DM Långsö 2005-09-04 16:14
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2005

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (8)       2620 m                      

    1          Åke Andersson             21     6 IFK Göteborg                 38:22 G        
    2          Gunnar Aronsson           25     6 Tolered-Utby Ol-klubb        55:13 B        
    3          Hugo Krause               25     6 Tolered-Utby Ol-klubb        56:54 B        
    4          Börge Djerf               25     6 Lerums SOK                 1:00:30          
    5          Joel Slättmyr             19     6 IK Stern                   1:03:17          
    6          Bertil Malmborg           25     6 Lerums SOK                 1:11:11          
    7          Gunnar Nilsson            22     6 Frölunda OL                1:19:47          
    8          Arne Sandström            21     6 IK Stern                   1:26:56          



H75  (5)       2790 m                      

    1          Ture Gunnarsson           28     6 Göteborg-Majorna OK          38:54 G        
    2          Gösta Pettersson          29     6 IK Uven                      40:58 G        
    3          Nils Johansson            30     6 Kungälvs OK                  41:53 G        
    4          Bengt Borg                26     6 Göteborg-Majorna OK          52:46 S        

               Göte Höglund              29     6 FK Herkules               j fullf.          



H70  (15)      3880 m                      

    1          Lennart Olsson            34     6 Kungälvs OK                  51:48 G        
    2          Åke Hermansson            31     6 Tolered-Utby Ol-klubb        53:27 G        
    3          Jonny Blomqvist           31     6 Göteborg-Majorna OK          54:14 G        
    4          Leif Edsand               34     6 Sävedalens AIK               54:21 G        
    5          Leif Hjertqvist           34     6 IK Stern                     55:12 G        
    6          Rolf Forsman              31     6 Tolered-Utby Ol-klubb        57:03 G        
    7          Rolf Blom                 32     6 Frölunda OL                1:01:13 S        
    8          Sten Carlsson             32     6 Sävedalens AIK             1:01:31 S        
    9          Carl-Henrik Hallberg      32     6 IK Uven                    1:03:41 S        
   10          Roland Wentzel            35     6 Kungälvs OK                1:04:15 S        
   11          Gösta Cederin             34     6 Göteborg-Majorna OK        1:05:51 S        
   12          Åke Hogedal               35     6 Kungälvs OK                1:06:16 S        
   13          Alban Carlbom             35     6 Lerums SOK                 1:07:18 S        
   14          Erik Johansson                   6 Göteborgs Spårvägars GIF   1:10:26 S        

               Björn Broman              31     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          



H65  (18)      4380 m                      

    1          Magne Hagström            40     6 Frölunda OL                  47:40 G        
    2          Lennart Bernhed           37     6 Tolered-Utby Ol-klubb        47:54 G        
    3          Ingemar Alfredsson        37     6 IK Uven                      49:38 G        
    4          Andre Alexandersson       38     6 Kungälvs OK                  50:53 G        
    5          Algot Hansson             40     6 Kungälvs OK                  50:56 G        
    6          Agne Östensson            36     6 Tolered-Utby Ol-klubb        53:48 S        
    7          Laszlo Vörös              37     6 Lerums SOK                   54:19 S        
    8          Per-Hugo Lundgren         38     6 Lerums SOK                   55:55 S        
    9          Roland Brandshage         38     6 Sävedalens AIK               59:23 S        
   10          Bernt Fredriksson         39     6 Sjövalla FK                1:00:00 S        
   11          Ragnar Bewert             38     6 OK Landehof                1:04:30 S        
   12          Jan Kjellström            39     6 Frölunda OL                1:14:10          
   13          Stig Wallin               40     6 Lerums SOK                 1:22:17          
   14          Ingvar Ottosson           40     6 Göteborg-Majorna OK        1:29:11          
   15          Lars Lagerstedt           39     6 FK Herkules                1:37:46          

               Arne Fredholm             37     6 Frölunda OL               Ej godk.          
               Sune Erikers              40     6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk.          
               Nils-Olof Thorsell        37     6 Sävedalens AIK            Ej godk.          



H60  (21)      4610 m                      

    1          Lennart Carlström         43     6 OK Landehof                  42:19 G        
    2          Lars Finbom               42     6 OK Landehof                  44:12 G        
    3          Anders Axelsson           45     6 Sävedalens AIK               54:54 S        
    4          Kenneth Rosén             44     6 Göteborg-Majorna OK          55:05 S        
    5          Bengt Börjesson           44     6 OK Alehof                    56:08 S        
    6          Gunnar Vallin             44     6 OK Landehof                  56:16 S        
    7          Karl-Axel Johansson       42     6 IK Uven                    1:00:37 S        
    8          Ingemar Lindblom          44     6 IFK Göteborg               1:01:00 S        
    9          Bengt Johansson           41     6 Sävedalens AIK             1:01:48 B        
   10          Jukka Rankanen            45     6 Sjövalla FK                1:02:54 B        
   11          Anders Björnberg          45     6 Frölunda OL                1:03:52 B        
   12          Lennart Olsson            43     6 IK Uven                    1:07:26          
   13          Lars-Erik Gadde           45     6 Göteborg-Majorna OK        1:07:36          
   14          Björn Holmer              43     6 Kungälvs OK                1:10:22          
   15          Hans Johansson            42     6 IK Stern                   1:11:13          
   16          Conny Tisell              43     6 Lerums SOK                 1:14:17          
   17          Thomas Åberg              45     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:20:08          
   18          Lars Fredriksson          41     6 Frölunda OL                1:29:29          

               Bengt-Rune Wallström      45     6 IK Uven                   Ej godk.          
               Percy Carlsson                   6 Göteborgs Spårvägars GIF  Ej godk.          
               Acke Wåhlander            45     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          



H55  (17)      4830 m                      

    1          Claes-Göran Strand        48     6 Göteborg-Majorna OK          46:37 G        
    2          Olle Adolfsson            47     6 Lerums SOK                   49:30 G        
    3          Lars Österberg            48     6 Sävedalens AIK               53:38 S        
    4          Stanley Mattsson          50     6 IK Uven                      54:16 S        
    5          Mats Kågeson              48     6 Lerums SOK                   56:36 S        
    6          Roland Larsson            49     6 Tolered-Utby Ol-klubb        57:33 S        
    7          Sven-Erik Molander        50     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:00:20 S        
    8          Lars-Göran Axmalm         46     6 Sävedalens AIK             1:02:26 S        
    9          Jan-Olof Johansson        47     6 OK Landehof                1:03:17 S        
   10          Hans Carlstedt            46     6 Sävedalens AIK             1:10:56 B        
   11          Bo Holmberg               49     6 Göteborg-Majorna OK        1:15:27          
   12          Arne Bigsten              47     6 FK Herkules                1:40:46          

               Lars Mathiasson           47     6 IK Stern                  Ej godk.          
               Lars-Olof Dahlberg        48     6 OK Landehof               Ej godk.          
               Claes Lindegårdh          48     6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk.          
               Lars Leijon               48     6 Lerums SOK                ej start          
               Olle Olofsson             49     6 Kungälvs OK               ej start          



H50  (16)      5350 m                      

    1          Henrik Undeland           54     6 IFK Göteborg                 44:00 G        
    2          Yngve Norell              52     6 FK Herkules                  46:08 G        
    3          Mats Strandhagen          55     6 Göteborg-Majorna OK          53:04 S        
    4          Bo Håkansson              53     6 IFK Göteborg                 53:37 S        
    5          Krister Strand            53     6 OK Landehof                  54:28 S        
    6          Anders Larsson            55     6 OK Landehof                  56:35 S        
    7          Kent Eriksson             51     6 IFK Göteborg               1:00:18 S        
    8          Ingemar Gunnarsson        53     6 Lerums SOK                 1:03:47 B        
    9          Stefan Janslätt           53     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:07:08          
   10          Tor Ask                   54     6 Lerums SOK                 1:08:36          
   11          Johan Wedlin              55     6 Sävedalens AIK             1:18:16          
   12          Jörgen Estving            52     6 Lerums SOK                 1:32:30          
   13          Christer Bernérus         55     6 Sävedalens AIK             1:37:03          

