DM Medel, Göteborglö 2008-09-06 14:20
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl Namn                      Dst Klubb                          Tid 



H80  (4)       1990 m                      

    1 Bengt Borg                  6 Göteborg-Majorna OK          42:13 
    2 Ture Gunnarsson             6 Göteborg-Majorna OK          43:00 
    3 Hugo Krause                 6 Tolered-Utby Ol-klubb        56:39 
    4 Arne Sandström              6 IK Stern                   1:35:34 



H75  (10)      1990 m                      

    1 Jonny Blomqvist             6 Göteborg-Majorna OK          34:59 
    2 Rolf Blom                   6 Frölunda OL                  35:12 
    3 Sten Carlsson               6 Sävedalens AIK               35:57 
    4 Björn Broman                6 Göteborg-Majorna OK          37:46 
    5 Rolf Osbeck                 6 Tolered-Utby Ol-klubb        40:13 
    6 Carl-Henrik Hallberg        6 IK Uven                      41:05 
    7 Rolf Forsman                6 Tolered-Utby Ol-klubb        45:38 
    8 Erik Johansson              6 Göteborgs Spårvägars GIF     47:49 

      Nils Johansson              6 Kungälvs OK               ej start 
      Åke Hermansson              6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start 



H70  (16)      2480 m                      

    1 Roland Dahl                 6 IFK Göteborg                 33:24 
    2 Lennart Bernhed             6 Tolered-Utby Ol-klubb        35:50 
    3 Åke Axelsson                6 IK Uven                      37:58 
    4 Agne Östensson              6 Tolered-Utby Ol-klubb        38:58 
    5 Leif Hjertqvist             6 IK Stern                     41:55 
    6 Gösta Grahn                 6 Sävedalens AIK               46:29 
    7 Gert Emanuelsson            6 FK Herkules                1:00:17 
    8 Leif Berg                   6 Göteborg-Majorna OK        1:02:43 

      Gösta Cederin               6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk. 
      Roland Aasa                 6 IK Uven                   Ej godk. 
      Per-Hugo Lundgren           6 Lerums SOK                j fullf. 
      Paul Bergvall               6 FK Herkules               ej start 
      Arne Fredholm               6 Frölunda OL               ej start 
      Ingemar Alfredsson          6 IK Uven                   ej start 
      Andre Alexandersson         6 Kungälvs OK               ej start 
      Nils-Olof Thorsell          6 Sävedalens AIK            ej start 



H65  (17)      2480 m                      

    1 Lennart Carlström           6 OK Landehof                  28:07 
    2 Lars Finbom                 6 OK Landehof                  31:10 
    3 Mats Jodal                  6 Göteborg-Majorna OK          35:45 
    4 Magne Hagström              6 Frölunda OL                  38:37 
    5 Christer Westberg           6 IFK Göteborg                 39:21 
    6 Claes Green                 6 Sjövalla FK                  42:38 
    7 Stig-Ove Toll               6 IK Stern                     44:22 
    8 Hans Johansson              6 IK Stern                     46:18 
    9 Ingvar Ottosson             6 Göteborg-Majorna OK          48:35 
   10 Sune Mentor                 6 Göteborg-Majorna OK          53:26 
   11 Olle Petersson              6 Frölunda OL                1:02:41 
   12 Percy Carlsson              6 Göteborgs Spårvägars GIF   1:05:25 

      Karl-Axel Johansson         6 IK Uven                   Ej godk. 
      Lars Lagerstedt             6 FK Herkules               ej start 
      Roger Jacobsson             6 Frölunda OL               ej start 
      Stig Wallin                 6 Lerums SOK                ej start 
      Per-Olof Eckerlid           6 Sävedalens AIK            ej start 



H60  (20)      2690 m                      

    1 Olle Adolfsson              6 Lerums SOK                   30:01 
    2 Anders Björnberg            6 Frölunda OL                  30:45 
    3 Hans Carlstedt              6 Sävedalens AIK               32:52 
    4 Anders Axelsson             6 Sävedalens AIK               36:15 
    5 Kenneth Rosén               6 Göteborg-Majorna OK          37:13 
    6 Lars Mathiasson             6 IK Stern                     41:13 
    7 Claes Lindegårdh            6 Tolered-Utby Ol-klubb        43:13 
    8 Sören Svensson              6 Sjövalla FK                  43:16 
    9 Björn Ahlnér                6 Göteborg-Majorna OK          46:27 
   10 Gunnar Vallin               6 OK Landehof                  47:02 
   11 Bengt-Rune Wallström        6 IK Uven                      48:27 
   12 Ingemar Lindblom            6 IFK Göteborg                 48:49 
   13 Staffan Broberg             6 IF Marin Väst                50:34 
   14 Kurt-Åke Karlsson           6 Sjövalla FK                  57:30 
   15 Arne Bigsten                6 FK Herkules                1:12:52 

      Olle Ljungblom              6 Sjövalla FK               ej start 
      Jukka Rankanen              6 Sjövalla FK               ej start 
      Bert Luvö                   6 FK Herkules               ej start 
      Hans Carlsson               6 IFK Göteborg              ej start 
      Lars Leijon                 6 Lerums SOK                ej start 



H55  (13)      3090 m                      

    1 Yngve Norell                6 Frölunda OL                  32:48 
    2 Hans Karlsson               6 IFK Göteborg                 34:10 
    3 Lars Andersson              6 IFK Göteborg                 38:20 
    4 Stefan Millegård            6 Sävedalens AIK               39:09 
    5 Stefan Janslätt             6 Tolered-Utby Ol-klubb        41:56 
    6 Sven-Erik Molander          6 Tolered-Utby Ol-klubb        45:31 
    7 Torbjörn Olsson             6 Göteborg-Majorna OK          47:31 
    8 Björn Engström              6 Lerums SOK                   48:22 
    9 Jörgen Estving              6 Lerums SOK                 1:05:50 
   10 Sten Helmertz               6 FK Herkules                2:02:37 

      Kent Eriksson               6 IFK Göteborg              Ej godk. 
      Sten Blomström              6 IK Stern                  ej start 
      Bo Håkansson                6 IFK Göteborg              ej start 



