkarna          110:55 S        
    6   (0819) Fredrik Norell          FK Herkules                 115:34 S        

        (0697) Calle Stenberg          OK Skogshjortarna         Ej godk.          
        (0542) Alexander Westberg      OK Tranan                 ej start          
        (0731) Niclas Sahlin           Vänersborgs SK            ej start          



H20  (1)       6370 m                      

               Erik Håkansson          IK Uven                   Ej godk.          



H18 LÅNG  (18) 7240 m                      

    1   (0231) Olle Kalered            Skogspojkarnas OK            59:43 G        
    2   (0762) Torbjörn Almegius       Stenungsunds OK              70:05 S        
    3   (0585) Simon Andersson         OK Kullingshof               71:50 S        
    4   (1235) Christoffer Ohlsson     Uddevalla OK                 73:40 S        
    5   (0596) Anders Hedberg          Lerums SOK                   74:10 S        
    6   (0644) Gustav Eklöf            IK Ymer                      74:35 S        
    7   (0874) Erik Bernérus           Sävedalens AIK               75:10 S        
    8          Erik Johansson          OK Tranan                    86:27 B        
    9   (1137) Mikael Johansson        OK Skärmen                   87:32 B        
   10          Mattias Eliasson        IK Stern                     98:40          
   11   (1031) Dennis Nyqvist          OK Gipen                    120:04          

        (0871) Marcus Hansson          Herrestads AIF            Ej godk.          
        (0895) Gustav Stenberg         OK Skogshjortarna         Ej godk.          
        (1350) Daniel Martinsson       OK Kroppefjäll            Ej godk.          
        (0566) Erik Nyström            OK Tyr                    Ej godk.          
        (0737) Alexander Moberg        OK Tyr                    Ej godk.          
        (0456) Rickard Börjesson       Hestra IF                 ej start          
        (0868) Jonas Hemlin            IK Uven                   ej start          



H18  (2)       6370 m                      

    1          Marcus Westberg         OK Älgen                    100:15 G        

        (1023) Birger Andersson        IK Uven                   ej start          



H16  (30)      4840 m                      

    1   (0734) Egil Edvardsen          Göteborg-Majorna OK          36:56          
    2          Joel Nilsson            Lerums SOK                   40:34          
    3          Jens Wängdahl           OK Gipen                     41:01          
    4          Erik Classon            OK Orinto                    41:22          
    5          Johan Sandström         OK Gipen                     43:02          
    6          Måns Östman             Göteborg-Majorna OK          43:47          
    7          Patrik Eickhoff         Sävedalens AIK               44:34          
    8   (0683) Karl-Johan Westberg     OK Tranan                    46:16          
    9          Tobias Mattsson         Trollhättans SOK             46:40          
   10          Anders Ohlsson          Uddevalla OK                 48:44          
   11          Johan Gunnarsson        Lerums SOK                   49:44          
   12          Johan Hinder            Tolered-Utby Ol-klubb        50:22          
   13          Viktor Runnby           Göteborg-Majorna OK          52:30          
   14          Gustav Glansén          Lerums SOK                   53:10          
   15          Max Coxner              Lerums SOK                   54:40          
   16          Piotr Parfianowicz      UNTS Warszawa                58:31          
   17          Niklas Helmertz         FK Herkules                  59:06          
   18          Lucas Persson           FK Herkules                  60:22          
   19          Jesper Sjögren          OK Kullingshof               61:45          
   20          Simon Asplund           Kungälvs OK                  68:07          
   21          Pontus Johansson        OK Kullingshof               80:16          
   22          Albin Casparsson        Lerums SOK                  103:32          

               Martin Ljungqvist       Frölunda OL               Ej godk.          
               Kristian Narbro-Porath  Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk.          
               Robin Höglund           FK Herkules               ej start          
               Patrik Hedenström       Lerums SOK                ej start          
               Emil Andersson          OK Kullingshof            ej start          
               Jakob Lund              OK Orinto                 ej start          
        (0889) Johan Salomonsson       Vänersborgs SK            ej start          
               Carl Lindau             Tolered-Utby Ol-klubb     ej start          



H14  (15)      3910 m                      

    1          Viktor Flingmark        Uddevalla OK                 36:53          
    2          Gustav Hinder           Tolered-Utby Ol-klubb        48:51          
    3          Gustav Boquist          IK Uven                      51:13          
    4          Albin Petrén            Kungälvs OK                  54:43          
    5          Oskar Stenberg          OK Skogshjortarna            59:51          
    6          Daniel Zachrisson       Kungälvs OK                  63:59          
    7          Tobias Karlsson         OK Landehof                  66:22          
    8          Fredrik Kjörk           Frölunda OL                  66:26          
    9          Jesper Mattsson         Göteborg-Majorna OK          75:08          
   10          Samuel Sandgren         Vänersborgs SK               85:25          

