Aleträffen 2003 sö 2003-04-06 15:08
Resultat skapad av OE2002 Sverige © Stephan Krämer 2002

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (7)       3000 m                      

    1          Karl-Erik  Aktiv          23    20 Trollhättans SOK           1:05:35 G        
    2          Joel  Slättmyr            19     6 IK Stern                   1:13:35 S        
    3          Arne  Sandström           21     6 IK Stern                   1:19:56 S        
    4          Nils-Erik  Larsson        19     2 Stenungsunds OK            1:29:19 S        

               Gunnar  Nilsson           22     6 Frölunda OL                 Felst.          
               Göte  Fohlin              22    20 OK Flundrehof               Felst.          
               Elof  Brander             20     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          



H75  (8)       3500 m                      

    1          Ture  Gunnarsson          28     6 Göteborg-Majorna OK          47:35 G        
    2          Bengt  Olausson           25    20 OK Orinto                    52:56 G        
    3          Stig  Engström            26    20 OK Skogshjortarna          1:05:02 S        
    4          Hugo  Krause              25     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:16:21          
    5          Erik  Axelsson            28     7 IF Rigor                   1:17:43          

               Åke  Ternemyr             24     6 FK Herkules                 Felst.          
               Yngve  Hederström         24    20 OK Skogshjortarna           Felst.          
               Rune  Axelsson            25     6 Lerums SOK                ullföljt          



H70  (20)      4000 m                      

    1          Sven  Andersson           30    14 OK Stigen                    44:29 G        
    2          Jonny  Blomqvist          31     6 Göteborg-Majorna OK          49:13 G        
    3          Björn  Broman             31     6 Göteborg-Majorna OK          49:47 G        
    4          Gösta Eriksson                   2 Idefjordens SK               50:19 S        
    5          Sten  Carlsson            32     6 Sävedalens AIK               54:06 S        
    6          Matts  Mattsson           30    20 OK Flundrehof                54:40 S        
    7          Bengt  Edh                32     6 OK Landehof                  58:16 S        
    8          Bengt  Franck             32     6 Göteborg-Majorna OK          58:29 S        
    9          Carl-Henrik  Hallberg     32     6 IK Uven                    1:01:29 S        
   10          Gunnar  Halvarsson        31     6 Sävedalens AIK             1:02:20 S        
   11          Gösta  Pettersson         29     6 IK Uven                    1:03:54 B        
   12          Per-Olof  Qvirist         29     6 Göteborg-Majorna OK        1:05:21 B        
   13          Bertil  Sjöström          30    20 OK Flundrehof              1:07:28 B        
   14          Nils  Johansson           30     6 Kungälvs OK                1:07:39 B        
   15          Inge Eklund                     20 OK Orinto                  1:08:09          
   16          Hans  Gädda               31     6 Kungälvs OK                1:08:12          
   17          Rolf  Forsman             31     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:08:34          
   18          Erik Johansson                     Göteborgs Spårvägars GI    1:10:25          
   19          Göte  Höglund             29     6 FK Herkules                1:22:45          
   20          Arne  Lång                30     6 Göteborg-Majorna OK        1:25:23          



H65  (26)      4000 m                      

    1          Ingemar  Alfredsson       37     6 IK Uven                      41:01 G        
    2          Lennart  Bernhed          37     6 Tolered-Utby Ol-klubb        43:22 G        
    3          Åke  Hogedal              35     6 Kungälvs OK                  43:52 G        
    4          Roland  Aasa              37     6 IK Uven                      47:10 S        
    5          Andre  Alexandersson      38     6 Kungälvs OK                  47:14 S        
    6          Leif  Hjertqvist          34     6 IK Stern                     48:11 S        
    7          Leif  Edsand              34     6 Sävedalens AIK               50:38 S        
    8          Karl-Erik  Holmberg       36     7 Fjärås AIK                   50:41 S        
    9          Lennart  Östanbäck        36    20 IK Ymer                      51:08 S        
   10          Roland  Brandshage        38     6 Sävedalens AIK               51:09 S        
   11          Gösta  Grahn              37     6 Sävedalens AIK               53:19 S        
   12          Laszlo  Vörös             37     6 Lerums SOK                   56:11 S        
   13          Östen  Olsson             36     6 Göteborg-Majorna OK          56:25 S        
   14          Lars  Kjellander          36     6 OK Landehof                  57:27 S        
   15          Nils-Olof  Thorsell       37     6 Sävedalens AIK               58:42 S        
   16          Lennart  Olsson           34     6 Kungälvs OK                1:02:24 B        
   17          Kurt  Johansson           36     7 Fjärås AIK                 1:04:53          
   18          Gösta  Cederin            34     6 Göteborg-Majorna OK        1:06:13          
   19          Rolf  Severinsson         36    20 Kinnaströms SK             1:11:04          
   20          Leif  Berg                34     6 Göteborg-Majorna OK        1:21:52          