               Jan Kuchler               51     6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk.          
               Ulf Pettersson            54     6 Kungälvs OK               Ej godk.          
               Anders Mohlin             51     6 IK Stern                  ej start          



H45  (38)      5800 m                      

    1          Mats Lindqvist            58     6 Sävedalens AIK               51:02 G        
    2          Ulf Wallin                60     6 Sjövalla FK                  51:31 G        
    3          Asgeir Edvardsen          58     6 Göteborg-Majorna OK          52:19 G        
    4          Kjell Andersson           56     6 FK Herkules                  54:14 G        
    5          Ingemar Björkman          56     6 Göteborg-Majorna OK          54:55 G        
    6          Christer Hermansson       58     6 Tolered-Utby Ol-klubb        57:41 G        
    7          Claes Nilsson             57     6 Kungälvs OK                  57:43 G        
    8          Mats Farbrot              59     6 Göteborg-Majorna OK          59:03 S        
    8          Anders Spåner             57     6 Sävedalens AIK               59:03 S        
   10          Stefan Jansson            58     6 Lerums SOK                 1:00:06 S        
   10          Johan Berglund            56     6 Sävedalens AIK             1:00:06 S        
   12          Sven Börjeson             60     6 Göteborg-Majorna OK        1:01:38 S        
   13          Lars Norén                59     6 Göteborg-Majorna OK        1:02:02 S        
   14          Hans Garmer               59     6 IF Marin Väst              1:02:39 S        
   15          Bengt Ottosson            57     6 Sjövalla FK                1:04:51 S        
   16          Christer Bergagård        58     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:05:04 S        
   17          Bengt Nilsson             57     6 Göteborg-Majorna OK        1:05:07 S        
   18          Bertil Thomas             58     6 Lerums SOK                 1:06:54 S        
   19          Anders Björklund          57     6 Sävedalens AIK             1:07:37 S        
   20          Magnus Uppström           59     6 FK Herkules                1:08:57 S        
   21          Henrik Carlsson           57     6 IK Uven                    1:11:38 S        
   22          Hans Hugoh                59     6 OK Landehof                1:12:05 S        
   23          Ulf Sundin                58     6 Göteborg-Majorna OK        1:13:03 B        
   24          Lars-Erik Andersson       58     6 Lerums SOK                 1:13:10 B        
   25          Göran Olesund             59     6 OK Landehof                1:13:13 B        
   26          Torbjörn Almgren          59     6 Göteborgs SK               1:13:48 B        
   27          Ingemar Bertilsson        57     6 FK Herkules                1:15:01 B        
   28          Martin Eickhoff           58     6 Sävedalens AIK             1:16:34 B        
   29          Bengt Ziegler             58     6 Lerums SOK                 1:17:05 B        
   30          Lars Magnusson            59     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:17:43 B        
   31          Bertil Axbom              56     6 OK Landehof                1:18:04          
   32          Johan Magnusson           58     6 FK Herkules                1:21:52          
   33          Tor Ehlersson             59     6 Sjövalla FK                1:22:13          
   34          Göran Håkansson           57     6 IK Uven                    1:31:05          
   35          Jan Fonselius             56     6 IF Marin Väst              1:52:20          
   36          Martin Carlsson           60     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:54:48          

               Karl Schneider            57     6 FK Herkules               Ej godk.          
               Gunnar Håkansson          58     6 IK Uven                   ej start          



H45 MOTION  (4 4140 m                      

    1          Lars Larsson              56     6 Sjövalla FK                1:11:16 S        
    2          Leif Nilsson              43     6 Göteborgs SK               1:28:06 B        

               Calle Blomberg            59     6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk.          
               Jan Rydén                 59     6 Sjövalla FK                 maxtid          



H40  (24)      6280 m                      

    1          Per Flakberg              62     6 IFK Göteborg                 50:03 G        
    2          Maths Carlsson            61     6 Tolered-Utby Ol-klubb        50:55 G        
    3          Pär Gustavsson            61     6 Göteborg-Majorna OK          52:13 G        
    4          Ulf Andersson             61     6 Göteborg-Majorna OK          52:58 G        
    5          Per Sander                63     6 Göteborg-Majorna OK          53:09 G        
    6          Pär Claesson              62     6 Sävedalens AIK               58:19 S        
    7          Magnus Wide               62     6 FK Herkules                  58:58 S        
    8          Ragnar Uppström           64     6 FK Herkules                  59:07 S        
    9          Jan Hinder                65     6 Tolered-Utby Ol-klubb        59:37 S        
   10          Thomas Attfors            61     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:00:16 S        
   11          Andrew Lago               61     6 Göteborg-Majorna OK        1:01:11 S        
   12          Lars-Johan Våg            65     6 Lerums SOK                 1:02:15 S        
   13          Stefan Gustafsson         60     6 IFK Göteborg               1:03:09 S        
   14          Bengt Grewin              63     6 Frölunda OL                1:07:54 S        
   15          Björn Lindau              61     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:15:19 B        
   16          Staffan Asplund           62     6 Kungälvs OK                1:19:18          
   17          Leif Hagman               63     6 IK Uven                    1:25:39          
   18          Bernt Berndtsson          65     6 Frölunda OL                1:28:52          

               Björn Karlsson            63     6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk.          
               Hans Wedberg              62     6 Sjövalla FK               Ej godk.          
               Odd Wallum                64     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Christer Borg             63     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Leif Einarsson            65     6 Kungälvs OK               ej start          
               Hans Hultman              62     6 Sävedalens AIK            ej start          



H35  (19)      8060 m                      

    1          Bjarne Bäcklund           68     6 IFK Göteborg               1:07:18 G        
    2          Håkan Eriksson            69     6 Göteborg-Majorna OK        1:09:54 G        
    3          Anders Yngström           66     6 Göteborg-Majorna OK        1:10:02 G        
    4          Sören Sturesson           70     6 Göteborg-Majorna OK        1:10:40 G        
    5          Thomas Kullander          69     6 Sävedalens AIK             1:12:34 G        
    6          Joakim Hermansson         01     6 Göteborg-Majorna OK        1:13:34 G        
    7          Stefan Johansson          67     6 Sävedalens AIK             1:16:11 S        
    8          Henrik Nordholm           67     6 Sävedalens AIK             1:16:54 S        
    9          Claes Hagstrand           67     6 Göteborg-Majorna OK        1:17:01 S        
   10          Martin Nilsson            66     6 Kungälvs OK                1:20:06 S        
   11   (0840) Jari Williamsson          69     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:23:59 S        
   12          Jonas Höijer              69     6 FK Herkules                1:24:14 S        
   13          Mattias Bååth             68     6 Sävedalens AIK             1:28:13 S        
   14   (1057) Jörgen Ljungberg          70     6 Göteborg-Majorna OK        1:34:11 S        
   15          Martin Ekdala             67     6 Kungälvs OK                1:36:46 B        
   16          Mads Mikkelsen            70     6 IFK Göteborg               1:38:07 B        

               Erik Österlin             70     6 Sävedalens AIK            Ej godk.          
               Nils Gustavsson           67     6 IFK Göteborg              Ej godk.          
        (1024) Nichlas Wallström         68     6 Sävedalens AIK            ej start          