               Anton Blom              IK Uven                   Ej godk.          
               Rickard Norlin          Kungälvs OK               Ej godk.          
               Petter Östman           Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Rasmus Lygner           Lerums SOK                ej start          
               Erik Skärberg           Vänersborgs SK            ej start          



H12  (18)      2520 m                      

    1          Filip Wadsten           OK Landehof                  22:23          
    2          Jonatan Bernhed         FK Herkules                  25:04          
    3          Johan Höglund           FK Herkules                  27:54          
    4          Heino Ollin             Sävedalens AIK               28:11          
    5          Rasmus Arfwedson        Frölunda OL                  33:54          
    6          Albin Pålsson           Kungälvs OK                  35:23          
    7          Arvid Hammar            FK Herkules                  38:06          
    8          Alfred Steindahl        Stenungsunds OK              38:13          
    9          Filip Zachrisson        Kungälvs OK                  40:09          
   10          Fredrik Lind            FK Herkules                  41:39          
   11          Walter Brännvall        OK Alehof                    45:40          
   12          Adam Johansson          Trollhättans SOK             49:36          
   13          Erik Larsson            Lerums SOK                   52:21          
   14          Alfred Jansson          Vänersborgs SK              103:43          

               Tobias Pentonen         Hestra IF                 Ej godk.          
               Jacob Lövstedt          Sjövalla FK               Ej godk.          
               Dennis Karström         FK Herkules               ej start          
               Oscar Renberg           FK Herkules               ej start          



H10  (10)      2040 m                      

    1          Lukas Wadsten           OK Landehof                  17:32          
    2          Anders Magnusson        OK Landehof                  17:48          
    3          Hjalmar Ljungberg       Sjövalla FK                  18:50          
    4          Douglas Fransson-Lee    OK Alehof                    27:47          
    5          Joel Flakberg           IFK Göteborg                 31:56          
    6          Benjamin Gabrielsson    Kungälvs OK                  36:32          
    7          Linus Sundberg          OK Skogshjortarna            41:36          
    8          Oliver Fransson-Lee     OK Alehof                    49:50          
    9          Rasmus Bäcklund         IFK Göteborg                 77:04          

               Otto Stuhlhofer         OK Landehof               ej start          



D75  (4)       2370 m                      

    1          Eva Falk                IK Stern                     38:23 G        
    2          Marianne Höglund        FK Herkules                  42:56 G        
    3          Anna-Lisa Berglund      Sävedalens AIK               48:32 S        

               Inga-Lisa Hedström      OK Pan-Kristianstad       Ej godk.          



D70  (8)       2370 m                      

    1          Eivor Steen-Olsson      Kungälvs OK                  33:43 G        
    2          Ingvor Hjertqvist       IK Stern                     42:15 S        
    3          Gunnel Börjesson        IK Uven                      44:29 S        
    4          Bakken Gro              Stigsökarna                  44:55 S        
    5          Margareta Holmberg      IF Hagen                     46:24 S        
    6          Inger Hallberg          IK Uven                      49:42 B        
    7          Ingrid Borgliden        Vänersborgs SK               51:54          
    8          Kerstin Fredriksson     Ljungskile FK                54:06          



D65  (12)      3050 m                      

    1          Ulla Lindhe             IK Stern                     40:15 G        
    2          Britt Rangert           Växjö AIS                    44:51 G        
    3          Lisbeth Bernhed         Tolered-Utby Ol-klubb        47:56 S        
    4          Gudrun Broman           Göteborg-Majorna OK          49:09 S        
    5          Margareta Johansson     Trollhättans SOK             49:57 S        
    6          Gunnel Palgrim          Vänersborgs SK               50:01 S        
    7          Birgitta Johansson      Kristinehamns OK             50:59 S        
    8          Gull-Britt Grönberg     Kungälvs OK                  55:14 S        
    9          Ann-Britt Björkman      Kungälvs OK                  56:20 S        
   10          Margareta Emanuelsson   FK Herkules                  60:16 B        
   11          Barbro Vallin           Kungälvs OK                  67:17          

               Birgitta Stenström      Vänersborgs SK            Ej godk.          