               Leif  Savenäs             38     6 Lerums SOK                  Felst.          
               Göran  Nordh              37    20 Trollhättans SK             Felst.          
               Göran  Olofsson           37     7 Fjärås AIK                ej start          
               Harry  Söderberg          34     7 FK Friskus Varberg        ej start          
               Totte  Holm               35    20 OK Räven                  ej start          
               Sören  Edgar              37     6 Sävedalens AIK            ej start          



H60  (25)      4500 m                      

    1          Henrik Hvoslef                   6 IK Stern                     41:15 G        
    2          Ingemar  Wiklund          43    20 OK Skogsvargarna             41:55 G        
    3          Lars  Finbom              42     6 OK Landehof                  43:21 G        
    4          Gösta  Lindqvist          42     7 OK Löftan                    44:11 G        
    5          Lennart  Carlström        43     6 OK Landehof                  44:21 G        
    6          Per-Olof  Eckerlid        39     6 Sävedalens AIK               46:05 G        
    7          Matts  Mattsson           39     2 OK Gipen                     52:27 S        
    8          Bernt  Fredriksson        39     6 Sjövalla FK                  52:57 S        
    9          Karl-Axel  Nilsson        40     6 Kungälvs OK                  55:02 S        
   10          Kjell  Pettersson         42     2 OK Gipen                     55:20 S        
   11          Karl-Axel  Johansson      42     6 IK Uven                      55:55 S        
   12          Lars  Fredriksson         41     6 Frölunda OL                  56:38 S        
   13          Bengt Johansson           41     6 Sävedalens AIK               58:08 S        
   14          Lennart  Sturesson        42    23 Linköpings OK              1:00:06 B        
   15          Sune  Mentor              43     6 Göteborg-Majorna OK        1:02:02 B        
   16          Leif Andersson            43     6 Kungälvs OK                1:02:17 B        
   17          Hans  Carlsson            41    20 OK Orinto                  1:03:42          
   18          Conny  Tisell             43     6 Lerums SOK                 1:09:57          
   19          Lars  Lagerstedt          39     6 FK Herkules                1:10:08          
   20          Sune  Erikers              0     6 Göteborg-Majorna OK        1:15:04          
   21          Hans-Olof  Andersson      42    20 OK Skogshjortarna          1:18:31          
   22          Olle  Petersson           39     6 Frölunda OL                1:19:39          
   23          Knut  Höglund             39    20 OK Flundrehof              1:44:26          

               Per  Dalberg              42     6 IK Stern                  ej start          
               Lennart  Olsson           43     6 IK Uven                   ej start          



H55  (34)      5000 m                      

    1          Lennart Hermansson        46     2 Stenungsunds OK              52:32 G        
    2          Jukka  Rankanen           45     6 Sjövalla FK                  52:36 G        
    3          Carl-Henry Andersson      48    20 OK Orinto                    52:40 G        
    4          Leif  Boström             45    20 Trollhättans SOK             53:43 G        
    5          Lars  Tuvesson            44    20 Ulricehamns OK               55:30 G        
    6          Per  Knubbe               46    20 OK Mark                      57:34 G        
    7          Ingemar  Lindblom         44     6 IFK Göteborg                 59:45 S        
    8          Lennart Almström          46     6 IK Stern                   1:00:54 S        
    9          Anders  Björnberg         45     6 Frölunda OL                1:01:21 S        
   10          Christer  Samuelsson      47     7 OK Löftan                  1:02:07 S        
   11          Kurt-Åke  Karlsson        45     6 Sjövalla FK                1:02:16 S        
   12          Torbjörn Wikström         47     7 OK Nackhe                  1:02:35 S        
   13          Thomas Åberg                     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:02:50 S        
   14          Anders  Axelsson          45     6 Sävedalens AIK             1:03:28 S        
   15          Kenneth  Rosén            44     6 Göteborg-Majorna OK        1:04:27 S        
   16          Acke  Wåhlander           46     6 Göteborg-Majorna OK        1:04:49 S        
   17          Bertil  Hermansson        45     2 Stenungsunds OK            1:05:32 S        
   18          Lars-Olof  Dahlberg       48     6 OK Landehof                1:05:47 S        
   19          Gunnar  Vallin            44     6 OK Landehof                1:05:48 S        
   20          Hans  Carlsson            47     6 IFK Göteborg               1:07:25 S        
   21          Lars  Österberg           48     6 Sävedalens AIK             1:08:53 S        
   22          Jan  Larsson              45     6 Sävedalens AIK             1:10:47 S        
   23          Göran  Litzell            47    20 OK Kullingshof             1:11:13 S        
   24          Kjell  Sjunnesson         48     6 Kungälvs OK                1:11:33 S        
   25          Bengt  Berndtsson         46     6 Kungälvs OK                1:12:08 S        
   26          Benny  Ivarsson           47     7 Fjärås AIK                 1:13:53 S        
   27          Tommy  Pedersen           46    20 OK Orinto                  1:21:38          
   28          Ted  Liivrand             46    20 OK Skogshjortarna          1:31:33          
   29          Arne  Bigsten             47     6 FK Herkules                1:33:10          
   30          Lars-Åke  Hedbom          48     6 Göteborg-Majorna OK        1:34:18          
   31          Jan Martner               46     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:50:56          