H50  (27)      3280 m                      

    1 Henrik Undeland             6 IFK Göteborg                 33:19 
    2 Johan Berglund              6 Sävedalens AIK               34:28 
    3 Stefan Sjöblom              6 Frölunda OL                  36:08 
    4 Christer Bergagård          6 Tolered-Utby Ol-klubb        37:20 
    5 Mats Strandhagen            6 Göteborg-Majorna OK          38:45 
    6 Anders Spånér               6 Sävedalens AIK               39:53 
    7 Asgeir Edvardsen            6 Göteborg-Majorna OK          41:03 
    8 Stefan Jansson              6 Lerums SOK                   42:35 
    9 Ingemar Björkman            6 Göteborg-Majorna OK          43:00 
   10 Bengt Jonasson              6 Göteborg-Majorna OK          46:01 
   11 Erik Sparrevik              6 Lerums SOK                   50:13 
   12 Ingemar Bertilsson          6 FK Herkules                  51:10 
   13 Bengt Ottosson              6 Sjövalla FK                  52:27 
   14 Henrik Carlsson             6 IK Uven                      52:44 
   15 Anders Björklund            6 Sävedalens AIK               54:29 
   16 Ulf Pettersson              6 Kungälvs OK                  56:06 
   17 Ingemar Strandell           6 Göteborgs Skidklubb          59:53 
   18 Jan Carlsson                6 IFK Göteborg               1:03:05 
   19 Ulf Sundin                  6 Göteborg-Majorna OK        1:13:15 
   20 Bo Hermansson               6 Göteborg-Majorna OK        1:27:54 

      Kjell Andersson             6 FK Herkules               Ej godk. 
      Göran Håkansson             6 IK Uven                   Ej godk. 
      Ingemar Carlsson            6 Sävedalens AIK            Ej godk. 
      Bengt Nilsson               6 Göteborg-Majorna OK       ej start 
      Claes Nilsson               6 Kungälvs OK               ej start 
      Bertil Thomas               6 Lerums SOK                ej start 
      Johan Wedlin                6 Sävedalens AIK            ej start 



H45  (36)      3550 m                      

    1 Ulf Wallin                  6 Sjövalla FK                  34:39 
    2 Per Sander                  6 Göteborg-Majorna OK          35:09 
    3 Thomas Sellgren             6 Göteborg-Majorna OK          36:42 
    4 Maths Carlsson              6 Tolered-Utby Ol-klubb        37:12 
    5 Torsten Backteman           6 Lerums SOK                   38:21 
    6 Per Flakberg                6 IFK Göteborg                 38:50 
    7 Ulf Andersson               6 Göteborg-Majorna OK          41:13 
    8 Pär Claesson                6 Sävedalens AIK               42:05 
    9 Magnus Wide                 6 FK Herkules                  43:24 
   10 Björn Lindau                6 Tolered-Utby Ol-klubb        44:08 
   11 Thomas Attfors              6 Tolered-Utby Ol-klubb        47:52 
   12 Andrew Lago                 6 Göteborg-Majorna OK          48:20 
   13 Stig Larsson                6 Göteborg-Majorna OK          48:41 
   14 Stefan Gustafsson           6 IFK Göteborg                 51:14 
   15 Sven Börjeson               6 Göteborg-Majorna OK          52:00 
   16 Christer Carlsson           6 Sävedalens AIK               57:38 
   17 Staffan Asplund             6 Kungälvs OK                  59:18 
   18 Anders Lindén               6 Frölunda OL                1:06:18 
   19 Tomas Andreasson            6 Frölunda OL                1:11:30 
   20 Håkan Wåhlander             6 Frölunda OL                1:13:12 
   21 Jan Rydén                   6 Sjövalla FK                1:20:59 
   22 Sven-Olof Pålsson           6 Kungälvs OK                1:24:52 
   23 Peter Hammersberg           6 Frölunda OL                1:27:22 
   24 Martin Carlsson             6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:36:12 
   25 Anders Petrén               6 Kungälvs OK                1:48:59 

      Michael Andersson           6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk. 
      Lars-Johan Våg              6 Lerums SOK                Ej godk. 
      Göran Olesund               6 OK Landehof               Ej godk. 
      Anders Carlsson             6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk. 
      Bengt Mattsson              6 Tolered-Utby Ol-klubb     j fullf. 
      Bengt Grewin                6 Frölunda OL               ej start 
      Hans Garmer                 6 Göteborg-Majorna OK       ej start 
      Roger Hallgren              6 IFK Göteborg              ej start 
      Hans Hugoh                  6 OK Landehof               ej start 
      Per-Arne Wahlgren           6 Sjövalla FK               ej start 
      Lars Magnusson              6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start 



H40  (39)      3690 m                      

    1 Roine Pettersson            6 IFK Göteborg                 33:44 
    2 Nichlas Wallström           6 Sävedalens AIK               34:02 
    3 Anders Yngström             6 Göteborg-Majorna OK          34:48 
    4 Anders Wadsten              6 OK Landehof                  35:28 
    5 Nils Gustavsson             6 IFK Göteborg                 37:48 
    6 Mattias Bååth               6 Sävedalens AIK               37:54 
    7 Bjarne Bäcklund             6 IFK Göteborg                 39:58 
    8 Thomas Strandfors           6 IK Uven                      40:28 
    9 Ulf Hansson                 6 Lerums SOK                   40:55 
   10 Per Kjellander              6 Göteborg-Majorna OK          41:00 
   11 Jan Hinder                  6 Tolered-Utby Ol-klubb        41:25 
   12 Claes Hagstrand             6 Göteborg-Majorna OK          42:02 
   13 Leif Einarsson              6 Kungälvs OK                  42:17 
   14 Martin Nilsson              6 Kungälvs OK                  42:28 
   15 Jim Axmalm                  6 Sävedalens AIK               42:30 
   16 Anders Lamm                 6 Frölunda OL                  42:45 
   17 Anders Johansson            6 OK Landehof                  43:58 
   18 Magnus Karlsson             6 OK Landehof                  45:16 
   19 Håkan Berndtsson            6 Frölunda OL                  45:38 
   20 Dan Ehrencrona              6 Tolered-Utby Ol-klubb        49:29 
   21 Magnus Bernhed              6 FK Herkules                  50:22 
   22 Lars-Göran Davidsson        6 Göteborg-Majorna OK          53:51 
   23 Leif Hagman                 6 IK Uven                      55:23 
   24 Erik Agrell                 6 Sävedalens AIK               56:05 
   25 Patrick Djerf               6 Lerums SOK                   59:02 
   26 Johan Wettergren            6 IK Uven                    1:01:06 
   27 Ulf Almehed                 6 Frölunda OL                1:03:08 
   28 Henrik Erdalen              6 Sävedalens AIK             1:03:54 
   29 Sven Eriksson               6 OK Landehof                1:04:40 
   30 David Gabrielsson           6 Sävedalens AIK             1:07:29 
   31 Torbjörn Kjörk              6 Frölunda OL                1:14:26 
   32 Mats Dahlrot                6 IK Uven                    1:14:27 

      Thomas Borne                6 Frölunda OL               Ej godk. 
      Mikael Jungbjer             6 Göteborgs Skidklubb       Ej godk. 
      Christer Henriksson         6 Sävedalens AIK            Ej godk. 
      Henrik Wenklo               6 Kungälvs OK               ej start 
      Martin Ekdala               6 Kungälvs OK               ej start 
      Håkan Björklund             6 Sjövalla FK               ej start 
      Lars Ljungberg              6 Sjövalla FK               ej start 