D60  (16)      3300 m                      

    1          Margareta Larsson       OK Njudung                   39:40 G        
    2          Christina Schedwin      FK Herkules                  40:33 G        
    3          Ingrid Rex Wallström    IK Uven                      45:42 S        
    4          Anita Andersson         OK Skogshjortarna            48:32 S        
    5          Lotta Börjesson         Sävedalens AIK               49:56 S        
    6          Elisabeth Rosén         Göteborg-Majorna OK          56:06 B        
    7          Eva Isaksson            OK Skogshjortarna            56:08 B        
    8          Lilian Samuelsson       Kungälvs OK                  57:49 B        
    9          Inga Gustavsson         IK Uven                      60:13          
   10          Eva Höije               OK Ravinen                   60:30          
   11          Lizzie Hansen           OK Landehof                  60:38          
   12          Barbro Andersson        OK Skogshjortarna            62:42          

               Rosa Johansson          IK Uven                   Ej godk.          
               Marianne Faxén          Sävedalens AIK            Ej godk.          
               Ann-Britt Johansson     IK Stern                  ej start          
               Birgit Tisell           IK Stern                  ej start          



D55  (10)      3680 m                      

    1          Gunilla Hogedal         Vänersborgs SK               46:52 G        
    2          Maria Norell            FK Herkules                  49:07 G        
    3          Karin Axelsson          IK Uven                      49:14 G        
    4          Solveig Hedenblom       Sjövalla FK                  52:11 S        
    5          Eva Johansson           Kungälvs OK                  63:06 S        
    6          Monica Ivarsson         OK Skogshjortarna            69:00 B        
    7          Eva Thörnblom           Sjövalla FK                  75:15          
    8          Birgitta Wiklund        OK Skogsvargarna            101:56          

               Ulla Carlstedt          Sävedalens AIK            Ej godk.          
               Eva Blomström           IK Stern                  ej start          



D55 MOTION  (3 2790 m                      

    1          Görel Nordin            Vänersborgs SK               59:40 S        
    2          Britt Blom              Ljungskile FK                59:56 S        

               Inger Eismark           IFK Göteborg              ej start          



D50  (10)      3680 m                      

    1          Gunilla Axelsson        Sävedalens AIK               44:19 G        
    2          Gunilla Larsson         Bredareds IF                 47:01 G        
    3          Ann-Christin Nero       Ronneby OK                   47:08 G        
    4          Kerstin Burman          Kvillebyns SK                48:55 G        
    5          Anna-Karin Granath      Tolered-Utby Ol-klubb        50:25 S        
    6          My Engström             Lerums SOK                   52:32 S        
    7          Marianne Klasson        Ulricehamns OK               61:27 S        
    8          Britt Karlsson          Stenungsunds OK              75:08          
    9          Gunilla Holmberg        Herrestads AIF              104:46          
   10          Carina Wiström          FK Herkules                 110:40          



D45  (24)      3910 m                      

    1          Ing-Marie Brander-Stran Göteborg-Majorna OK          41:13 G        
    2          Britta Sahlin           Vänersborgs SK               41:24 G        
    3          Elisabeth Strandhagen   Göteborg-Majorna OK          43:02 G        
    4          Annika Aasa             IK Uven                      47:16 S        
    5          Anita Davallius         Uddevalla IS                 47:54 S        
    6          Marianne Hansson        Bredareds IF                 53:53 S        
    7          Nina Bejbom             Uddevalla OK                 56:42 S        
    8          Christina Birath        Stenungsunds OK              58:54 S        
    9          Silke Klick             IK Stern                     59:05 B        
   10          Maria Olsson            Lerums SOK                   59:06 B        
   11          Christina Nilsson       Lerums SOK                   59:52 B        
   12          Helena Larsson          Hestra IF                    62:14 B        
   13          Annie Edvardsen         Göteborg-Majorna OK          64:39          
   14          Lisbeth Bergagård       Tolered-Utby Ol-klubb        68:08          
   15          Marie Hermansson        OK Kullingshof               77:05          
   16          Gudrun Wadman           Göteborg-Majorna OK          79:30          
   17          Margareta Almqvist      Trollhättans SOK             81:50          
   18          Elisabeth Jonasson      OK Orinto                   105:58          

               Pia Hermansson          Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk.          
               Annette Falck-Larsson   Vänersborgs SK            Ej godk.          
               Irené Andersson         OK Kullingshof            Ej godk.          
               Lena Larsson            Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Birgit Hansson          Herrestads AIF            ej start          
               Marina Nilsson          Kungälvs OK               ej start          



D45 MOTION  (4 3680 m                      

    1          Ingrid Jessen           Främmestads IK               65:51 S        
    2          Ingela Skarin Håkansson IK Uven                      72:52 S        
    3          Karin Helmertz          FK Herkules                  91:18 B        