               Björn  Tilly              45     6 Kungälvs OK                 Felst.          
               Lars-Olof  Rönnqvist      48     7 OK Löftan                 ej start          
               Björn  Lekman             44     7 IF Rigor                  ej start          



H55 MOTION  (5 4500 m                      

    1          Leif  Nilsson             43     6 Göteborgs SK                 55:08 S        
    2          Håkan  Karlsson           47    20 OK Flundrehof              1:17:26 B        
    3          Kurt  Svensson            45    20 OK Mark                    1:23:17 B        
    4          Tord  Niklasson           46     6 IK Stern                   1:26:59          

               Sven  Johnsson            41     6 Göteborg-Majorna OK         Felst.          



H50  (23)      5500 m                      

    1          Yngve  Norell             52     6 FK Herkules                  44:08 G        
    2          Bo  Herdersson            51    20 OK Mark                      45:51 G        
    3          Sören  Kaspersson         53    20 Fritsla VIK                  46:55 G        
    4          Björn  Jägerström         50     6 IK Uven                      49:42 G        
    5          Hans  Karlsson            53     6 IFK Göteborg                 50:55 S        
    6          Mats  Karlsson            50     2 Stenungsunds OK              52:57 S        
    7          Bo Håkansson              53     6 IFK Göteborg                 53:11 S        
    8          Per-Ola  Johnsson         52    20 OK Kullingshof               56:18 S        
    9          Per  Ivarsson             50    20 Trollhättans SOK             56:20 S        
   10          Stefan  Janslätt          53     6 Tolered-Utby Ol-klubb        57:13 S        
   11          Kent  Eriksson            51     6 IFK Göteborg                 58:47 S        
   12          Bengt  Joviken            52     7 IF Rigor                   1:00:04 S        
   13          Sten  Blomström           51     6 IK Stern                   1:02:01 S        
   14          Roland  Larsson           49     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:03:52 B        
   15          Jan  Kuchler              51     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:03:55 B        
   16          Stanley  Mattsson         50     6 IK Uven                    1:05:21 B        
   17          Gunnar  Vejedal           53    20 OK Mark                    1:08:02          
   18          Bo  Holmberg              49     6 Göteborg-Majorna OK        1:12:47          
   19          Kjell  Ryberg             50     6 IFK Göteborg               1:21:15          

               Bengt  Jönsson            52     7 Halmstad OK                 Felst.          
               Åke  Johansson            52    20 Rydboholms SK               Felst.          
               Bo  Månsson               53     7 OK Löftan                 ej start          
               Sven-Erik  Molander       50     6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start          