H35 MOTION  (1 6160 m                      

    1          Gunnar Jansson            61     6 Göteborg-Majorna OK        1:32:29 S        



H21  (28)      12660 m                     

    1          Martin Larsson            73     6 IFK Göteborg               1:33:27 G        
    2   (0082) Anders Axenborg           77     6 Göteborg-Majorna OK        1:34:52 G        
    3   (0024) Thomas Asp                66     6 IFK Göteborg               1:35:02 G        
    4          Nicolai Nielsen           00     6 Göteborg-Majorna OK        1:35:14 G        
    5   (0053) Martin Claesson           72     6 IFK Göteborg               1:36:25 G        
    6   (0130) Jonas Martner             75     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:36:55 G        
    7   (0076) Henrik Eliasson           83     6 IFK Göteborg               1:37:19 G        
    8   (0200) Martin Pettersson         74     6 Sävedalens AIK             1:41:17 G        
    9   (0203) Claus Bloch               77     6 IFK Göteborg               1:43:00 G        
   10   (0083) Fredrik Sturesson         72     6 Göteborg-Majorna OK        1:44:10 S        
   10   (0238) Joakim Hederskog          83     6 IFK Göteborg               1:44:10 S        
   12   (0086) Andreas J Johansson       80     6 Göteborg-Majorna OK        1:44:38 S        
   13   (0280) Truls Persson             81     6 OK Alehof                  1:45:53 S        
   14   (0333) Kristoffer Sideby         72     6 Göteborg-Majorna OK        1:46:14 S        
   15   (0417) Per-Åke Bligård           00     6 Göteborg-Majorna OK        1:48:37 S        
   16   (0370) Kalle Wrane               69     6 Sävedalens AIK             1:51:52 S        
   17   (0522) Niklas Åberg              75     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:55:15 S        
   18   (0523) Jakob Physant             78     6 Göteborg-Majorna OK        2:04:57 S        
   19          Fredrik Eliasson          82     6 IK Stern                   2:05:31 S        
   20   (0275) Anders Höije              80     6 Göteborg-Majorna OK        2:06:50 S        
   21   (0701) Jonas Lundberg            74     6 Göteborg-Majorna OK        2:12:37 B        
   22          Vidar Faxén               84     6 Sävedalens AIK             2:26:18          

               Jonas Nilsson             72     6 FK Herkules               Ej godk.          
        (0111) Erik Engstrand            81     6 IFK Göteborg              Ej godk.          
        (0155) Andreas Johansson         84     6 IFK Göteborg              ej start          
        (0113) Johan Greger Larsson      76     6 IFK Göteborg              ej start          
        (0367) Markus Båth               79     6 Sävedalens AIK            ej start          
        (0703) Per-Åke Bastestad         76     6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start          



H21 MOTION  (5 7150 m                      

    1          Henrik Johansson          80     6 OK Landehof                1:22:08 S        
    2          Jacob Lundin              81     6 Kungälvs OK                1:42:38 B        
    3          Ingemar Blom              67     6 IK Uven                    1:51:54 B        
    4          Erik Hemmendorff          75     6 FK Herkules                1:59:38 B        

               Roger Lundin              71     6 FK Herkules               ej start          



H20  (6)       9460 m                      

    1   (0055) Marcus Millegård          85     6 Sävedalens AIK             1:11:54 G        
    2   (0464) Joakim Berglund           85     6 Sävedalens AIK             1:20:41 S        
    3   (0671) Victor Axbom              86     6 OK Landehof                1:25:52 S        

        (0581) Patrik Berglund           86     6 Sävedalens AIK            Ej godk.          
        (0875) Joakim Järphag            86     6 Sävedalens AIK            Ej godk.          
        (0945) Björn Nilsson             86     6 Kungälvs OK               ej start          



H18  (16)      7480 m                      

    1   (0525) Johan Strand              87     6 Göteborg-Majorna OK          56:40 G        
    2   (0424) Mikael Eliasson           87     6 OK Alehof                    57:00 G        
    3   (0315) Ola Martner               87     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:01:30 G        
    4   (0785) Joakim Millegård          87     6 Sävedalens AIK             1:07:07 S        
    5   (0582) Mattias Nilsson           88     6 OK Alehof                  1:08:06 S        
    6   (0788) Charley Ziegler           88     6 Lerums SOK                 1:10:36 S        
    7   (0802) Jens Dahlstrand           88     6 Lerums SOK                 1:13:09 S        
    8   (0909) Anton Hemlin              88     6 IK Uven                    1:15:54 S        
    9   (0885) David Modig               88     6 OK Alehof                  1:16:09 S        
   10   (0744) Petter Mattsson           88     6 IK Uven                    1:27:27          
   11   (0965) Emil Johansson            88     6 Kungälvs OK                1:33:52          
   12          Karl Ask                  88     6 Lerums SOK                 1:46:27          
   13   (1026) Andreas Bernérus          87     6 Sävedalens AIK             1:56:03          
   14          Jacob Gunnarsson          88     6 Lerums SOK                 2:00:16          

        (0902) Anders Bergman            88     6 IK Uven                   Ej godk.          
               Alexander Glaerum         88     6 IK Uven                   ej start          



H16  (17)      5080 m                      

    1          Anders Hedberg            90     6 Lerums SOK                   40:38          
    2          Hampus Olesund            89     6 OK Landehof                  41:14          
    3          Andreas Håkansson         89     6 Kungälvs OK                  45:53          
    4          Fredrik Norell            89     6 FK Herkules                  48:10          
    5   (0940) Johan Nilsson             89     6 Kungälvs OK                  49:12          
    6          Hugo Magnusson            89     6 FK Herkules                  49:39          
    7          Erik Eikeland             89     6 Lerums SOK                   49:49          
    8          Arvid Wedlin              89     6 Sävedalens AIK               52:14          
    9          Erik Håkansson            89     6 IK Uven                      55:35          
   10          Daniel Thomas             90     6 Lerums SOK                   59:52          
   11          Erik Bernérus             90     6 Sävedalens AIK               59:56          
   12          Jonas Hemlin              90     6 IK Uven                    1:03:32          
   13          Jens Kvarnström           89     6 OK Landehof                1:10:17          

               Mattias Eliasson          90     6 IK Stern                  Ej godk.          
               Björn Pehrsson            89     6 OK Alehof                 Ej godk.          
               Niclas Ståhl              90     6 FK Herkules               ej start          
               Jonas Larsson             89     6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start          



H14  (27)      3840 m                      

    1          John Persson              91     6 OK Alehof                    34:20          
    2          Johan Bergagård           91     6 Tolered-Utby Ol-klubb        34:58          
    3          Egil Edvardsen            92     6 Göteborg-Majorna OK          41:04          
    4          Patrik Eickhoff           92     6 Sävedalens AIK               43:23          
    5          Oskar Arvidsson           92     6 FK Herkules                  47:15          
    6          Jonathan Pettersson       91     6 Lerums SOK                   48:13          
    7          Olof Carlsson             91     6 Tolered-Utby Ol-klubb        50:36          
    8          Johan Sparrevik           91     6 Lerums SOK                   50:48          
    9          Mattias Rydström          91     6 Lerums SOK                   51:16          
   10          Tom Hedenström            91     6 Lerums SOK                   51:35          
   11          Max Coxner                92     6 Lerums SOK                   51:58          
   12          Albin Thunberg            92     6 OK Alehof                    52:19          
   13          Emil Hugoh                92     6 OK Landehof                  53:44          
   14          Johan Attfors             91     6 Tolered-Utby Ol-klubb        56:23          
   15          Gustav Andersson          91     6 FK Herkules                1:00:58          
   16          Gustav Glansén            92     6 Lerums SOK                 1:03:09          
   17          Emil Karlsson             92     6 OK Alehof                  1:04:59          
   18          Gustaf Ehlersson          92     6 Sjövalla FK                1:08:12          
   19          Markus Junkers            91     6 Lerums SOK                 1:08:36          
   20          Joel Nilsson              92     6 Lerums SOK                 1:18:17          