H35  (19)      3830 m                      

    1 Martin Ahlqvist             6 Frölunda OL                  34:22 
    2 Peter Asp                   6 IFK Göteborg                 36:39 
    3 Johan Forssten              6 IFK Göteborg                 38:42 
    4 Peter Dellming              6 IFK Göteborg                 40:01 
    5 Thomas Karlsson             6 Sjövalla FK                  40:02 
    6 Tommy Jonsson               6 Frölunda OL                  40:33 
    7 Johan Carlström             6 OK Landehof                  42:26 
    8 Christer Casselsjö          6 IFK Göteborg                 42:36 
    9 Magnus Homann               6 Frölunda OL                  48:48 
   10 Fredrik Vörös               6 Frölunda OL                  52:17 
   11 Jonas Leander               6 Lerums SOK                 1:00:55 
   12 Klas Åström                 6 FK Herkules                1:08:07 

      Anders Arfwedson            6 Frölunda OL               j fullf. 
      Jonas Höijer                6 FK Herkules               ej start 
      Preben Jörgensen            6 IFK Göteborg              ej start 
      Mats Hermansson             6 Kungälvs OK               ej start 
      Stefan Holthoff             6 Sjövalla FK               ej start 
      Mats Karlfeldt              6 Sävedalens AIK            ej start 
      Jari Williamsson            6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start 



H21  (56)      4780 m                      

    1 Martin Larsson              6 IFK Göteborg                 34:04 
    2 Daniel Andreas Wernerss     6 Göteborg-Majorna OK          35:07 
    3 Jonas Pilblad               6 IFK Göteborg                 35:29 
    4 Ola Martner                 6 Göteborg-Majorna OK          35:32 
    5 Anders Axenborg             6 Göteborg-Majorna OK          36:42 
    6 Martin Ivarsson             6 IFK Göteborg                 37:02 
    7 Magnus Palm                 6 Göteborg-Majorna OK          38:12 
    8 Daniel Grahn                6 IFK Göteborg                 38:25 
    9 Andreas J Johansson         6 Göteborg-Majorna OK          39:00 
   10 Magnus Carlstedt            6 Sävedalens AIK               39:14 
   11 Mikael Eliasson             6 Göteborg-Majorna OK          39:35 
   12 Per-Åke Bligård             6 Göteborg-Majorna OK          39:52 
   13 Markus Johansson            6 IFK Göteborg                 40:06 
   14 Kristjan Laas               6 IFK Göteborg                 40:12 
   14 Jonas Martner               6 Tolered-Utby Ol-klubb        40:12 
   14 Henrik Eliasson             6 IFK Göteborg                 40:12 
   17 Anders Höije                6 Göteborg-Majorna OK          41:03 
   18 Mattias Larsson             6 IFK Göteborg                 41:29 
   19 Andréas Andersson           6 IFK Göteborg                 41:38 
   20 Per-Anders Eggertsen        6 IFK Göteborg                 41:56 
   21 Odd Wallum                  6 Göteborg-Majorna OK          42:14 
   22 Markus Båth                 6 IFK Göteborg                 42:15 
   23 Erik Engstrand              6 IFK Göteborg                 42:32 
   24 Johan Strand                6 Göteborg-Majorna OK          42:43 
   25 Johan Greger Larsson        6 IFK Göteborg                 43:43 
   26 Martin Pettersson           6 Sävedalens AIK               44:11 
   27 Vidar Faxén                 6 Sävedalens AIK               45:45 
   28 Andreas Persson             6 Göteborg-Majorna OK          46:29 
   29 Anders Hederskog            6 IFK Göteborg                 46:31 
   30 Håkan Petersson             6 IFK Göteborg                 46:57 
   31 Oskar Strand                6 OK Landehof                  47:16 
   32 Gunnar Elveljung            6 IFK Göteborg                 49:08 
   33 Robert Johansson            6 IK Stern                     49:46 
   34 Oskar Hultquist             6 Göteborg-Majorna OK          50:37 
   35 Johan Lidström              6 OK Landehof                  50:45 
   36 Kristoffer Sideby           6 Göteborg-Majorna OK          51:43 
   37 Jonas Lundberg              6 Göteborg-Majorna OK          52:26 
   38 Henrik Sandén               6 Sävedalens AIK               58:46 
   39 Christian Johansson         6 Kungälvs OK                  58:55 
   40 Anders H Johansson          6 Göteborg-Majorna OK        1:03:47 
   41 Per-Åke Bastestad           6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:16:15 

      Richard Sott                6 Frölunda OL               Ej godk. 
      Andreas Melin               6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk. 
      Jacob Lundin                6 Kungälvs OK               Ej godk. 
      Tobias Ahnoff               6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk. 
      Erik Hemmendorff            6 FK Herkules               ej start 
      Roger Lundin                6 FK Herkules               ej start 
      Karl Tiselius               6 Göteborg-Majorna OK       ej start 
      Thomas Asp                  6 IFK Göteborg              ej start 
      Martin Claesson             6 IFK Göteborg              ej start 
      Mattis Wärn                 6 IFK Göteborg              ej start 
      Ola Skepp                   6 IFK Göteborg              ej start 
      Fredrik Weihard             6 Sävedalens AIK            ej start 
      Patrik Nordgren             6 Sävedalens AIK            ej start 
      Joakim Kaminsky             6 Göteborg-Majorna OK       ej start 
      Jonas Gunnarsson            6 Lerums SOK                ej start 



H20  (5)       3830 m                      

    1 Anton Hemlin                6 IK Uven                      39:15 
    2 Hampus Olesund              6 OK Landehof                  43:14 

      Jens Kvarnström             6 OK Landehof               Ej godk. 
      Jonas Larsson               6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start 
      Jakob Gunnarsson            6 Lerums SOK                ej start 



H18  (9)       3530 m                      

    1 Anders Hedberg              6 Lerums SOK                   33:16 
    2 Jonas Hemlin                6 IK Uven                      35:28 
    3 Niclas Ståhl                6 FK Herkules                  40:19 
    4 Erik Bernérus               6 Sävedalens AIK               40:53 
    5 Johan Sparrevik             6 Lerums SOK                   41:07 
    6 Mattias Eliasson            6 IK Stern                     41:18 
    7 Hugo Engström               6 Lerums SOK                   58:18 
    8 Joel Vigren                 6 Sävedalens AIK             1:34:18 

      Johan Attfors               6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start 