H45  (28)      6000 m                      

    1          Lennart  Larsson          58    20 Hestra IF                    50:15 G        
    2          Ulf  Pettersson           54     6 Kungälvs OK                  56:26 G        
    3          Arne  Nåbo                58    20 Trollhättans SOK             58:08 S        
    4          Ingemar  Björkman         56     6 Göteborg-Majorna OK          58:39 S        
    5          Per  Andersson            57    20 OK Orinto                    59:43 S        
    6          Mats  Strandhagen         55     6 Göteborg-Majorna OK        1:02:11 S        
    7          Christer  Bergagård       58     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:03:10 S        
    8          Tomas  Karlsson           56    20 OK Skogshjortarna          1:05:22 S        
    9          Jan  Ivarsson             57    20 OK Skogshjortarna          1:06:50 S        
   10          Krister  Strand           53     6 OK Landehof                1:06:52 S        
   11          Bengt Jonsson             55    20 Hestra IF                  1:07:31 S        
   12          Stefan Johansson          58    20 Trollhättans SOK           1:08:55 S        
   13          Claes  Nilsson            57     6 Kungälvs OK                1:09:29 S        
   14          Evert  Larsson            55    20 OK Skogshjortarna          1:11:35 S        
   15          Anders Spåner             57     6 Sävedalens AIK             1:15:12 B        
   16          Bertil  Thomas            58     6 Lerums SOK                 1:15:56 B        
   17          Bengt  Nilsson            57     6 Göteborg-Majorna OK        1:16:12 B        
   18          Bertil  Axbom             56     6 OK Landehof                1:19:00          
   19          Ulf  Sundin               58     6 Göteborg-Majorna OK        1:26:29          
   20          Bernt Andersson           55     7 IF Rigor                   1:26:40          
   21          Ingemar  Bertilsson       57     6 FK Herkules                1:26:47          
   22          Johan  Wedlin             55     6 Sävedalens AIK             1:31:01          
   23          Göran  Håkansson          57     6 IK Uven                    1:33:46          
   24          Jan  Axelsson             54     6 IK Uven                    1:41:29          
   25          Torben W Petersen                  OK Ost Birerod             1:53:33          

               Martin  Eickhoff          58     6 Sävedalens AIK            Ej godk.          
               Lars-Erik  Fredriksson    58    20 OK Skogshjortarna         ej start          
               Anders  Larsson           55     6 OK Landehof               ej start          



H45 MOTION  (7 4500 m                      

    1          Mikael  Glaerum           57     6 IK Uven                      56:59 S        
    2          Rune  Olausson            50     2 OK Gipen                   1:01:16 S        
    3          Ulf  Gustafsson           56     6 Sävedalens AIK             1:04:35 S        
    4          Lennart  Larsson          57    20 OK Flundrehof              1:12:12 B        
    5          Lars  Larsson             56     6 Sjövalla FK                1:16:00 B        
    6          Henrik Carlsson           57     6 IK Uven                    1:19:25 B        
    7          Jan  Fonselius            56     6 IF Marin Väst              1:37:16          



H40  (14)      6500 m                      

    1          Roger  Hallgren           62     6 IFK Göteborg                 52:11 G        
    2          Maths  Carlsson           61     6 Tolered-Utby Ol-klubb        54:44 G        
    3          Christer  Borg            63     6 Göteborg-Majorna OK        1:02:39 S        
    4          Per-Olof  Davallius       62     6 Sjövalla FK                1:05:23 S        
    5          Pär  Claesson             62     6 Sävedalens AIK             1:06:59 S        
    6          Lars  Norén               59     6 Göteborg-Majorna OK        1:11:12 S        
    7          Bengt Grewin              63     6 Frölunda OL                1:12:38 S        
    8          Tommy  Nilsson            63    20 Rydboholms SK              1:13:48 S        
    9          Stefan  Gustafsson        62     6 Sävedalens AIK             1:14:59 S        
   10          Ulf  Wallin               60     6 Sjövalla FK                1:21:16          
   11          Gunnar  Jansson           61     6 Göteborg-Majorna OK        1:30:19          
   12          Lars-Erik  Andersson      58     6 Lerums SOK                 1:34:05          
   13          Bengt  Ziegler            58     6 Lerums SOK                 1:35:39          

               Hans  Wedberg             62     6 Sjövalla FK               ej start          



H35  (14)      7000 m                      

    1          Jonatan  Börjesson        66    20 Hestra IF                    59:19 G        
    2          Bengt  Norrman            64    20 Trollhättans SOK           1:01:00 G        
    3          Anders  Larsson           67    20 Vänersborgs SK             1:05:35 G        
    4          Anders  Wadsten           66     6 Sävedalens AIK             1:05:59 G        
    5          Ola Wallinder             66     6 Göteborg-Majorna OK        1:06:03 S        
    6          Janne  Mattson            65    20 Trollhättans SOK           1:06:54 S        
    7          Jonas  Vallin             67     6 OK Landehof                1:09:43 S        
    8          Ragnar  Uppström          64     6 FK Herkules                1:12:26 S        
    9          Martin  Mandinger         65    20 Trollhättans SOK           1:13:17 S        
   10          Anders  Lamm              66     6 Frölunda OL                1:19:41 S        
   11          Patrik  Fredriksson       64     6 FK Herkules                1:22:49 S        
   12          Otto  Pile                68     6 KFUK-KFUM IA Göteborg      1:29:05 B        
   13          Bernt  Berndtsson         65     6 Frölunda OL                1:38:47          