               Daniel Vedin              92     6 Frölunda OL               Ej godk.          
               Mikael Martinsson         91     6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk.          
               Elias Borgelsson          91     6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk.          
               Johan Blick               92     6 OK Alehof                 Ej godk.          
               Carl Lindau               92     6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk.          
               Simon Asplund             92     6 Kungälvs OK               ej start          
               Leo Pettersson            91     6 Lerums SOK                ej start          



H12  (24)      2940 m                      

    1          Joakim Eliasson           93     6 OK Alehof                    28:03          
    2          Johan Gunnarsson          93     6 Lerums SOK                   28:48          
    3          Robin Höglund             93     6 FK Herkules                  29:40          
    4          Niklas Helmertz           93     6 FK Herkules                  31:44          
    5          Simon Vogel               93     6 FK Herkules                  33:36          
    6          Viktor Runnby             93     6 Göteborg-Majorna OK          38:35          
    7          Jakob Perleroth           94     6 OK Landehof                  39:39          
    8          Rasmus Lygner             94     6 Lerums SOK                   39:59          
    9          Johan Hinder              93     6 Tolered-Utby Ol-klubb        40:02          
   10          Anton Blom                94     6 IK Uven                      44:56          
   11          Rasmus Larsson            94     6 OK Alehof                    48:31          
   12          Amir Chihani              93     6 FK Herkules                  48:33          
   13          Lucas Persson             93     6 FK Herkules                  48:56          
   14          Tim Junkers               93     6 Lerums SOK                   51:17          
   15          Johan Eikeland            93     6 Lerums SOK                   53:14          
   16          Kristian Narbro-Porath    93     6 Tolered-Utby Ol-klubb        53:21          
   17          Albin Casparsson          93     6 Lerums SOK                   56:43          
   18          Lukas Samuelsson          93     6 FK Herkules                  57:34          
   19          Emil Wide                 93     6 FK Herkules                1:03:08          
   20          Daniel Zachrisson         94     6 Kungälvs OK                1:04:54          
   21          Johan Wendel              94     6 FK Herkules                1:26:15          

               Patrik Hedenström         93     6 Lerums SOK                Ej godk.          
               Linus Hugoh               94     6 OK Landehof               Ej godk.          
               Rickard Pettersson        93     6 Lerums SOK                ej start          



H10  (18)      2550 m                      

    1          Oskar Lindqvist           96     6 Sävedalens AIK               20:06          
    2          Filip Wadsten             96     6 OK Landehof                  22:30          
    3          Tobias Karlsson           95     6 OK Landehof                  24:31          
    4          Karl Modig                95     6 OK Alehof                    25:02          
    5          Magnus Trouvé Raa         95     6 Lerums SOK                   27:45          
    6          Colin Fransson-Lee        95     6 OK Alehof                    29:14          
    7          Arvid Våg                 95     6 Lerums SOK                   30:51          
    8          Jonatan Bernhed           96     6 FK Herkules                  36:22          
    9          Viktor Yngström           95     6 Göteborg-Majorna OK          38:51          
   10          Johan Höglund             96     6 FK Herkules                  44:33          
   11          Pontus Hermansson         95     6 Tolered-Utby Ol-klubb        44:40          
   12          Jacob Lövstedt            96     6 Sjövalla FK                  46:56          
   13          Sven Magnusson            95     6 Tolered-Utby Ol-klubb        51:03          
   14          Erik Abrahamsson          96     6 FK Herkules                1:00:05          
   15          Staffan Strandell         95     6 Göteborgs SK               1:01:11          
   16          Anton Mohlin              95     6 IK Stern                   1:03:12          

               Gustaf Sparrevik          95     6 Lerums SOK                Ej godk.          
               Jonas Thunberg            95     6 OK Alehof                 ej start          



D75  (2)       2590 m                      

    1          Netty Egeröd              25     6 FK Herkules                1:07:07 G        
    2          Maj-Britt Malmborg        28     6 Lerums SOK                 1:14:26 G        



D70  (5)       2590 m                      

    1          Marianne Höglund          33     6 FK Herkules                  43:48 G        
    2          Evelyn Alexandersson      32     6 Lerums SOK                 1:05:46 B        
    3          Maj-Britt Pettersson      33     6 IK Uven                    1:30:38          
    4          Vera Lång                 32     6 Göteborg-Majorna OK        1:36:38          

               Eva Falk                  32     6 IK Stern                  Ej godk.          



D65  (11)      2790 m                      

    1          Eivor Steen-Olsson        37     6 Kungälvs OK                  36:58 G        
    2          Gudrun Broman             39     6 Göteborg-Majorna OK          39:30 G        
    3          Gunnel Börjesson          38     6 IK Uven                      44:19 S        
    4          Barbro Blom               38     6 Frölunda OL                  45:31 S        
    5          Gull-Britt Grönberg       39     6 Kungälvs OK                  48:24 S        
    6          Barbro Vallin             38     6 Kungälvs OK                  49:30 S        
    7          Inger Hallberg            37     6 IK Uven                      53:42 B        
    8          Inga Persson              40     6 OK Landehof                  56:02          
    9          Anne-Marie Carlsson       36     6 Sävedalens AIK               57:22          
   10          Lillemor Hallin           40     6 OK Landehof                1:02:01          
   11          Ingvor Hjertqvist         37     6 IK Stern                   1:06:19          



D60  (9)       3510 m                      

    1          Christina Schedwin        44     6 FK Herkules                  42:31 G        
    2          Ulla Lindhe               42     6 IK Stern                     46:35 G        
    3          Lisbeth Bernhed           41     6 Tolered-Utby Ol-klubb        51:20 S        
    4          Birgitta Tollesson        45     6 OK Alehof                    54:24 S        
    5          Lilian Samuelsson         44     6 Kungälvs OK                  57:31 S        
    6          Ann-Britt Björkman        42     6 Kungälvs OK                1:02:26 B        
    7          Ulla Fredholm             43     6 Frölunda OL                1:27:47          
    8          Birgitta Parkner          43     6 OK Landehof                1:33:57          

               Marianne Johansson        42     6 Sävedalens AIK            Ej godk.          



D55  (18)      3620 m                      

    1          Ulla Carlstedt            49     6 Sävedalens AIK               47:17 G        
    2          Ingrid Rex Wallström      46     6 IK Uven                      57:43 S        
    3          Inga-Lisa Axenborg        47     6 Göteborg-Majorna OK          58:23 S        
    4          Elisabeth Rosén           47     6 Göteborg-Majorna OK        1:00:16 S        
    5          Ann-Britt Johansson       46     6 IK Stern                   1:02:31 S        
    6          Birgit Tisell             46     6 Lerums SOK                 1:02:46 S        
    7          Lizzie Hansen             48     6 OK Landehof                1:03:22 S        
    8          Eva Blomström             50     6 IK Stern                   1:08:49 B        
    9          Inga Gustavsson           46     6 IK Uven                    1:09:06 B        
   10          Margareta Lindberg        46     6 Frölunda OL                1:16:05          
   11          Eva Dellming              46     6 IF Marin Väst              1:27:20          
   12          Ingalill Svensson         48     6 Sävedalens AIK             1:28:36          

               Monia Lindström           50     6 IK Uven                   Ej godk.          
               Rosa Johansson            47     6 IK Uven                   Ej godk.          
               Lotta Börjesson           48     6 Sävedalens AIK            Ej godk.          
               Ann-Kristin Lindegårdh    50     6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk.          
               Eva Johansson             50     6 Kungälvs OK               ej start          
               Marianne Faxén            48     6 Sävedalens AIK            ej start          



D50  (8)       3620 m                      

    1          Ing-Marie Brander-Stran   52     6 Göteborg-Majorna OK          34:33 G        
    2          Monica Knutsson           52     6 Sävedalens AIK               48:23 S        
    3          Maria Norell              51     6 FK Herkules                  50:15 B        
    4          Solveig Hedenblom         53     6 Sjövalla FK                  50:17 B        
    5          Karin Axelsson            51     6 IK Uven                      51:22 B        
    6          Karin Larsson             55     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:14:40          

               Eva Thörnblom             51     6 Sjövalla FK               Ej godk.          
               Susanne Berglund          54     6 Sävedalens AIK            Ej godk.          