               Marita Salomonsson      Vänersborgs SK            ej start          



D40  (14)      4070 m                      

    1          Anna Abrahamsson        FK Herkules                  43:13 G        
    2          Anna Eriksson           OK Landehof                  43:59 G        
    3          Åsa Jellvert            Göteborg-Majorna OK          46:52 G        
    4          Christina Halvarsson    OK Kroppefjäll               47:31 G        
    5          Ann-Charlotte Johansson IFK Göteborg                 51:24 S        
    6          Suzy Larsson            OK Skogshjortarna            54:25 S        
    7          Marie Karlsson          Stenungsunds OK              56:59 S        
    8          Anna-Karin Mattson      Trollhättans SOK             59:01 S        
    9          Kristin Back            Vänersborgs SK               61:19 S        
   10          Gunilla Edgren          Trollhättans SOK             61:23 S        
   11          Jeanette Carlsson       OK Älgen                     62:28 B        
   12          Maria Wallin            OK Roto                      79:13          

               Anna Asplund            Kungälvs OK               Ej godk.          
               Malin Årebäck           Göteborg-Majorna OK       ej start          



D35  (3)       4200 m                      

    1          Hanna Axmalm            Sävedalens AIK               63:29 G        
    2          Marie-Louise Persson    FK Herkules                  65:08 G        
    3          Åsa Carlström           IK Hakarpspojkarna           69:24 G        



D35 MOTION  (1 3510 m                      

    1          Helena Kortered         Trollhättans SOK             38:33 S        
    2          Ann-Sofi Hermansson     Kungälvs OK                  45:12 S        
    3          Anna-Märta Johansson    Västvärmlands OK             55:53 B        
    4          Nina Djerf              Lerums SOK                   66:45          
    5          Christina Pettersson    Sjövalla FK                  67:15          
    6          Lena Hörberg            IK Stern                     67:43          
    7          Anna-Karin Andersson    IK Uven                      68:00          
    8          Annelie Gustavsson      Kungälvs OK                  69:23          
    9          Annika Hallén           Trollhättans SOK             71:18          
   10          Maare Ollin             Sävedalens AIK               73:26          



D21 LÅNG  (33) 6370 m                      

    1   (0019) Emma Andersson          Sävedalens AIK               61:42 G        
    2   (0099) Annika Östman           Sävedalens AIK               62:20 G        
    3   (0073) Lotta Saetre            OK Orinto                    65:23 G        
    4   (0064) Louise Göthfors         Göteborg-Majorna OK          66:08 G        
    5   (0193) Lina Samor              Sävedalens AIK               66:21 G        
    6   (0053) Laila B Höglund         FK Herkules                  66:47 G        
    7   (0119) Kristina Kull Österlin  Sävedalens AIK               67:02 G        
    8   (0143) Maria Arvidsson         Göteborg-Majorna OK          69:00 G        
    9   (0219) Sofia Malmqvist         Göteborg-Majorna OK          69:37 S        
   10   (0134) Frida Nero              Ronneby OK                   72:59 S        
   11   (0088) Karin Elgh              Sävedalens AIK               73:35 S        
   12          Anne Magnusson          OK Landehof                  73:41 S        
   13          Annika Björk            Helsingin Suunnistajat       73:54 S        
   14   (0170) Sara Johansson          Kristinehamns OK             76:15 S        
   15   (0211) Frida Wallström         Sävedalens AIK               77:02 S        
   16   (0157) Karolina Norin          IFK Göteborg                 77:18 S        
   17   (0371) Teres Gustavsson        Ronneby OK                   77:32 S        
   18   (0343) Sara Svensson           Göteborg-Majorna OK          78:55 S        
   19   (0191) Tiina Laas              OK Skogshjortarna            79:46 S        
   20   (0151) Linda Martinsson        IF Marin Väst                80:44 S        
   21   (0198) Elisabet Larsson        Göteborg-Majorna OK          88:43 B        
   22   (0927) Monika Gajda            Kalmar OK                    95:49          
   23   (0440) Marie Johansson         Göteborg-Majorna OK          96:22          
   24          Lottie Lindh            OK Älgen                     97:15          
   25          Linda Ljungberg         OK Skärmen                  101:23          
   26   (0366) Karolina Källstrand     Åmåls OK                    105:08          

        (0180) Marie-Louise Johansson  Göteborg-Majorna OK       Ej godk.          
        (0265) Josefin Antonsson       OK Löftan                 Ej godk.          
        (0783) Jenny Larsson           Sol Tranås                Ej godk.          
        (0030) Maria Magnusson         FK Friskus Varberg        ej start          
        (0238) Åsa Hagnestål           Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Josefina Norin          IFK Göteborg              ej start          
        (0444) Therese Larsson         OK Kroppefjäll            ej start          