               Nils  Gustavsson          67     6 IFK Göteborg              ej start          



H35 MOTION  (6 6000 m                      

    1          Karl-Erik  Assarsson      66    20 Rydboholms SK                59:40 S        
    2          Magnus  Uppström          59     6 FK Herkules                1:07:49 S        
    3          Kurt  Andersson           62    20 OK Kullingshof             1:15:37 B        
    4          Anders  Kjellberg         59    20 OK Flundrehof              1:18:52 B        

               Calle  Blomberg           59     6 Göteborg-Majorna OK         Felst.          
               Morgan  Klasson           59    20 OK Flundrehof             ej start          



H21 LÅNG  (39) 11000 m                     

    1    (149) Christian  Nielsen        78    13 Pan-Kristianstad           1:13:36 G        
    2     (96) Ola  Skepp                73     6 IFK Göteborg               1:15:23 G        
    3    (248) Robert  Johansson         77     6 IK Stern                   1:17:37 G        
    4    (178) Fredrik  Herdersson       73    20 OK Mark                    1:17:43 G        
    5          Odd  Wallum               64     6 Göteborg-Majorna OK        1:20:51 G        
    6    (454) Jonas  Martner            75     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:20:59 G        
    7    (464) Magnus  Johansson         78    20 Rydboholms SK              1:22:29 S        
    8    (614) Björn  Stenberg           59     6 IFK Göteborg               1:22:59 S        
    9          Anders  Yngström          66     6 Göteborg-Majorna OK        1:23:48 S        
   10   (0117) Daniel Wernersson         80    20 OK Orinto                  1:23:57 S        
   11    (375) Niklas  Åberg             75     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:24:07 S        
   12    (374) Jonas  Gustafsson         73    20 Vänersborgs SK             1:24:27 S        
   13    (663) Mikael  Öhgren            68     6 Sävedalens AIK             1:24:35 S        
   14    (566) Mats  Johnsson            69     6 Göteborg-Majorna OK        1:25:00 S        
   15    (279) Kristoffer  Sideby        72     6 Göteborg-Majorna OK        1:25:29 S        
   16    (436) Nichlas  Wallström        68     6 Sävedalens AIK             1:26:31 S        
   17    (557) Anders  Carlsson          69    20 Vänersborgs SK             1:26:33 S        
   18   (7602) Pär  Ingelström           74     6 Göteborg-Majorna OK        1:26:37 S        
   19          Jakob Ödom                         Farum Tisvilde OK          1:26:38 S        
   20    (141) Michael  Sörensen          0     6 Göteborg-Majorna OK        1:27:56 S        
   21    (685) Lennart  Bengtsson        69     7 Falkenbergs OK             1:28:29 S        
   22    (480) Richard  Karlsson         76     6 Göteborg-Majorna OK        1:28:59 S        
   23    (429) Magnus  Axelsson          74     6 Göteborg-Majorna OK        1:29:23 S        
   24    (534) Anders  Johansson         81     6 Sjövalla FK                1:29:51 S        
   25    (640) Erik  Stålnacke           77    21 Norbergs OK                1:30:18 S        
   26    (632) Bjarne  Bäcklund          68     6 IFK Göteborg               1:31:04 S        
   27    (406) Andreas  Ivarsson         81    20 OK Skogshjortarna          1:31:08 S        
   28          Patrik  Isaksson          68    20 OK Skogshjortarna          1:31:28 S        
   29    (767) Staffan  Johansson        77    20 Vänersborgs SK             1:36:10 S        
   30          Per  Jonsson              70     6 Sjövalla FK                1:41:35 S        
   31          Patrick McGrail                    OK Pan Århus               1:45:10 B        
   32          Fredrik  Eliasson         82     6 IK Stern                   1:48:36 B        
   33          Peter Lekberg             72     6 Sävedalens AIK             1:50:48 B        
   34          Stefan  Johansson         73     6 Kungälvs OK                1:51:54          
   35          Donald  Mccarthy          72     6 Tolered-Utby Ol-klubb      2:22:52          

         (419) Patrik  Nordgren          81     6 Sävedalens AIK              Felst.          
         (604) Peter  Sandqvist          75     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Per  Flakberg             62     6 IFK Göteborg              ej start          
         (731) Max  Karle                77    20 OK Skogshjortarna         ej start          