H16  (25)      3550 m                      

    1 Egil Edvardsen              6 Göteborg-Majorna OK          30:37 
    2 Måns Östman                 6 Göteborg-Majorna OK          33:29 
    3 Max Coxner                  6 Lerums SOK                   33:41 
    4 Johan Gunnarsson            6 Lerums SOK                   34:42 
    5 Albin Thunberg              6 OK Alehof                    34:56 
    6 Joel Nilsson                6 Lerums SOK                   35:14 
    7 Johan Hinder                6 Tolered-Utby Ol-klubb        37:13 
    8 Viktor Runnby               6 Göteborg-Majorna OK          37:21 
    9 Emil Karlsson               6 OK Alehof                    39:07 
   10 Gustav Glansén              6 Lerums SOK                   41:18 
   11 Henrik Dahlrot              6 IK Uven                      42:34 
   12 Carl Lindau                 6 Tolered-Utby Ol-klubb        46:52 
   13 Johan Blick                 6 OK Alehof                    49:12 
   14 Ludwig Wenklo               6 Kungälvs OK                  51:18 
   15 Mathias Carlsson            6 Sävedalens AIK               52:54 
   16 Lukas Samuelsson            6 FK Herkules                  58:02 
   17 Gustav Blide                6 Lerums SOK                 1:02:08 
   18 Mattias Kuosku              6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:05:56 

      Jens Ramberg                6 FK Herkules               Ej godk. 
      Niklas Helmertz             6 FK Herkules               ej start 
      Daniel Vedin                6 Frölunda OL               ej start 
      Simon Asplund               6 Kungälvs OK               ej start 
      Patrik Hedenström           6 Lerums SOK                ej start 
      Joakim Eliasson             6 OK Alehof                 ej start 
      Bjarne Gelotte              6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start 



H14  (21)      2910 m                      

    1 Gustav Boquist              6 IK Uven                      37:12 
    2 Linus Hugoh                 6 OK Landehof                  39:17 
    3 Gustav Hinder               6 Tolered-Utby Ol-klubb        39:38 
    4 Jakob Perleroth             6 OK Landehof                  39:48 
    5 Anton Blom                  6 IK Uven                      40:53 
    6 Arvid Våg                   6 Lerums SOK                   41:13 
    7 Rasmus Lygner               6 Lerums SOK                   42:42 
    8 Albin Petrén                6 Kungälvs OK                  44:50 
    9 Colin Fransson-Lee          6 OK Alehof                    46:37 
   10 Gustaf Sparrevik            6 Lerums SOK                   46:49 
   11 Emil Andersson              6 OK Alehof                  1:06:52 
   12 Oscar Hedström              6 Frölunda OL                1:12:21 
   13 Magnus Blide                6 Lerums SOK                 1:20:47 
   14 Jonas Thunberg              6 OK Alehof                  1:22:25 
   15 Oskar Vigren                6 Sävedalens AIK             1:26:48 

      Fredrik Kjörk               6 Frölunda OL               Ej godk. 
      Karl Rydén                  6 Sjövalla FK               Ej godk. 
      Jonathan Söderqvist         6 Sjövalla FK               Ej godk. 
      Max Ardarve                 6 Tolered-Utby Ol-klubb     j fullf. 
      Johannes Kuhlin             6 Göteborg-Majorna OK       ej start 
      Pontus Hermansson           6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start 



H12  (21)      2440 m                      

    1 Filip Wadsten               6 OK Landehof                  27:40 
    2 Jonatan Bernhed             6 FK Herkules                  29:48 
    3 John Gabrielsson            6 Sävedalens AIK               31:50 
    4 Heino Ollin                 6 Sävedalens AIK               34:14 
    5 Erik Hagman                 6 Lerums SOK                   43:57 
    6 Oscar Renberg               6 FK Herkules                  46:41 
    7 Albin Pålsson               6 Kungälvs OK                  49:07 
    8 Martin Ankel                6 OK Alehof                    49:53 
    9 Erik Björklund              6 Sjövalla FK                  50:40 
   10 Rasmus Arfwedson            6 Frölunda OL                  52:22 
   11 Joakim Logren               6 Sjövalla FK                  59:01 
   12 Fredrik Lindén              6 Frölunda OL                1:12:17 

      Johan Kollén                6 IF Marin Väst             Ej godk. 
      Philip Grundell             6 OK Alehof                 Ej godk. 
      Jacob Bergman               6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk. 
      Fredrik Johansson           6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk. 
      Johan Höglund               6 FK Herkules               ej start 
      Fredrik Lind                6 FK Herkules               ej start 
      Felix Garmer                6 Göteborg-Majorna OK       ej start 
      Jacob Lövstedt              6 Sjövalla FK               ej start 
      Eric Flakberg               6 IFK Göteborg              ej start 



H10  (16)      2120 m                      

    1 Anders Magnusson            6 OK Landehof                  20:32 
    2 Johan Lamm                  6 Frölunda OL                  23:27 
    3 Douglas Fransson-Lee        6 OK Alehof                    29:41 
    4 Hjalmar Ljungberg           6 Sjövalla FK                  30:44 
    5 Albin Claesson              6 Sävedalens AIK               34:43 
    6 Erik Blick                  6 OK Alehof                    38:16 
    7 Hugo Thunberg               6 OK Alehof                    39:47 
    8 Joel Leander                6 OK Landehof                  40:00 
    9 Fabian Sivengård            6 Sjövalla FK                  40:35 
   10 Lukas Wadsten               6 OK Landehof                  41:56 
   11 Rasmus Bäcklund             6 IFK Göteborg                 42:21 
   12 Carl Agrell                 6 Sävedalens AIK               47:25 
   13 Oliver Fransson-Lee         6 OK Alehof                    49:14 
   14 Niclas Sparrevik            6 Lerums SOK                 1:13:13 
   15 Benjamin Gabrielsson        6 Kungälvs OK                1:13:59 

      Martin Jellvert Börjeso     6 Göteborg-Majorna OK       ej start 



D75  (4)       1990 m                      

    1 Anna-Lisa Berglund          6 Sävedalens AIK               48:46 
    2 Marianne Höglund            6 FK Herkules                1:00:26 
    3 Vera Lång                   6 Göteborg-Majorna OK        1:15:18 

      Evelyn Alexandersson        6 Lerums SOK                ej start 



D70  (9)       1990 m                      

    1 Eivor Steen-Olsson          6 Kungälvs OK                  31:42 
    2 Barbro Blom                 6 Frölunda OL                  38:37 
    3 Marianne Grahn              6 Sävedalens AIK               44:02 
    4 Gunnel Börjesson            6 IK Uven                      50:45 
    5 Inger Hallberg              6 IK Uven                      52:23 

      Marianne Petersson          6 Frölunda OL               ej start 
      Ingvor Hjertqvist           6 IK Stern                  ej start 
      Christina Hogedal           6 Kungälvs OK               ej start 
      Anne-Marie Carlsson         6 Sävedalens AIK            ej start 



D65  (6)       2330 m                      

    1 Ann-Britt Björkman          6 Kungälvs OK                  41:42 
    2 Gudrun Broman               6 Göteborg-Majorna OK          49:15 
    3 Gull-Britt Grönberg         6 Kungälvs OK                1:06:04 
    4 Margareta Emanuelsson       6 FK Herkules                1:07:21 