D45  (13)      3930 m                      

    1          Elisabeth Strandhagen     60     6 Göteborg-Majorna OK          43:07 G        
    2          Lena From                 58     6 IK Stern                     44:12 G        
    3          Gunilla Axelsson          57     6 Sävedalens AIK               48:12 G        
    4          Silke Klick               59     6 IK Stern                     50:40 S        
    5          Anneli Brander            56     6 Göteborg-Majorna OK          50:54 S        
    6          Lisbeth Bergagård         60     6 Tolered-Utby Ol-klubb        53:19 S        
    7          Gunilla Carlsson          59     6 FK Herkules                  53:43 S        
    8          Helen Axelsson            58     6 IK Uven                      57:09 S        
    9          Lena Håkansson            58     6 IK Uven                    1:14:00          
   10          Lisa Larsson              59     6 Sjövalla FK                1:21:34          

               Maria Olsson              59     6 Lerums SOK                Ej godk.          
               Eva Britta Lidström       55     6 OK Landehof               ej start          
               Kerstin Eikeland          58     6 Lerums SOK                ej start          



D45 MOTION  (4 2950 m                      

    1          Carina Wiström            57     6 FK Herkules                1:11:39 S        
    2          Britt Mohlin              55     6 IK Stern                   1:17:12 S        

               Monica Swärd                     6 Göteborgs Spårvägars GIF  Ej godk.          
               Elsi-Brith Jodal          43     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          



D40  (14)      3930 m                      

    1          Pia Hermansson            61     6 Tolered-Utby Ol-klubb        38:12 G        
    2          Malin Årebäck             65     6 Göteborg-Majorna OK          40:46 G        
    3          Lena Carlsson             65     6 Göteborg-Majorna OK          40:49 G        
    4          Ann-Charlotte Johansson   64     6 IFK Göteborg                 45:02 S        
    5          Britt Flakberg            64     6 IFK Göteborg                 46:08 S        
    6          Anne Farbrot              61     6 Göteborg-Majorna OK          47:09 S        
    7          Carina Rudolfsson         62     6 IK Uven                      52:04 S        
    8          Katarina Hedberg          65     6 Lerums SOK                   57:50 B        
    9          Marina Nilsson            61     6 Kungälvs OK                1:00:48          
   10          Annie Edvardsen           62     6 Göteborg-Majorna OK        1:04:30          

               Anette Bernhed            65     6 FK Herkules               Ej godk.          
               Britt-Marie Coxner        61     6 Lerums SOK                Ej godk.          
               Cecilia Palm              65     6 Lerums SOK                Ej godk.          
               Anna Asplund              65     6 Kungälvs OK               ej start          



D35  (6)       5430 m                      

    1          Agneta Nordholm           66     6 Sävedalens AIK               55:06 G        
    2          Anna Abrahamsson          67     6 FK Herkules                1:02:28 S        
    3          Lotta Kronlid             00     6 Göteborg-Majorna OK        1:03:43 S        
    4          Ellinor Johansson         70     6 OK Alehof                  1:06:41 S        

               Liselotte Falk            67     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Christina Südhoff         70     6 Sävedalens AIK            ej start          



D35 MOTION  (3 3760 m                      

    1          Catarina Blomberg         61     6 Göteborg-Majorna OK        1:29:02 S        
    2          Marie Wide                66     6 FK Herkules                1:53:22 B        

               Christel Andersson        66     6 FK Herkules               ej start          



D21  (28)      7280 m                      

    1   (0008) Camilla Berglund          81     6 Sävedalens AIK             1:01:30 G        
    2          Helen Bridle              79     6 Göteborg-Majorna OK        1:08:13 G        
    3   (0107) Mia Norrgrann             79     6 IFK Göteborg               1:09:26 S        
    4   (0035) Laila B Höglund           62     6 FK Herkules                1:09:41 S        
    5   (0039) Emma Andersson            75     6 Sävedalens AIK             1:10:00 S        
    6   (0063) Annica Påhlstorp          79     6 IFK Göteborg               1:14:11 S        
    7   (0085) Yvonne Fjordside          70     6 Sävedalens AIK             1:14:12 S        
    8   (0172) Marie-Louise Johansson    77     6 Göteborg-Majorna OK        1:15:02 S        
    9   (0061) Maria Holmstrand          79     6 IFK Göteborg               1:15:04 S        
   10   (0101) Frida Wallström           76     6 Sävedalens AIK             1:17:30 S        
   11   (0810) Hanna Rangert             74     6 Sävedalens AIK             1:19:46 S        
   12   (0252) Elisabet Larsson          00     6 Göteborg-Majorna OK        1:21:13 S        
   13   (0218) Karolina Norin            81     6 IFK Göteborg               1:21:36 S        
   14          Frida Steen               80     6 Kungälvs OK                1:26:22 S        
   15          Åsa Lindström             76     6 IK Uven                    1:26:34 S        
   16   (0222) Linda Martinsson          78     6 IF Marin Väst              1:28:03 B        
   17   (0168) Sofia Malmqvist           76     6 Göteborg-Majorna OK        1:29:21 B        
   18   (0460) Sara Holmberg             81     6 Göteborg-Majorna OK        1:31:54 B        
   19          Jessica Haglöf            75     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:32:13 B        
   20          Anna Bengtsson            75     6 FK Herkules                1:34:30          
   21          Lena Max                  80     6 Frölunda OL                1:35:14          
   22          Stina Ahlnér              75     6 Göteborg-Majorna OK        1:37:42          
   23          Maria Dellming            77     6 IF Marin Väst              1:37:49          
   24          Susanne Svensson          77     6 Kungälvs OK                1:48:08          

        (0119) Ida Svensson              83     6 Sjövalla FK               Ej godk.          
        (0326) Kristin Ekdala            71     6 Kungälvs OK               ej start          
               Liselott Nordgren         72     6 OK Landehof               ej start          
               Charlotte Wedlin          80     6 Sävedalens AIK            ej start          



D20  (3)       5500 m                      

    1   (0111) Linnea Lidström           86     6 OK Landehof                  52:29 G        
    2   (0313) Lotta Nilsson             85     6 OK Alehof                  1:01:26 S        
    3   (0378) Julia Torstensson         86     6 OK Landehof                1:02:55 S        



D18  (11)      5350 m                      

    1   (0350) Helena Strand             87     6 OK Landehof                  56:52 G        
    2   (0257) Lina Strand               88     6 Göteborg-Majorna OK          57:31 G        
    3   (0482) Janni Axelsson            87     6 Sävedalens AIK             1:03:36 S        
    4   (0458) Elin Hamrefors            87     6 OK Landehof                1:05:37 S        
    5   (0449) Kristin Ander             88     6 OK Landehof                1:07:21 S        
    6   (0379) Johanna Lidström          88     6 OK Landehof                1:07:51 S        
    7   (0531) Hanna Jansson             87     6 Lerums SOK                 1:15:18 S        
    8          Elena Orrlöv              88     6 Frölunda OL                1:28:26          
    9          Marie Rönngård            88     6 OK Alehof                  1:30:31          