H21  (20)      8000 m                      

    1          Mikael  Bergstedt         69     6 Göteborg-Majorna OK        1:03:48 G        
    2          Mats  Karlfeldt           71     6 Sävedalens AIK             1:09:47 G        
    3          Gustav  Jonsson           76    20 OK Skogshjortarna          1:13:37 S        
    4          Peter  Grahn              69     6 IFK Göteborg               1:14:12 S        
    5          Thomas  Karlsson          70     6 Sjövalla FK                1:16:54 S        
    6          Johan  Berthag            80     7 Halmstad OK                1:21:33 S        
    7    (926) Patrik  Svedjenäs         70    20 OK Skogshjortarna          1:22:08 S        
    8          Jan  Granäng              75     6 Kungälvs OK                1:24:16 S        
    9          Per-Åke  Bastestad        76     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:24:49 S        
   10    (982) Tobias  Holmqvist         75    14 IK Hakarpspojkarna         1:31:25 B        
   11          Örjan  Emanuelsson        71     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:34:33 B        

               Klas  Pettersson          82     6 IF Marin Väst               Felst.          
         (969) Martin  Ahlqvist          71     6 Frölunda OL               ej start          
               Anders  Hellgren          70     6 Frölunda OL               ej start          
               Mats  Ljungblom           72     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Anders  Jonsson           77     6 IF Marin Väst             ej start          
               Erik  Ahlström            78     6 Kungälvs OK               ej start          
               William  Gustavsson       73     6 OK Landehof               ej start          
               Markus  Båth              79     6 Sävedalens AIK            ej start          
               Erik  Österlin            70     6 Sävedalens AIK            ej start          



H21 MOTION  (1 6000 m                      

               Joakim  Eriksson          84     6 IFK Göteborg              ej start          



H20  (5)       7000 m                      

    1          Rikard Weiler             83     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:00:06 G        
    2    (962) Erik  Bertilsson          84    20 OK Räven                   1:15:13 S        
    3          Daniel  Johansson         84    20 OK Skogshjortarna          1:31:45 B        

         (882) Johan  Spetz              84     2 Stenungsunds OK           ej start          
        (1139) Tord Axelsson             84    20 OK Räven                  ej start          



H18  (12)      6500 m                      

    1    (506) Marcus  Millegård         85     6 Sävedalens AIK               56:27 G        
    2          Henrik  Arnell            85    20 Fritsla VIK                1:10:37 S        
    3   (1244) Victor  Axbom             86     6 OK Landehof                1:11:09 S        
    4   (1182) Björn  Nilsson            86     6 Kungälvs OK                1:12:19 S        
    5   (1275) Eric  Tilly               85     6 Kungälvs OK                1:22:05 B        
    6   (1173) Johan  Axelsson           86     6 IK Uven                    1:25:22 B        
    7   (1387) Erik  Eckerdal            86     6 IF Marin Väst              1:26:21          
    8          David  Svantesson         85    20 IK Ymer                    1:36:56          
    9          Fredrik  Larsson          85    20 OK Skogshjortarna          1:40:06          

        (1259) Björn  Johansson          86     6 IF Marin Väst               Felst.          
        (1054) Johan  Andersson          85    20 OK Orinto                   Felst.          
        (1109) Rickard  Sköld            85     2 Stenungsunds OK           ej start          



H16  (20)      5000 m                      

    1          Johan  Strand             87     6 Göteborg-Majorna OK          38:33          
    2          Johan  Knubbe             87    20 OK Mark                      45:21          
    3          Benjamin  Edlund          88    20 IK Ymer                      51:07          
    4          Petter  Mattsson          88     6 IK Uven                      52:21          
    5          Jens  Dahlstrand          88     6 Lerums SOK                   53:05          
    6          Joakim Ekedahl            88     6 Tolered-Utby Ol-klubb        53:19          
    7          Charley  Ziegler          88     6 Lerums SOK                   54:52          
    8          Alexander  Glaerum        88     6 IK Uven                      57:01          
    9          Robin  Braaf              87     6 IK Uven                      59:06          
    9          Andreas  Bernerus         87     6 Sävedalens AIK               59:06          
   11          Erik Jonsson              88    20 Hestra IF                  1:00:01          
   12          Oskar  Eklöf              88    20 IK Ymer                    1:00:03          
   13          Joakim  Andersson         88    20 IK Ymer                    1:02:29          
   14          Petter  Eckermark         87     6 OK Landehof                1:02:32          
   15          Markus  Johansson         87    20 Rydboholms SK              1:02:40          
   16          Anders  Bergman           88     6 IK Uven                    1:02:53          
   17          Anton Hemlin              88     6 IK Uven                    1:14:35          
   18          Jimmy  Andersson          88    20 OK Kullingshof             1:19:16          