D21  (6)       4920 m                      

    1          Elin Gustafsson         IK Hakarpspojkarna           57:58 G        
    2   (0948) Hanna Rangert           Sävedalens AIK               58:21 G        
    3   (0457) Carolina Klasson        Ulricehamns OK               65:42 S        
    4          Anna Säfsten            FK Herkules                  71:40 S        

        (0559) Therese Ljungberg       OK Skärmen                ej start          
               Karin Lindkvist         Sjövalla FK               ej start          



D20 LÅNG  (16) 5240 m                      

    1   (0187) Alva Olsson             Västerås SOK                 47:33 G        
    2   (0078) Lina Strand             Göteborg-Majorna OK          50:58 G        
    3   (0094) Lina Sundqvist          OK Kåre                      51:46 G        
    4   (0080) Elsa Jansson            Främmestads IK               52:34 G        
    5   (0109) Karin Persson           Hagaby GoIF                  53:32 S        
    6   (0387) Camilla Lundgren        Kils OK                      56:45 S        
    7   (0127) Martina Karlsson        IK Hakarpspojkarna           56:50 S        
    8   (0384) Annika Blomberg         Göteborg-Majorna OK          60:04 S        
    9   (0149) Ida-Maria Svensson      Lidköpings VSK               62:30 S        
   10   (0397) Terese Wängdahl         OK Gipen                     63:31 S        
   11          Rachel Engeler          Göteborg-Majorna OK          64:25 S        
   12   (0427) Sofia Larsson           Hestra IF                    68:47 B        
   13   (0438) Johanna Estving         Lerums SOK                   69:02 B        
   14   (0647) Lisa Weimann            IK Uven                      72:29          

        (0395) Josefin Bertilsson      FK Herkules               ej start          
        (0194) Sofia Salomonsson       Vänersborgs SK            ej start          



D20  (2)       4200 m                      

    1   (0700) Jenny Adolfsson         Lerums SOK                   63:04 G        
    2          Hanna Karlsson          Stenungsunds OK              64:48 G        



D18 LÅNG  (11) 5000 m                      

    1   (0089) Anna Forsberg           OK Kolmården                 46:49 G        
    2   (0306) Lilian Forsgren         OK Tisaren                   49:54 G        
    3   (0473) Hanna Westerberg        Göteborg-Majorna OK          56:31 S        
    4   (0291) Lina Larsson            Vänersborgs SK               58:16 S        
    5   (0468) Rebecca Bejbom          Uddevalla OK                 62:35 S        
    6   (0523) Elin Strandhagen        Göteborg-Majorna OK          62:49 S        
    7   (0350) Kristin Edvardsen       Göteborg-Majorna OK          63:18 S        
    8   (0467) Louise Carlsson         Boxholm-Mjölby OL            65:06 S        
    9   (0418) Lovisa Nilsson          Lerums SOK                   65:24 S        
   10   (0743) Maria Johansson         OK Skärmen                   69:59 B        

        (0628) Johanna Blomberg        Göteborg-Majorna OK       Ej godk.          



D18  (6)       4200 m                      

    1          Kajsa Winberg           Stenungsunds OK              57:16 G        
    2   (0637) Ingrid Wadman           Göteborg-Majorna OK          62:09 G        
    3          Sofia Wide              FK Herkules                  68:24 S        

        (0661) Amanda Hallén           Trollhättans SOK          Ej godk.          
               Sara Öberg              Vänersborgs SK            Ej godk.          
               Julia Engström          Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk.          



D16  (17)      3980 m                      

    1          Lisa Pedersen           OK Skogshjortarna            35:29          
    2          Amilia Björklund        Sävedalens AIK               40:39          
    3          Lovisa Hansson          Bredareds IF                 41:45          
    4          Therese Enenge          Bredareds IF                 45:36          
    5          Sofia Johansson         Trollhättans SOK             48:15          
    6          Malin Hedberg           Lerums SOK                   49:56          
    7          Linnea Gustavsson       Uddevalla OK                 51:57          
    8          Lisa Winberg            Stenungsunds OK              55:02          
    9          Madeleine Attfors       Tolered-Utby Ol-klubb        57:21          
   10          Karin Hoof              Hestra IF                    59:07          
   11          Klara Åhsberg-Ottosson  Sjövalla FK                  61:40          
   12          Charlotta Klevedal      Kvillebyns SK                62:44          
   13          Frida Strandberg        Sävedalens AIK               63:29          
   14          Frida Björklund         Sjövalla FK                  63:46          
   15          Hanna Wadsten           OK Landehof                  66:04          

               Clara Garmer            Göteborg-Majorna OK       Ej godk.          
               Emma Westerberg         Göteborg-Majorna OK       Ej godk.          