      Birgitta Parkner            6 OK Landehof               ej start 
      Lisbeth Bernhed             6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start 



D60  (12)      2330 m                      

    1 Christina Schedwin          6 FK Herkules                  45:11 
    2 Ann-Britt Johansson         6 IK Stern                     49:28 
    3 Eva-Britt Martner           6 Tolered-Utby Ol-klubb        51:41 
    4 Lizzie Hansen               6 OK Landehof                  54:23 
    5 Ingrid Rex Wallström        6 IK Uven                      56:28 
    6 Marianne Faxén              6 Sävedalens AIK             1:05:05 
    7 Lilian Samuelsson           6 Kungälvs OK                1:06:38 
    8 Birgit Tisell               6 IK Stern                   1:07:38 

      Elisabeth Rosén             6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk. 
      Rosa Johansson              6 IK Uven                   Ej godk. 
      Britt-Marie Jacobson        6 Frölunda OL               ej start 
      Inger Green                 6 Sjövalla FK               ej start 



D55  (10)      2330 m                      

    1 Ing-Marie Brander-Stran     6 Göteborg-Majorna OK          29:33 
    2 Monica Knutsson             6 Sävedalens AIK               34:04 
    3 Solveig Hedenblom           6 Sjövalla FK                  43:00 
    4 Ulla Carlstedt              6 Sävedalens AIK               44:24 
    5 Ann-Kristin Lindegårdh      6 Tolered-Utby Ol-klubb        51:54 
    6 Eva Blomström               6 IK Stern                   1:05:51 

      Maria Norell                6 FK Herkules               Ej godk. 
      Karin Axelsson              6 IK Uven                   ej start 
      Eva Johansson               6 Kungälvs OK               ej start 
      Eva Thörnblom               6 Sjövalla FK               ej start 



D50  (7)       2590 m                      

    1 Gunilla Axelsson            6 Sävedalens AIK               47:35 
    2 Lena Bergstrand             6 Kungälvs OK                  47:42 
    3 My Engström                 6 Lerums SOK                   50:22 
    4 Susanne Berglund            6 Sävedalens AIK               50:43 
    5 Lena Håkansson              6 IK Uven                      52:29 

      Carina Wiström              6 FK Herkules               ej start 
      Anna-Karin Granath          6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start 



D45  (15)      2590 m                      

    1 Elisabeth Strandhagen       6 Göteborg-Majorna OK          34:41 
    2 Karin Gelotte               6 Tolered-Utby Ol-klubb        38:31 
    3 Janslätt Yvonne             6 Tolered-Utby Ol-klubb        39:59 
    4 Annika Aasa                 6 IK Uven                      40:58 
    5 Lisbeth Bergagård           6 Tolered-Utby Ol-klubb        48:34 
    6 Annie Edvardsen             6 Göteborg-Majorna OK          50:02 
    7 Maria Olsson                6 Lerums SOK                   51:41 
    8 Christina Nilsson           6 Lerums SOK                   52:39 
    9 Karin Bergdahl              6 Sävedalens AIK             1:08:25 

      Karin Helmertz              6 FK Herkules               ej start 
      Gudrun Wadman               6 Göteborg-Majorna OK       ej start 
      Agneta Sander               6 Göteborg-Majorna OK       ej start 
      Lena Larsson                6 Göteborg-Majorna OK       ej start 
      Marina Nilsson              6 Kungälvs OK               ej start 
      Birgitta Carlsson           6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start 



D40  (16)      3030 m                      

    1 Anna Asplund                6 Kungälvs OK                  42:39 
    2 Ann-Charlotte Johansson     6 IFK Göteborg                 49:11 
    3 Johanna Wallinder           6 Göteborg-Majorna OK          51:53 
    4 Malin Lamm                  6 Frölunda OL                  52:02 
    5 Jenny Homann                6 Frölunda OL                1:00:50 
    6 Annika Kuhlin               6 Göteborg-Majorna OK        1:03:19 
    7 Nina Djerf                  6 Lerums SOK                 1:09:36 
    8 Annelie Gustavsson          6 Kungälvs OK                1:10:12 

      Helena Sellgren             6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk. 
      Anna Eriksson               6 OK Landehof               Ej godk. 
      Anette Bernhed              6 FK Herkules               ej start 
      Åsa Nyberg                  6 Göteborg-Majorna OK       ej start 
      Lena Carlsson               6 Göteborg-Majorna OK       ej start 
      Katarina Hedberg            6 Lerums SOK                ej start 
      Lena Blom                   6 Frölunda OL               ej start 
      Britt Flakberg              6 IFK Göteborg              ej start 



D35  (7)       3030 m                      

    1 Camilla Öhgren              6 Sävedalens AIK               36:53 
    2 Susanne Friman              6 Tolered-Utby Ol-klubb        39:06 
    3 Ann-Sofi Hermansson         6 Kungälvs OK                  46:48 
    4 Mie Östling                 6 Kungälvs OK                  47:06 
    5 Lena Hörberg                6 IK Stern                   1:17:20 
    6 Anneli Gabrielsson          6 Kungälvs OK                1:23:44 

      Liselott Nordgren           6 OK Landehof               ej start 



D21  (40)      3720 m                      

    1 Camilla Berglund            6 Sävedalens AIK               34:42 
    2 Louise Göthfors             6 Göteborg-Majorna OK          36:30 
    3 Elin Hamrefors              6 OK Landehof                  37:40 
    4 Johanna Asp                 6 IFK Göteborg                 37:43 
    5 Annika Östman               6 Sävedalens AIK               37:56 
    6 Maria Holmstrand            6 IFK Göteborg                 38:09 
    7 Laila B Höglund             6 FK Herkules                  38:58 
    8 Lina Samor                  6 Sävedalens AIK               39:27 
    9 Jennie Runesson             6 Göteborg-Majorna OK          39:42 
   10 Tale Gulliksen              6 Sävedalens AIK               39:57 
   11 Ida Svensson                6 Sjövalla FK                  40:13 
   12 Marie-Louise Johansson      6 Göteborg-Majorna OK          40:16 
   13 Maria Arvidsson             6 Göteborg-Majorna OK          40:55 
   14 Linda Martinsson            6 IF Marin Väst                41:42 
   15 Jennie Andersson            6 Sävedalens AIK               42:28 
   16 Karolina Norin              6 IFK Göteborg                 42:45 
   17 Helena Strand               6 OK Landehof                  42:53 
   18 Karin Aneland               6 IFK Göteborg                 43:07 
   19 Sara Svensson               6 Göteborg-Majorna OK          43:14 
   20 Ida Hördegård               6 IFK Göteborg                 43:52 
   21 Kristina Kull Österlin      6 Sävedalens AIK               44:07 
   22 Bodil Halvarson             6 Göteborg-Majorna OK          44:38 
   23 Sofia Malmqvist             6 Göteborg-Majorna OK          45:03 
   24 Frida Kjellberg             6 IFK Göteborg                 45:49 
   25 Sandra Andersson            6 IFK Göteborg                 48:48 
   26 Frida Steen                 6 Kungälvs OK                  54:17 
   27 Marie Johansson             6 Göteborg-Majorna OK          58:53 
   28 Sara Holmberg               6 Göteborg-Majorna OK          59:45 
   29 Åsa Hagnestål               6 Göteborg-Majorna OK        1:01:13 
   30 Hanna Weimann               6 IK Uven                    1:02:35 
   31 Anna Säfsten                6 FK Herkules                1:04:13 