               Erik  Fonselius           88     6 IF Marin Väst               Felst.          
               Alexander  Nilsson        88    20 Rydboholms SK             ej start          



H14  (21)      4000 m                      

    1          Viktor  Larsson           89     2 Stenungsunds OK              38:25          
    2          Emil  Jönsson             89     7 Halmstad OK                  41:21          
    3          Daniel  Thomas            90     6 Lerums SOK                   42:59          
    4          Johan  Nilsson            89     6 Kungälvs OK                  44:46          
    5          Andreas  Håkansson        89     6 Kungälvs OK                  45:26          
    6          Simon  Andersson          90    20 OK Kullingshof               47:29          
    7          Jonas  Larsson            89     6 Tolered-Utby Ol-klubb        47:38          
    8          Fredrik Norell            89     6 FK Herkules                  48:40          
    9          Arvid  Wedlin             89     6 Sävedalens AIK               49:24          
   10          Sebastian  Birgersson     90    20 Kinnaströms SK               49:43          
   11          Erik  Bernerus            90     6 Sävedalens AIK               52:48          
   12          Jonathan Wentzel          89     6 Kungälvs OK                  56:51          
   13          Johan  Antonsson          90     7 OK Löftan                    58:40          
   14          Mattias  Eliasson         90     6 IK Stern                     59:09          
   15          Gustav  Eklöf             90    20 IK Ymer                    1:06:06          
   16          Eric  Jerlin              89     6 Frölunda OL                1:08:28          
   17          Joakim Ljunglide          90    20 OK Kullingshof             1:12:13          
   18          John Schäfer              89     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:13:26          
   19          Jonas Hemlin              90     6 IK Uven                    1:22:46          

               Rickard  Börjesson        90    20 Hestra IF                   Felst.          
               Hugo  Magnusson           89     6 FK Herkules                 Felst.          



H12  (20)      3000 m                      

    1          John  Persson             91     6 OK Alehof                    22:16          
    2          Egil  Edvardsen           92     6 Göteborg-Majorna OK          23:09          
    3          Patrik  Eickhoff          92     6 Sävedalens AIK               25:39          
    4          Johan  Bergagård          91     6 Tolered-Utby Ol-klubb        26:10          
    5          John  Börjesson           92    20 Hestra IF                    26:59          
    6          Marcus  Krona             91    20 OK Skogshjortarna            27:27          
    7          Niklas  Andersson         91    20 OK Orinto                    27:31          
    8          Mikael  Martinsson        91     6 Göteborg-Majorna OK          28:28          
    9          Tobias  Mattsson          92    20 Trollhättans SOK             29:05          
   10          Gustaf  Ehlersson         92     6 Sjövalla FK                  29:07          
   11          Johan  Blick              92     6 OK Alehof                    29:35          
   12          David  Johansson          92    20 Rydboholms SK                29:47          
   13          Ludvig  Walentin          91     6 Frölunda OL                  29:58          
   14          Johan  Attfors            91     6 Tolered-Utby Ol-klubb        33:40          
   15          Victor  Tedeman           92     6 Frölunda OL                  36:34          
   16          Dan  Börjesson            92    20 Hestra IF                    36:57          
   17          Richard  Svensson         91     6 Frölunda OL                  38:07          
   18          Elias  Borgelsson         91     6 Göteborg-Majorna OK          41:21          

               Emil  Karlsson            92     6 OK Alehof                   Felst.          
               Erik  Wallin              91    20 OK Mark                   ej start          



H10  (8)       2500 m                      

    1          Robin  Höglund            93     6 FK Herkules                  18:12          
    2          Henrik Dahlrot            93     6 IK Uven                      23:20          
    3          Joakim  Eliasson          93     6 OK Alehof                    26:13          
    4          Magnus Persson            93    14 Bottnaryds IF                33:15          
    5          Emil  Andersson           93    20 OK Kullingshof               37:16          
    6          Martin  Assarsson         93    20 Rydboholms SK                41:19          

               Emil  Wide                93     6 FK Herkules                 Felst.          
               Theodor Papachistodolo    93     6 Frölunda OL                 Felst.          