D14  (28)      3650 m                      

    1          Linnea Wahlgren         Sjövalla FK                  35:44          
    2          Anna Wallin             Sjövalla FK                  36:29          
    3          Julia Ohlsson           Uddevalla OK                 36:45          
    4          Emmeli Axmalm           Sävedalens AIK               41:49          
    5          Filippa Spånér          Sävedalens AIK               44:01          
    6          Erica Pettersson        Sjövalla FK                  44:51          
    7          Amanda Claesson         Sävedalens AIK               45:24          
    8          Danielle Fröstad        Kungälvs OK                  48:02          
    9          Aina Edgren             Trollhättans SOK             48:08          
   10          Elin Classon            OK Orinto                    48:14          
   11          Felicia Stuhlhofer      OK Landehof                  48:35          
   12          Lisa Wulfsberg          Kungälvs OK                  49:25          
   13          Klara Pålsson           Kungälvs OK                  50:08          
   14          Caroline Lövstedt       Sjövalla FK                  54:33          
   15          Stina Gustafsson        Tolered-Utby Ol-klubb        60:23          
   16          Julia Asplund           Kungälvs OK                  61:03          
   17          Sofia Andreasson        Kungälvs OK                  64:36          
   18          Johanna Anderson        Lerums SOK                   65:39          
   19          Marianne Wadman         Göteborg-Majorna OK          66:11          
   20          Hanna Djerf             Lerums SOK                   66:30          
   21          Julia Mattsson          Trollhättans SOK             66:39          
   22          Paula Jungbjer          FK Herkules                  69:00          
   23          Linnea Bergstrand       Kungälvs OK                  70:26          
   24          Elin Winberg            Stenungsunds OK              73:01          
   25          Freja Björnberg         Frölunda OL                  76:32          
   26          Sofia Helmertz          FK Herkules                  80:31          

               Malin Widén             Uddevalla OK              Ej godk.          
               Sara Schmidt            Trollhättans SOK          Ej godk.          



D12  (10)      2520 m                      

    1          Sara Magnusson          OK Landehof                  27:14          
    2          Clara Wallin            Sjövalla FK                  30:39          
    3          Ylva Mattsson           Tolered-Utby Ol-klubb        31:16          
    4          Svea Hagrydh            Vänersborgs SK               33:01          
    5          Elvira Björklund        Trollhättans SOK             34:16          
    6          Elin Wahlgren           Sjövalla FK                  39:35          
    7          Lina Pålsson            Kungälvs OK                  41:37          
    8          Jenny Edgren            Trollhättans SOK             45:31          
    9          Johanna Persson         FK Herkules                  54:33          

               Elin Pettersson         Sjövalla FK               Ej godk.          



D10  (9)       2110 m                      

    1          Klara Djerf             Lerums SOK                   16:12          
    2          Clara Cox               Lerums SOK                   19:19          
    3          Agnes Spånér            Sävedalens AIK               20:53          
    4          Kerstin Wadman          Göteborg-Majorna OK          23:17          
    5          Emma Djerf              Lerums SOK                   25:14          
    6          Signe Steindahl         Stenungsunds OK              26:34          
    7          Josefin Bernhed         FK Herkules                  29:51          
    8          Wilma Jansson           Vänersborgs SK               31:24          

               Amanda Rangert          IK Hakarpspojkarna        Ej godk.          



U3  (6)        2200 m                      

    1          Amanda Steindahl        Stenungsunds OK              25:10          
    2          Robin Widén             Uddevalla OK                 26:38          
    3          Anna Erixon             IK Stern                     31:01          
    4          Erik Björklund          Sjövalla FK                  32:09          
    5          David Udén              Göteborg-Majorna OK          32:26          

               Elvira Erixon           IK Stern                  ej start          



U2  (12)       2130 m                      

    1          Tim Bäcklund            IFK Göteborg                 25:07          
    2          Martin Jellvert Börjeso Göteborg-Majorna OK          25:13          
    3          Emma Renberg            FK Herkules                  25:57          
    4          Jakob Westerdahl        Tolered-Utby Ol-klubb        26:13          
    5          Sebastian Hjortmarker   Lerums SOK                   27:26          
    6          Emelie Karlsson         OK Landehof                  27:31          
    7          Mattias Udén            Göteborg-Majorna OK          31:31          
    8          Axel Halvarsson         OK Kroppefjäll               32:05          