      Linda Wennerlund            6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk. 
      Linda Andersson             6 IFK Göteborg              Ej godk. 
      Stina Strömstedt            6 IFK Göteborg              Ej godk. 
      Anna Martner                6 FK Herkules               ej start 
      Stina Ahlnér                6 Göteborg-Majorna OK       ej start 
      Jenny Wärn                  6 IFK Göteborg              ej start 
      Katrin Skepp                6 IFK Göteborg              ej start 
      Emma Green                  6 Sävedalens AIK            ej start 
      Frida Wallström             6 Sävedalens AIK            ej start 



D20  (10)      3150 m                      

    1 Lina Strand                 6 Göteborg-Majorna OK          32:01 
    2 Lisa Weimann                6 IK Uven                      37:17 
    3 Josefin Bertilsson          6 FK Herkules                  38:01 
    4 Annika Blomberg             6 Göteborg-Majorna OK          38:28 
    5 Johanna Estving             6 Lerums SOK                   47:58 
    6 Kristin Ander               6 OK Landehof                  50:07 
    7 Anna Broberg                6 IF Marin Väst                51:29 
    8 Ida Engström                6 Lerums SOK                   57:15 
    9 Maria Poka                  6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:01:42 

      Agnes Ramle                 6 Sjövalla FK               ej start 



D18  (9)       3150 m                      

    1 Hanna Westerberg            6 Göteborg-Majorna OK          36:25 
    2 Elin Strandhagen            6 Göteborg-Majorna OK          37:52 
    3 Lovisa Nilsson              6 Lerums SOK                   40:32 
    4 Julia Engström              6 Tolered-Utby Ol-klubb        43:00 
    5 Kristin Edvardsen           6 Göteborg-Majorna OK          43:38 
    6 Sofia Wide                  6 FK Herkules                1:14:11 

      Rebecka Höglund             6 FK Herkules               Ej godk. 
      Julia Olesund               6 OK Landehof               Ej godk. 
      Ingrid Wadman               6 Göteborg-Majorna OK       ej start 



D16  (13)      3210 m                      

    1 Amilia Björklund            6 Sävedalens AIK               34:46 
    2 Louise Perleroth            6 OK Landehof                  39:16 
    3 Frida Strandberg            6 Sävedalens AIK               43:00 
    4 Madeleine Attfors           6 Tolered-Utby Ol-klubb        44:51 
    5 Malin Hedberg               6 Lerums SOK                   48:42 
    6 Emelie Malmberg             6 Göteborg-Majorna OK          48:49 
    7 Frida Björklund             6 Sjövalla FK                  50:15 
    8 Klara Åhsberg-Ottosson      6 Sjövalla FK                  53:59 
    9 Emma Almehed                6 Frölunda OL                1:02:21 

      Emma Westerberg             6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk. 
      Eleonor Poka                6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk. 
      Clara Garmer                6 Göteborg-Majorna OK       ej start 
      Hanna Carlsson              6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start 



D14  (32)      2680 m                      

    1 Linnea Wahlgren             6 Sjövalla FK                  29:56 
    2 Anna Wallin                 6 Sjövalla FK                  31:18 
    3 Paula Jungbjer              6 FK Herkules                  31:51 
    4 Emmeli Axmalm               6 Sävedalens AIK               32:15 
    5 Filippa Spånér              6 Sävedalens AIK               33:07 
    6 Elin Blick                  6 OK Alehof                    36:26 
    7 Klara Pålsson               6 Kungälvs OK                  41:02 
    8 Ida Wenklo                  6 Kungälvs OK                  41:16 
    9 Danielle Fröstad            6 Kungälvs OK                  41:30 
   10 Elsa Pedersen               6 OK Alehof                    42:39 
   11 Johanna Anderson            6 Lerums SOK                   43:40 
   12 Lisa Wulfsberg              6 Kungälvs OK                  44:05 
   13 Linnea Bergstrand           6 Kungälvs OK                  48:18 
   14 Hanna Djerf                 6 Lerums SOK                   51:56 
   15 Stina Gustafsson            6 Tolered-Utby Ol-klubb        52:36 
   16 Clara Kampe                 6 Sjövalla FK                  53:25 
   17 Freja Björnberg             6 Frölunda OL                  57:19 
   18 Jennifer Hallel             6 Sjövalla FK                  58:25 
   19 Helena Martinsson           6 Sjövalla FK                1:01:38 
   20 Erica Pettersson            6 Sjövalla FK                1:09:00 
   21 Malin Numerius              6 Sjövalla FK                1:34:17 

      Tilda Karlsson              6 OK Alehof                 Ej godk. 
      Ella Samuelsson             6 FK Herkules               ej start 
      Sofia Helmertz              6 FK Herkules               ej start 
      Cherie Sjöblom              6 Frölunda OL               ej start 
      Linnea Kjellander           6 Göteborg-Majorna OK       ej start 
      Marianne Wadman             6 Göteborg-Majorna OK       ej start 
      Julia Asplund               6 Kungälvs OK               ej start 
      Caroline Lövstedt           6 Sjövalla FK               ej start 
      Amanda Claesson             6 Sävedalens AIK            ej start 
      Cornelia Strandfors         6 IK Uven                   ej start 
      Frida Brogren               6 Kungälvs OK               ej start 



D12  (15)      2300 m                      

    1 Emma Himmelmann             6 Sjövalla FK                  35:31 
    2 Elin Pettersson             6 Sjövalla FK                  35:50 
    3 Lina Pålsson                6 Kungälvs OK                  38:07 
    4 Hanna Åberg                 6 OK Landehof                  39:23 
    5 Ellen Sander                6 Göteborg-Majorna OK          41:28 
    6 Clara Wallin                6 Sjövalla FK                  43:57 
    7 Amanda Jansson              6 Lerums SOK                   47:02 
    8 Elin Wahlgren               6 Sjövalla FK                  56:57 

      Ylva Mattsson               6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk. 
      Sara Magnusson              6 OK Landehof               j fullf. 
      Natalie Kadir               6 FK Herkules               ej start 
      Sara Almehed                6 Frölunda OL               ej start 
      Sara Winroth                6 OK Alehof                 ej start 
      Jasmine Axmalm              6 Sävedalens AIK            ej start 
      Ella Wallinder              6 Göteborg-Majorna OK       ej start 