        (0486) Hanna Hultman             87     6 Sävedalens AIK            ej start          
               Jenny Adolfsson           88     6 Lerums SOK                ej start          



D16  (18)      4130 m                      

    1          Johanna Estving           89     6 Lerums SOK                   45:06          
    2   (0747) Lina Lindqvist            89     6 FK Herkules                  45:40          
    3          Annika Blomberg           89     6 Göteborg-Majorna OK          46:45          
    4          Josefin Bertilsson        89     6 FK Herkules                  50:01          
    5          Lovisa Nilsson            90     6 Lerums SOK                   50:21          
    6          Josefin Bergagård         90     6 Tolered-Utby Ol-klubb        52:35          
    7          Malin Hermansson          90     6 Tolered-Utby Ol-klubb        53:17          
    8          Lisa Weimann              89     6 IK Uven                      56:59          
    9          Anna Larsson              90     6 Sjövalla FK                1:00:37          
   10          Sara Pedersen             89     6 OK Alehof                  1:00:43          
   11          Therese Modig             90     6 OK Alehof                  1:03:58          
   12          Maria Eliasson            89     6 OK Alehof                  1:05:02          
   13          Ylva Fonselius            90     6 IF Marin Väst              1:08:38          
   14          Rebecka Höglund           90     6 Sjövalla FK                1:15:04          

               Kristina Persson          89     6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk.          
               Kristin Edvardsen         90     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Josefine Malmgren         90     6 Lerums SOK                ej start          
               Malin Börjesson           89     6 OK Alehof                 ej start          



D14  (14)      3260 m                      

    1          Emma Garmer               91     6 IF Marin Väst                42:04          
    2          Louise Perleroth          92     6 OK Landehof                  44:11          
    3          Julia Olesund             91     6 OK Landehof                  46:13          
    4          Mia Gustafsson            91     6 Tolered-Utby Ol-klubb        48:50          
    5          Johanna Lindström         91     6 IK Uven                      51:46          
    6          Clara Garmer              92     6 IF Marin Väst                53:58          
    7          Hanna Westerberg          91     6 IF Marin Väst                55:39          
    8          Malin Hedberg             92     6 Lerums SOK                   55:54          
    9          Sofia Wide                91     6 FK Herkules                1:10:03          

               Julia Schneider           91     6 FK Herkules               Ej godk.          
               Johanna Blomberg          91     6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk.          
               Elin Strandhagen          91     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Susanna Hagman            91     6 IK Uven                   ej start          
               Frida Strandberg          92     6 Sävedalens AIK            ej start          



D12  (26)      2940 m                      

    1          Linnea Wahlgren           94     6 Sjövalla FK                  36:35          
    2          Madeleine Attfors         93     6 Tolered-Utby Ol-klubb        38:50          
    3          Elin Blick                94     6 OK Alehof                    39:54          
    4          Amilia Björklund          93     6 Sävedalens AIK               40:24          
    5          Mina Coxner               94     6 Lerums SOK                   41:07          
    6          Felicia Stuhlhofer        95     6 OK Landehof                  41:23          
    7          Klara Hemlin              94     6 IK Uven                      42:45          
    8          Anna Wallin               94     6 Sjövalla FK                  43:54          
    9          Hanna Magnusson           94     6 FK Herkules                  44:00          
   10          Fanny Fredriksson         94     6 Sjövalla FK                  45:07          
   11          Filippa Spånér            94     6 Sävedalens AIK               46:14          
   12          Elsa Pedersen             94     6 OK Alehof                    51:01          
   13          Erika Lindqvist           93     6 Sävedalens AIK               52:42          
   14          Klara Åhsberg-Ottosson    93     6 Sjövalla FK                  57:40          
   15          Caroline Lövstedt         94     6 Sjövalla FK                  57:42          
   16          Sara Abrahamsson          93     6 FK Herkules                1:00:06          
   17          Lisa Hüls                 94     6 Frölunda OL                1:02:18          
   18          Paula Jungbjer            94     6 FK Herkules                1:04:48          
   19          Frida Björklund           93     6 Sjövalla FK                1:11:48          
   20          Julia Asplund             94     6 Kungälvs OK                1:14:35          
   21          Emmeli Axmalm             94     6 Sävedalens AIK             1:30:07          
   22          Lovisa Bernérus           94     6 Sävedalens AIK             1:37:08          

               Johanna Andersson         94     6 FK Herkules               Ej godk.          
               Helena Hedberg            94     6 Lerums SOK                Ej godk.          
               Elsa Borgelsson           93     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Linnéa Jansson            93     6 Lerums SOK                ej start          



D10  (14)      2550 m                      

    1          Tilda Karlsson            95     6 OK Alehof                    24:34          
    2          Erica Pettersson          95     6 Sjövalla FK                  26:35          
    3          Lovisa Leman              95     6 Göteborgs SK                 28:04          
    4          Sofia Andreasson          95     6 Kungälvs OK                  29:25          
    5          Danielle Fröstad          95     6 Kungälvs OK                  29:32          
    6          Daniela Nilsson           95     6 Kungälvs OK                  31:30          
    7          Hanna Djerf               95     6 Lerums SOK                   43:38          
    8          Klara Pålsson             95     6 Kungälvs OK                  43:52          
    9          Ylva Mattsson             96     6 Tolered-Utby Ol-klubb        44:16          
   10          Hanna Eriksson            95     6 Lerums SOK                   45:16          
   11          Frida Arvidsson           95     6 FK Herkules                1:06:33          
   12          Sofia Helmertz            95     6 FK Herkules                1:06:55          

               Sofia Johansson           95     6 OK Alehof                 ej start          
               Clara Wallin              96     6 Sjövalla FK               ej start          



U4  (2)        3500 m                      

    1          Birger Andersson          90     6 IK Uven                      49:16          
    2          Fredrik Edhborg           90     6 Lerums SOK                 1:01:06          



U3  (7)        3080 m                      

    1          Lina Magnusson            92     6 Tolered-Utby Ol-klubb        40:37          
    2          Lina Henriksson           94     6 Sävedalens AIK               47:44          
    3          Frida Bilén               94     6 Lerums SOK                   52:00          
    4          Stina Gustafsson          94     6 Tolered-Utby Ol-klubb        52:13          
    5          Emil Andersson            94     6 OK Alehof                  1:15:00          

               Frida Rehnberg            94     6 Frölunda OL               ej start          
               Helén Toftered            93     7 IF Rigor                  ej start          



U2  (19)       2220 m                      

    1          Erika Perleroth           96     6 OK Landehof                  21:41          
    2          Gustav Blide              93     6 Lerums SOK                   22:58          
    3          Filip Zachrisson          97     6 Kungälvs OK                  23:02          
    4          Ella Samuelsson           95     6 FK Herkules                  23:25          
    5          Sara Huhtanen             93     6 FK Herkules                  26:31          
    6          Johanna Persson           96     6 FK Herkules                  28:42          
    7          Linnea Hjortmarker        93     6 Göteborgs SK                 29:35          
    8          Hanna Eikeland            97     6 Lerums SOK                   32:11          
    9          Marcus Vogel              96     6 FK Herkules                  32:17          
   10          Ulrika Toftered           95     7 IF Rigor                     37:02          
   11          Ida Andréasson            96     6 FK Herkules                  37:07          
   12          Elin Wahlgren             96     6 Sjövalla FK                  40:32          
   13          Fredrik Lind              96     6 FK Herkules                  55:20          