               Kajsa Jungbjer          FK Herkules               ej start          
               Simon Carlhammar        IK Uven                   ej start          
               Hanna Boquist           IK Uven                   ej start          
               Ellen Granath           Tolered-Utby Ol-klubb     ej start          



U1  (6)        2070 m                      

    1          Filip Johansson         Trollhättans SOK             19:03          
    2          Hanna Gabrielsson       Kungälvs OK                  24:50          
    3          Ronja Steindahl         Stenungsunds OK              30:49          
    4          Erik Johansson          OK Alehof                    38:49          
    5          Tove Johansson          OK Alehof                    47:58          
    6          Martin Lamm             Frölunda OL                  60:00          



INSKOLNING  (1 2070 m                      

               Evita Brännvall         OK Alehof                    Godk.          
               Anna Flakberg           IFK Göteborg                 Godk.          
               Erica Abrahamsson       FK Herkules                  Godk.          
               Olof Mattson            Tolered-Utby Ol-klubb        Godk.          
               Felix Hermansson        Stenungsunds OK              Godk.          
               Moa Hermansson          Stenungsunds OK              Godk.          
               Anton Börås             Olöst Klubb 90005            Godk.          
               Elin Hermansson         Kungälvs OK                  Godk.          
               Alex Hermansson         Kungälvs OK                  Godk.          

               Arvid Aronsson          OK Kroppefjäll            ej start          



Öppen 1  (5)   2130 m                      

    1          Nike Norin              Frölunda OL                  31:52 B        
    2          Per Liljeros            Tolered-Utby Ol-klubb        48:38          
    3          Eva Larsson             Tolered-Utby Ol-klubb        48:39          
    4          Roger Johansson         Kungälvs OK                  55:24          

               WESTMAN Hans            OK Alehof                 Ej godk.          



Öppen 2  (9)   2200 m                      

    1          Petter Sjölin           IK Uven                      25:59 B        
    2          Lukas Alfsén            OK Skärmen                   26:07 B        
    3          Eive Jerkstrand         Tolered-Utby Ol-klubb        26:30 B        
    4          Louise jansson          Stenungsunds OK              29:31 B        
    5          Lennart Olsson          Kungälvs OK                  29:44 B        
    6          Lydia Norin             Frölunda OL                  30:00 B        
    7          Alma Palm               Lerums SOK                   35:44          
    8          Ann Casparsson          Lerums SOK                   45:24          
    9          Isabelle Gustavsson     Göteborg-Majorna OK          79:49          



Öppen 3  (1)   3900 m                      

    1          Jennie Lindahl          Tolered-Utby Ol-klubb        56:21 B        



Öppen 4  (12)  2790 m                      

    1          Ludvig Nilsson          KFUM Örebro OK               42:09 B        
    2          Christer Bernérus       Sävedalens AIK               42:21 B        
    3          Lars Torstensson        Göteborgs Skidklubb          45:13 B        
    4          Hans Svensson           Sjövalla FK                  47:36 B        
    5          Eva Erixon              IK Stern                     47:41 B        
    6          Rune Jungbjer           Göteborgs Skidklubb          48:19 B        
    7          Jonas Larsson           Degerfors OK                 49:30 B        
    8          Karleric Fransson       Trollhättans SOK             52:12 B        
    9          Anita Anderson          Lerums SOK                   55:14 B        
   10          Ida Karlsson            Lerums SOK                   60:20          
   11          Margareta Blomqvist     Frölunda OL                  62:49          
   12          Lina Hedström           Lerums SOK                   63:15          



Öppen 5  (14)  3680 m                      

    1          Arne Olsson             Kungälvs OK                  46:47 B        
    2          Algot Hansson           Kungälvs OK                  47:07 B        
    3          Lennart Färjhage        OK Gipen                     47:32 B        
    4          Ingalill Back           Vänersborgs SK               54:14 B        
    5          Anna Granfors           Sävedalens AIK               54:20 B        
    6          Johanna Lindström       IK Uven                      54:27 B        
    7          Göran Eklöf             IK Ymer                      54:40 B        
    8          Mikaela Löfgren         Söders SOL Tyresö            56:02 B        
    9          Per Rosén               IK Uven                      57:37 B        
   10          Simon Olsson            Kungälvs OK                  63:24          
   11          Krister Wessmark        OK Flundrehof                65:16          
   12          Karin Cederlöf          Klubb 90007                  70:15          
   13          Bo Cederlöv             Stenungsunds segelsällska    90:21          
   14          Magnus Karlsson         OK Landehof                  99:29          



Öppen 6  (6)   4740 m                      

    1          Joel Larsson            Sävedalens AIK               52:42 B        
    2          Håkan Schmidt           Trollhättans SOK             56:59 B        
    3          Björn Borg              Göteborg-Majorna OK          60:21 B        
    4          Britt-Mari Forsgren     OK Tisaren                   77:24          
    5          Anna-Carin Steindahl    Stenungsunds OK             106:02          

               Anders Karlsson         Munkedals SOK             Ej godk.          