D10  (16)      2150 m                      

    1 Kerstin Wadman              6 Göteborg-Majorna OK          26:34 
    2 Agnes Spånér                6 Sävedalens AIK               27:27 
    3 Maja Gunnarsson             6 Lerums SOK                   31:51 
    4 Klara Djerf                 6 Lerums SOK                   32:47 
    5 Kajsa Jungbjer              6 FK Herkules                  33:33 
    6 Anna Henriksson             6 Sävedalens AIK               37:17 
    7 Emma Djerf                  6 Lerums SOK                   40:50 
    8 Josefin Bernhed             6 FK Herkules                  42:50 
    9 Emelie Lorén                6 OK Landehof                  46:29 
   10 Linn Sander                 6 Göteborg-Majorna OK          48:47 
   11 Lisa Kalméus                6 Frölunda OL                  49:18 
   12 Julia Bergdahl              6 Sävedalens AIK             1:01:11 
   13 Olivia Ullman               6 OK Alehof                  1:02:29 
   14 Tove Johansson              6 OK Alehof                  1:29:16 

      Fanny Andersson             6 Göteborg-Majorna OK       ej start 
      Clara Cox                   6 Lerums SOK                ej start 



U4  (1)        2600 m                      

      Therese Berg                6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk. 



U3  (16)       2340 m                      

    1 David Olsson                6 Tolered-Utby Ol-klubb        32:52 
    2 Elin Andrén                 6 Tolered-Utby Ol-klubb        44:47 
    3 Erik Karlsson               6 Tolered-Utby Ol-klubb        45:03 
    4 Tommy Gelotte               6 Tolered-Utby Ol-klubb        47:42 
    5 Alfred Olofsson             6 OK Alehof                    50:54 
    6 Marcus Braun                6 Tolered-Utby Ol-klubb        54:15 
    7 Tim Jonasson                6 Frölunda OL                1:03:51 
    8 Julia L Engström            6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:05:03 

      Per Andreasson              6 Frölunda OL               Ej godk. 
      Linus Fransson              6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk. 
      Fredrik Burman              6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk. 
      Hugo Salming                6 OK Alehof                 Ej godk. 
      Susanne Farg                6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk. 
      Leon Furuskog               6 Göteborg-Majorna OK       ej start 
      Karl Zimmerman              6 Sjövalla FK               ej start 
      Camilla Carlsson            6 Sävedalens AIK            ej start 



U2  (43)       1780 m                      

    1 Johan Olsson                6 IK Uven                      26:39 
    2 Marcus Pikkarainen          6 Sjövalla FK                  28:59 
    3 Lucas Jansson               6 Lerums SOK                   29:31 
    4 Edvin Ljungberg             6 Sjövalla FK                  29:51 
    5 Tim Bäcklund                6 IFK Göteborg                 29:57 
    6 Emelie Roos                 6 OK Landehof                  30:40 
    7 Rebecka Persson             6 FK Herkules                  34:53 
    8 Carl Kylin                  6 IF Marin Väst                35:36 
    9 Carl Berggren               6 Tolered-Utby Ol-klubb        35:41 
   10 Ida Friman                  6 Tolered-Utby Ol-klubb        38:15 
   11 Hanna Douglasson            6 Tolered-Utby Ol-klubb        38:21 
   12 Sandra Augustsson           6 OK Alehof                    39:44 
   13 Josefine Axberg             6 OK Alehof                    39:45 
   14 Evita Brännvall             6 OK Alehof                    40:51 
   15 Jesper Lundmark             6 Tolered-Utby Ol-klubb        41:31 
   16 Ossian Forsberg             6 Tolered-Utby Ol-klubb        42:42 
   17 Isabelle Melin              6 Tolered-Utby Ol-klubb        43:30 
   18 Janneke Snijder             6 IK Uven                      49:25 
   19 Hanna Boquist               6 IK Uven                      49:29 
   20 Måns Sjöstedt               6 Tolered-Utby Ol-klubb        49:34 
   20 Albin Söderberg             6 Tolered-Utby Ol-klubb        49:34 
   22 Axel Forsberg               6 Tolered-Utby Ol-klubb        52:38 
   23 Albin Karlsson              6 OK Alehof                    55:39 
   24 Simon Fransson              6 Tolered-Utby Ol-klubb        57:17 

      Annie Andreasson            6 Frölunda OL               Ej godk. 
      Sofia Lillsunde Rundgre     6 Frölunda OL               Ej godk. 
      Gustav Lahti                6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk. 
      Frida Andersson             6 Göteborg-Majorna OK       ej start 
      Alice Kjellander            6 Göteborg-Majorna OK       ej start 
      Elvira Sellgren             6 Göteborg-Majorna OK       ej start 
      Alva Sellgren               6 Göteborg-Majorna OK       ej start 
      Mikael Winroth              6 OK Alehof                 ej start 
      Tuva Karlsson Wallum        6 Sävedalens AIK            ej start 
      Anna Nordholm               6 Sävedalens AIK            ej start 
      Jakob Westerdahl            6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start 
      Malva Nyström               6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start 
      Oskar Bohlin                6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start 
      Carl Börnstedt              6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start 
      Olivia Tellefsen            6 FK Herkules               ej start 
      Klara Wallinder             6 Göteborg-Majorna OK       ej start 
      Simon Carlhammar            6 IK Uven                   ej start 
      Victor Cederstöm            6 Sjövalla FK               ej start 
      Ellen Granath               6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start 



U1  (44)       1720 m                      

    1 Sofia Johansson             6 OK Alehof                    16:59 
    2 Erik Johansson              6 OK Alehof                    17:01 
    3 Hanna Gabrielsson           6 Kungälvs OK                  19:39 
    4 Hugo Söderberg              6 Tolered-Utby Ol-klubb        23:21 
    5 Matthew Davis               6 OK Alehof                    24:23 
    6 Adam Johansson              6 Tolered-Utby Ol-klubb        25:08 
    7 Martin Lamm                 6 Frölunda OL                  26:10 
    8 Oscar Hök                   6 Tolered-Utby Ol-klubb        26:24 
    9 Klara Bååth                 6 Sjövalla FK                  26:49 
   10 Linn Himmelmann             6 Sjövalla FK                  27:08 
   11 Olof Mattsson               6 Tolered-Utby Ol-klubb        27:25 
   12 Emil Sjöstedt               6 Tolered-Utby Ol-klubb        27:32 
   13 Edvin Borne                 6 Frölunda OL                  29:35 
   14 Ida Lundmark                6 Tolered-Utby Ol-klubb        29:44 
   15 Pontus Fransson             6 Tolered-Utby Ol-klubb        31:29 
   16 Jesper Axelsson             6 OK Alehof                    32:45 
   17 Alicia Leander              6 OK Landehof                  37:25 
   18 Kyra Jonsson                6 OK Alehof                    37:32 
   19 Joakim Lindén               6 Frölunda OL                  37:45 
   20 Gustav Friman               6 Tolered-Utby Ol-klubb        38:47 
   21 Maja Larsson                6 OK Alehof                    40:36 
   22 Jonathan Ek                 6 OK Alehof                    44:58 
   23 Anton Börås                 6 IK Uven                      45:26 
   24 Klara Andreasson            6 Frölunda OL                  53:54 
   25 Sofia Borne                 6 Frölunda OL                  54:50 
   26 Maria Logren                6 Sjövalla FK                1:03:45 