               Jessica Hagström          94     6 FK Herkules               ej start          
               Hanna Gawlitza            95     6 FK Herkules               ej start          
               Freja Björnberg           95     6 Frölunda OL               ej start          
               Alvina Westling           94     6 FK Herkules               ej start          
               Sara Havner               95     6 Kungälvs OK               ej start          
               Louise Paulsson           94     6 OK Alehof                 ej start          



U1  (8)        2210 m                      

    1          Gustav Yngström           98     6 Göteborg-Majorna OK          23:18          
    2          Douglas Fransson-Lee      98     6 OK Alehof                    25:07          
    3          Viktoria Lidin            96     6 Lerums SOK                   28:22          
    4          Sebastian Hjortmarker     96     6 Göteborgs SK                 29:42          
    5          Natalie Kadir             96     6 FK Herkules                  33:24          
    6          Filip Leman               96     6 Göteborgs SK                 36:30          

               Sofia Gawlitza            98     6 FK Herkules               ej start          
               Emma Havner               98     6 Kungälvs OK               ej start          



INSKOLNING  (1 2210 m                      

               Mikael Lind               98     6 FK Herkules                  Godk.          
               William Alexandersson            6 Lerums SOK                   Godk.          
               Agnes Spånér              98     6 Sävedalens AIK               Godk.          
               Jasmine Axmalm            97     6 Sävedalens AIK               Godk.          
               Oliver Fransson-Lee       00     6 OK Alehof                    Godk.          
               Viola Eckermark           97     6 Göteborg-Majorna OK          Godk.          
               Erika Skärberg            99     6 FK Herkules                  Godk.          
               Anna Henriksson           98     6 Sävedalens AIK               Godk.          
               Anna Wendel                      6 FK Herkules                  Godk.          
               Malin Wendel                     6 FK Herkules                  Godk.          

               Jonas Toftered            98     7 IF Rigor                  ej start          
               Stina Sjölin                       Klubblös                  ej start          



Öppen 1  (16)  2220 m                      

    1          Calle Oldenbeck                    Rannebergen                  23:31 B        
    2          Annes Salkovic                     Rannebergen                  23:33 B        
    3          Amanda Claesson           94     6 Sävedalens AIK               24:05 B        
    4          Elvira Erixon             96     6 IK Stern                     26:16 B        
    5          Arvid Björklund           96     6 Sävedalens AIK               27:29 B        
    6          Anna Erixon               96     6 IK Stern                     32:13          
    7          Klara Djerf                      6 Lerums SOK                   35:15          
    8          Emma Djerf                       6 Lerums SOK                   36:25          
    9          Benjamin Gabrielsson             6 Kungälvs OK                  43:02          
   10          Karina Lövstedt           99     6 Sjövalla FK                  47:07          
   11          Erik Karlsson                   20 OK Orinto                    47:32          
   12          Artur Karlsson                  20 OK Orinto                    47:33          
   13          Erik Linder                        Rannebergen                1:04:16          
   14          Oskar Linder                       Rannebergen                1:06:26          

               Sabine Greter             86     6 IK Stern                  Ej godk.          
               Lovisa Eckermark          94     6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk.          



Öppen 2  (15)  3380 m                      

    1          Jan Persson               70     6 FK Herkules                  49:35 B        
    2          Thomas Lidin              70     6 Lerums SOK                   53:11 B        
    3          Cecilia Underland                6 IFK Göteborg               1:01:35 B        
    4          Margareta Blomquist              6 Frölunda OL                1:04:52 B        
    5          Ulla-Karin Gustafsson     55     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:10:05          
    6          Ellika Lindau             61     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:17:09          
    7          Christina Wernersson      49    20 OK Orinto                  1:30:23          
    8          Doris Eliasson                   6 OK Landehof                1:37:22          
    9          Magnus Fredriksson               6 Frölunda OL                1:40:44          
   10          Jakob Thomas                     6 Lerums SOK                 1:57:16          
   11          Carl Frisenstam                  6 IK Stern                   2:10:09          
   12          Erik Frisenstam                  6 IK Stern                   2:10:11          
   13          Annes Salkovic                     Rannebergen                2:44:22          
   14          Calle Oldenbäck                    Rannebergen                2:44:25          

               Sven-Olof Påhlsson               6 Kungälvs OK               Ej godk.          



Öppen 3  (5)   4250 m                      

    1          Gunnel Dahlström          54     6 IFK Göteborg               1:10:38 B        
    2          David Wigforss                     Rannebergen                1:25:11 B        
    3          Åsa Karlsson              73     6 FK Herkules                1:25:33 B        
    4          Paulin Tenlad                      Rannebergen                2:27:09          

               Anna Hagström             69     6 FK Herkules               ej start          



Öppen 4  (27)  2760 m                      

    1          Daniel Torstensson        87     6 Göteborgs SK                 37:11 B        
    2          Magnus Wall               99     6 Göteborgs SK                 38:51 B        
    3          Lars Torstensson          60     6 Göteborgs SK                 41:57 B        
    4          Rune Jungbjer                    6 Göteborgs SK                 42:18 B        
    5          Per Ahlquist              51     6 IF Marin Väst                42:53 B        
    6          Hans Svensson             60     6 Sjövalla FK                  47:08 B        
    7          Nils-Eric Toftered        37     7 IF Rigor                     47:09 B        
    8          Vera Toftered             36     7 IF Rigor                     47:38 B        
    9          Jan-Erik Porath           55     6 Tolered-Utby Ol-klubb        48:43 B        
   10          Margareta Pettersson      50     6 IF Marin Väst                49:35 B        
   11          Kerstin Ahlquist          49     6 IF Marin Väst                49:38 B        
   12          Sten Helmertz             49     6 FK Herkules                  50:00 B        
   13          Cajsa Mårtensson          50     4 Gotlands Bro OK              50:19          
   14          Febe Jacobsson            54     6 Göteborg-Majorna OK          50:31          
   15          Per Robertson             42     6 IFK Göteborg                 50:32          
   16          Kent Johansson                   6 FK Herkules                  50:42          
   17          Bertil Johansson          31     6 OK Landehof                  57:17          
   18          Joakim Lundkvist                 6 Göteborg-Majorna OK          58:04          
   19          Teres Zachrisson          73     6 Kungälvs OK                1:01:44          
   20          Ulf Gabrielsson                  6 Kungälvs OK                1:04:08          
   21          Jenny Förander            73       Klubblös                   1:05:37          
   22          Karin Helmertz            61     6 FK Herkules                1:09:03          
   23          Birgitta Carlsson         63     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:10:56          
   24          Elisabeth Lundqvist       38     6 Göteborg-Majorna OK        1:16:05          
   25          Frauke Greter             56     6 IK Stern                   1:34:06          
   26          Eva Fägerskjöld                 13 OK Kompassen               1:57:03          
   27          Gunnar Eriksson           99     3 Avesta OK                  2:10:15          



Öppen 5  (18)  3740 m                      

    1          Bengt Matsson             62     6 Tolered-Utby Ol-klubb        41:35 B        
    2          Jan Fredriksson           61     6 Sjövalla FK                  47:49 B        
    3          Håkan Björklund           64     6 Sjövalla FK                  56:48          
    4          Lars Nyström                       Klubblös                   1:00:25          
    5          Hanna Axmalm              70     6 Sävedalens AIK             1:01:14          
    6          Lennart Karlsson                   Klubblös                   1:04:43          
    7          Göran Högberg             39     6 Frölunda OL                1:06:39          
    8          Sandy Schreyer                   6 FK Herkules                1:09:51          
    9          Annika Börjesson                 6 IK Stern                   1:13:46          
   10          Bengt Mohlin              44     6 Göteborgs SK               1:22:52          
   11          Kristina Håkansson        99     6 IK Uven                    1:23:50          
   12          Tomas Arvidsson           66     6 Göteborg-Majorna OK        1:25:20          
   13          Daniel Lundell                     Klubblös                   1:29:05          
   14          Leif Savenäs              38     6 Lerums SOK                 1:32:37          
   15          Anna Rydström                    6 FK Herkules                1:34:26          
   16          John Johnsson                    6 OK Landehof                1:45:21          

               Per Pilerot               53     6 IK Stern                  Ej godk.          
               Erika Huveröd             76     6 IK Stern                  Ej godk.          