Öppen 7  (25)  3040 m                      

    1          Robert Gren             Munkedals SOK                32:28 B        
    2          Peter Abrahamsson       SK Björnen                   32:54 B        
    3          Jonas Nielsen           OK Skogshjortarna            33:22 B        
    4          Jonas Leander           Lerums SOK                   35:11 B        
    5          Pär Stenberg            OK Skogshjortarna            38:08 B        
    6          Fredrik Persson         FK Åsen                      39:18 B        
    7          Håkan Bengtsson         Sävedalens AIK               40:51 B        
    8          Karin Olsson            Munkedals SOK                42:57 B        
    9          Bengt Berndtsson        Kungälvs OK                  43:23          
   10          Claes Lindegårdh        Tolered-Utby Ol-klubb        43:58          
   11          Ann-Kristin Lindegårdh  Tolered-Utby Ol-klubb        44:00          
   12          Anita Eklöf             IK Ymer                      45:13          
   13          Tomas Hugosson          Munkedals SOK                46:51          
   14          Torbjörn Saetre         OK Orinto                    47:10          
   15          Kjell Sjunnesson        Kungälvs OK                  47:24          
   16          Calle Blomberg          Göteborg-Majorna OK          47:46          
   17          Håkan Olsson            Munkedals SOK                49:22          
   18          Katarina Haase          Vänersborgs SK               54:01          
   19          Joakim Lundqvist        Göteborg-Majorna OK          56:34          
   20          Ingemar Blom            IK Uven                      57:08          
   21          Stig Dahlgren           Göteborg-Majorna OK          59:11          
   22          Elisabeth Lundqvist     Göteborg-Majorna OK          68:58          
   23          Anna Nilsson            Bohus                        76:13          

               Magnus Fredriksson      Frölunda OL               Ej godk.          
               Christina Hogedal       Kungälvs OK               Ej godk.          



Öppen 8  (19)  5030 m                      

    1          Henrik Lundgren         Sävedalens AIK               41:03 B        
    2          Daniel Hjortvall        Hestra IF                    50:28 B        
    3          Johan Zettergren        Göteborg-Majorna OK          53:03 B        
    4          Joakim Dahlén           Klubb 90007                  54:46 B        
    5          Daniel Olsson           Uddevalla OK                 56:59          
    6          Magnus Rehn             Sävedalens AIK               59:00          
    7          Stefan Bengtsson        OK Vilse 87                  63:57          
    8          David Hägg              Gotlands Bro OK              63:59          
    9          Lars-Göran Davidsson    Göteborg-Majorna OK          72:24          
   10          Hanna Weimann           IK Uven                      74:54          
   11          Thomas Steindahl        Stenungsunds OK              80:22          
   12          Tommy Pedersen          OK Orinto                    83:42          
   13          Anders Westerberg       Göteborg-Majorna OK          90:15          
   14          Markus Gardelius        Gotlands Bro OK              93:36          
   15          Elias Carlsson          Olöst Klubb 90005            95:55          
   16          Jan carlsson            Olöst Klubb 90005            96:37          

               Erik Hemmendorff        FK Herkules               Ej godk.          
               Jonas Nyberg            OK Pan-Kristianstad       Ej godk.          
               Anders Haraldsson       FK Herkules               Ej godk.          



Öppen 9  (8)   7160 m                      

    1          Jonas Gustafsson        Vänersborgs SK               60:36 B        
    2          Pär Gustavsson          Göteborg-Majorna OK          66:48 B        
    3          Sven Granfors           Sävedalens AIK               67:47 B        
    4          Fredrik Bartholdsson    Halmstad OK                  77:12 B        
    5          Martin Nilsson          Kungälvs OK                  77:32 B        
    6          Magnus Nillsson         KFUM Örebro OK               90:27          

               Anders Berglund         OK Skogshjortarna         Ej godk.          
               Jonas Nilsson           FK Herkules               Ej godk.          



D80  (2)       2370 m                      

    1          Signe Nyman             Uddevalla IS                 40:57 G        
    2          Karin Rehn              Jönköpings OK                72:22