      Fanny Leander               6 OK Landehof               Ej godk. 
      Moa Friman                  6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk. 
      Maria Kalméus               6 Frölunda OL               ej start 
      Viktor Jellvert Börjeso     6 Göteborg-Majorna OK       ej start 
      Axel Hermansson             6 Kungälvs OK               ej start 
      Elin Hermansson             6 Kungälvs OK               ej start 
      Petronella Skoglund         6 OK Alehof                 ej start 
      Sanna Eriksson              6 OK Alehof                 ej start 
      Johanna Lundmark            6 OK Alehof                 ej start 
      Per Nordholm                6 Sävedalens AIK            ej start 
      Kajsa Karlsson Wallum       6 Sävedalens AIK            ej start 
      Jonathan Westerdahl         6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start 
      Lisa Börnstedt              6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start 
      Hannes Skoog                6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start 
      Isa Larsson                 6 OK Alehof                 ej start 
      Erik Hogedal                6 Göteborg-Majorna OK       ej start 
      Johan Hjelmér               6 Sjövalla FK               ej start 
      Filippa Sandberg            6 Sjövalla FK               ej start 



INSKOLNING  (4 1780 m                      

      Jacob Pihl                  6 Sjövalla FK                  Godk. 
      Filip Klingberg             6 OK Alehof                    Godk. 
      Tuva Börås                  6 IK Uven                      Godk. 

      Rasmus Fjordside            6 Sävedalens AIK            ej start 



Öppen 1  (4)   2550 m                      

    1 Viola Eckermark             6 Göteborg-Majorna OK          48:01 
    2 Rolf Eckermark              6 Göteborg-Majorna OK          48:26 
    3 Lena Kolén                  6 IF Marin Väst              1:04:22 
    4 Carola Kylin                6 IF Marin Väst              1:04:35 



Öppen 2  (20)  3000 m                      

    1 Stina Gustafsson            6 Sävedalens AIK               46:32 
    2 Jenny Janslätt Axelsson     6 Tolered-Utby Ol-klubb        49:38 
    3 Tineke Snijder              6 IK Uven                      50:16 
    4 Rune Jungbjer               6 Göteborgs Skidklubb          50:54 
    5 Magnus Erixon               6 IFK Göteborg                 53:54 
    6 Kajsa Gustafsson            6 Sävedalens AIK               54:27 
    7 Emelie Steen                6 Kungälvs OK                  54:43 
    8 Lisa Strand                 6 OK Landehof                  57:35 
    9 Charlotta Berggren          6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:02:26 
   10 Leo Karlsson                6 OK Alehof                  1:12:50 
   11 Hanna Wingård               6 Kungälvs OK                1:16:14 
   12 Yvonne Jungbjer             6 Göteborgs Skidklubb        1:16:15 
   13 Elin Douglasson               Vakant                     1:16:55 
   14 Rikard Lindblad             6 OK Alehof                  1:31:49 
   15 Sofia Lindblad              6 OK Alehof                  1:31:51 
   16 Annika Andreasson           6 Frölunda OL                1:35:55 
   17 Andreas S Johansson         6 Göteborg-Majorna OK        1:38:04 
   18 Siv Pettersson              6 Göteborg-Majorna OK        1:45:21 

      Eva Bergman                 6 IK Uven                   Ej godk. 
      Erik Köre                   6 OK Alehof                 ej start 



Öppen 4  (7)   3020 m                      

    1 Jonas Larsson              18 Degerfors OK                 55:52 
    2 Linda Sideby                6 Göteborg-Majorna OK        1:07:25 
    3 Caroline Wistrand          23 OK Kolmården               1:22:54 

      Karin Eriksson              6 Sävedalens AIK            Ej godk. 
      Bo Holmberg                 6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk. 
      Eva Åhsberg                 6 Sjövalla FK               Ej godk. 
      Bengt Mohlin                6 Göteborgs Skidklubb       Ej godk. 



Öppen 5  (9)   3820 m                      

    1 Fredrik Söderberg           6 Tolered-Utby Ol-klubb        57:08 
    2 Johanna Sjons               3 IFK Hedemora OK            1:05:21 
    3 Lennart Larsson            20 OK Flundrehof              1:07:42 
    4 Sara Lindgren                 Vakant                     1:10:34 
    5 Martin Joelsson               Vakant                     1:10:35 
    6 Mats Logren                 6 Sjövalla FK                1:22:21 

      Liv Sonntag                   Vakant                    Ej godk. 
      Anders Kjellberg           20 OK Flundrehof             Ej godk. 
      Anders Westerberg           6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk. 



Öppen 7  (9)   3020 m                      

    1 Janni Axelsson              6 Sävedalens AIK               43:02 
    2 Cecilia Börjesson           6 OK Alehof                    54:12 
    3 Ingemar Blom                6 IK Uven                    1:02:14 
    4 Joakim Lundqvist            6 Göteborg-Majorna OK        1:09:42 
    5 Joakim Ramberg              6 FK Herkules                1:10:26 
    6 Krister Wessmark           20 OK Flundrehof              1:14:16 
    7 Elisabeth Lundqvist         6 Göteborg-Majorna OK        1:45:23 

      Sara Lorén                 20 OK Kullingshof            Ej godk. 
      Ragnar Fallström            6 Lerums SOK                Ej godk. 



Öppen 8  (8)   4280 m                      

    1 Christian Nielsen           6 IFK Göteborg                 34:02 
    2 Fredrik Aldén              23 OK Kolmården                 41:42 
    3 Lenny Börås                 6 FK Herkules                  42:48 
    4 Anders Bergman              6 IK Uven                      59:45 
    5 Kristoffer Edshage         15 Centrum OK                 1:03:03 
    6 Robert Sundström            7 FK Friskus Varberg         1:25:35 
    7 Zoltan Raffai                 Vakant                     1:50:47 

      Erik Sagvolden              6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk. 



D21-2 ej DM  ( 3720 m                      

    1 Annica Gustafsson          17 IF Thor                      38:29 



H21-2 ej DM  ( 4780 m                      

    1 Erik Melin                    IF Castor                    40:57 
    2 Martin Schagerlind         14 OK Bävern                    46:12 
    3 Johan Schagerlind          14 OK Bävern                    51:24