Öppen 6  (8)   4740 m                      

    1          Kristian Siverbo          99     6 IFK Göteborg               1:08:15 B        
    2          Martin Holgersson               14 IK Hakarpspojkarna         1:12:08 B        
    3          Bengt Kvarnström          57     6 OK Landehof                1:31:07          
    4          Tobias Persson            99       Klubblös                   1:31:26          
    5          Daniel Siverbo            99     6 FK Herkules                1:36:10          
    6          Jimmy Ehnberg             76       Klubblös                   1:51:05          
    7          Ted Lystig                       6 FK Herkules                1:53:24          

               Benny Orsenmark           56     6 Sävedalens AIK            Ej godk.          



Öppen 7  (35)  3010 m                      

    1          Johanna Asp               72     6 IFK Göteborg                 34:01 B        
    2          Lars Eckermark            60     6 OK Landehof                  34:08 B        
    3          Mats Andersson            57     6 FK Herkules                  34:10 B        
    4          Erik Ahlquist             83     6 IF Marin Väst                35:27 B        
    5          Henrik Sennelöv                    Klubblös                     35:30 B        
    6          Maria Johansson           74     6 Göteborg-Majorna OK          35:49 B        
    7          Linda Axelsson            83     6 IK Uven                      36:02 B        
    8          Kristina Jungbjer         67     6 Göteborgs SK                 37:50 B        
    9          Ann Chihani               99     6 FK Herkules                  38:14 B        
   10          Desiré Wallström          80     6 Sävedalens AIK               38:22 B        
   11          Kjell Sjunnesson          48     6 Kungälvs OK                  39:58 B        
   12          Rolf Eckermark            57     6 Göteborg-Majorna OK          42:29 B        
   13          Anna Bigsten                     6 FK Herkules                  42:33 B        
   14          Bengt Dellming            49     6 IF Marin Väst                42:36 B        
   15          Sven-Olof Martinsson      49     6 Göteborg-Majorna OK          43:02 B        
   16          Lars-Ove Karlsson                6 OK Landehof                  43:45 B        
   17          Steffen Rosén             47     6 IK Uven                      44:52 B        
   18          Svante Johansson          77     6 Göteborgs SK                 45:00 B        
   19          Jan Axelsson              54     6 IK Uven                      46:11          
   20          Kerstin Martinsson        54     6 Göteborg-Majorna OK          46:31          
   21          Kjell Ryberg              50     6 IFK Göteborg                 47:48          
   22          Karin Johansson           75     6 Sävedalens AIK               49:41          
   23          Michael Andersson         59     6 Göteborg-Majorna OK          50:41          
   24          Lars Persson              57     6 Tolered-Utby Ol-klubb        51:07          
   25          Sofia Bengtsson           75     6 FK Herkules                  51:44          
   26          Conny Wernersson          47    20 OK Orinto                    54:23          
   27          Cecilia Flakberg          72     6 IFK Göteborg                 54:55          
   28          Arvid Munther             32     6 Sävedalens AIK               59:14          
   29          Lars Anders Lundqvist     38     6 Göteborg-Majorna OK        1:00:26          
   30          Inger Green               44     6 Sjövalla FK                1:00:50          
   31          Anna-Maria Sandberg       84     6 FK Herkules                1:03:50          
   32          Marie Berg                54     6 IK Uven                    1:04:34          
   33          Christian Hüls            97     6 IK Stern                   1:07:14          
   34          Cecilia Börjesson                6 OK Alehof                  1:11:36          
   35          Bengt-Ove Torstensson     50     6 OK Landehof                1:12:03          



Öppen 8  (31)  4970 m                      

    1          Olof Gardell                    23 Linköpings OK                47:17 B        
    2          Jan Granäng               75     6 Kungälvs OK                  49:32 B        
    3          Christoffer Smeds         80     6 IFK Göteborg                 49:59 B        
    4          Klas Pettersson           82     6 IF Marin Väst                50:46 B        
    5          Sofia Gustafson           81     6 Sävedalens AIK               51:09 B        
    6          Tobias Holmqvist          75     6 IFK Göteborg                 51:47 B        
    7          David Hägg                       4 Gotlands Bro OK              52:21 B        
    8          Anders Jonsson            77     6 IF Marin Väst                54:34 B        
    9          Emma Green                83     3 Långshyttans AIK OK          54:37 B        
   10          Lotta Lewis-Jonsson       82    13 Helsingborgs SOK             59:12 B        
   11          Lina Samor                81    23 Tjällmo-Godegårds OK         59:59 B        
   12          Maria Munter              66     6 Sävedalens AIK             1:00:11 B        
   13          Karolina Källstrand       82     2 Åmåls OK                   1:03:25          
   14          Lyuba Shtykova            76     6 Kungälvs OK                1:04:25          
   15          Stellan Bondesson         73     6 Lerums SOK                 1:05:01          
   16          Göran Stuhlhofer          99     6 OK Landehof                1:07:00          
   17          Hampus Eriksson           49     6 Sjövalla FK                1:09:51          
   18          Ulf Elmqvist              53     6 IK Uven                    1:10:32          
   19          Anna Carlström            71     6 OK Landehof                1:11:09          
   20          Bo Hjalmarsson            45    20 Gällstads IF               1:12:16          
   21          Markus Gardelius          99     4 Gotlands Bro OK            1:12:32          
   22          Erland Berg               51     6 IK Uven                    1:12:58          
   23          Stefan Olsson                      Klubblös                   1:15:20          
   24          Claes Green               43     6 Sjövalla FK                1:19:30          
   25          Lena Eriksson             56     6 Sjövalla FK                1:20:12          
   26          Bernhard Greter           87     6 IK Stern                   1:20:49          
   27          Johannes Südhoff          69     6 Sävedalens AIK             1:22:52          
   28          Stig Dahlgren             45     6 Göteborg-Majorna OK        1:35:07          
   29          Joachim Greter            48     6 IK Stern                   1:43:25          
   30          Patrik Fredriksson        64     6 FK Herkules                1:53:40          

               Peter Boberg              83     7 IF Rigor                  Ej godk.          



Öppen 9  (16)  7070 m                      

    1          Mats Haldin                        Haldens SK                   56:57 B        
    2          Anders Skarholt                    Klubblös                     57:46 B        
    3          Patrick Mcgrail                  6 Göteborg-Majorna OK        1:04:51 B        
    4          Per Rosén                        6 IK Uven                    1:05:50 B        
    5          Oskar Lindfors            81    14 Emmaboda Verda OK          1:11:29 B        
    6          Joost Tallonen                   6 IFK Göteborg               1:12:22 B        
    7          Johan Lövsund                      Klubblös                   1:16:20          
    8          Jan Johansson             73     6 Frölunda OL                1:18:45          
    9          Lars Hallin                      6 OK Landehof                1:20:57          
   10          Ulf Jonsson                        Klubblös                   1:22:20          
   11          Stefan Johansson          73     6 Kungälvs OK                1:23:44          
   12          Erik Einarsson                   6 Lerums SOK                 1:27:23          
   13          Lasse Williamsson         72     6 Sävedalens AIK             1:27:48          
   14          Rie Christensson                   Klubblös                   1:32:22          
   15          Erik Toftered             62     7 IF Rigor                   1:41:08          

               Stefan Johansson          70     6 Frölunda OL               Ej godk.