D70  (9)       2500 m                      

    1          Inga-Lisa  Johansson      33     7 Fjärås AIK                   38:23 G        
    2          Eva  Falk                 32     6 IK Stern                     39:52 G        
    3          Anna-Lisa  Berglund       32     6 Sävedalens AIK               46:10 S        
    4          Netty  Egeröd             25     6 FK Herkules                  54:06 S        
    5          Maj-Britt  Pettersson     33     6 IK Uven                      55:45 B        
    6          Vera  Lång                32     6 Göteborg-Majorna OK          56:53 B        
    7          Maj-Britt  Malmborg       28     6 Lerums SOK                   59:37          
    8          Ann-Marie  Slättberg      31     6 Göteborgs SK               1:00:03          

               Evelyn  Alexandersson     32     6 Lerums SOK                ej start          



D65  (14)      3000 m                      

    1          Eivor  Steen-Olsson       37     6 Kungälvs OK                  38:40 G        
    2          Gunnel  Börjesson         38     6 IK Uven                      46:50 S        
    3          Barbro Vallin             38     6 Kungälvs OK                  48:44 S        
    4          Barbro  Blom              38     6 Frölunda OL                  49:53 S        
    5          Inger  Hallberg           37     6 IK Uven                      52:27 S        
    6          Marianne  Petersson       35     6 Frölunda OL                  55:46 B        
    7          Ingvor  Hjertqvist        37     6 IK Stern                   1:03:36          
    8          Anne-Marie  Carlsson      36     6 Sävedalens AIK             1:06:21          
    9          Berit Jern                36     6 Sävedalens AIK             1:06:33          
   10          Marianne  Grahn           37     6 Sävedalens AIK             1:07:04          
   11          Eivor  Ylander            34     6 Göteborg-Majorna OK        1:19:04          

               Lillie  Pettersson        37     6 Lerums SOK                  Felst.          
               Gunni  Andersson          36     6 Lerums SOK                  Felst.          
               Greta  Höglund            35    20 OK Flundrehof               Felst.          



D60  (14)      3000 m                      

    1          Ulla  Lindhe              42     6 IK Stern                     39:52 G        
    2          Lisbeth  Bernhed          41     6 Tolered-Utby Ol-klubb        43:54 G        
    3          Marie-Louise  Lundström   43     7 OK Löftan                    44:22 S        
    4          Gudrun  Broman            39     6 Göteborg-Majorna OK          45:09 S        
    5          Gull-Britt  Grönberg      39     6 Kungälvs OK                  51:14 S        
    6          Barbro  Eckerlid          39     6 Sävedalens AIK               51:32 S        
    7          Ann-Britt  Björkman       42     6 Kungälvs OK                  52:31 S        
    8          Birgitta  Parkner         43     6 OK Landehof                  56:16 B        
    9          Elisabeth Sott            43     6 Frölunda OL                  57:19 B        
   10          Elisabeth  Aasa           39     6 IK Uven                      59:21 B        
   11          Ann-Catrine  Ahlström     41     7 Fjärås AIK                 1:01:55          
   12          Marianne Johansson               6 Sävedalens AIK             1:20:27          

               Maud  Halvarsson          41     6 Sävedalens AIK              Felst.          
               Kerstin  Stensson         42     6 Frölunda OL               ej start          



D55  (18)      3500 m                      

    1          Christina  Schedwin       44     6 FK Herkules                  45:43 G        
    2          Ann-Britt  Johansson      46     6 IK Stern                     49:05 G        
    3          Birgit  Tisell            46     6 Lerums SOK                   55:15 S        
    4          Ulla-Britt  Ordasi        47     6 Kungälvs OK                  55:18 S        
    5          Lilian  Samuelsson        44     6 Kungälvs OK                  56:56 S        
    6          Ingrid  Rex Wallström     46     6 IK Uven                      57:52 S        
    7          Lizzie  Hansen            48     6 OK Landehof                  59:28 S        
    8          Birgitta  Carlsson        44    20 OK Orinto                  1:00:48 S        
    9          Anna-Lena Nyth            45     7 OK Nackhe                  1:01:04 S        
   10          Lotta  Börjesson          48     6 Sävedalens AIK             1:01:09 S        
   11          Rosa  Johansson           47     6 IK Uven                    1:01:57 S        
   12          Margareta  Lindberg       46     6 Frölunda OL                1:05:17 B        
   13          Eva-Britt Martner         48     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:05:40 B        
   14          Elisabeth  Rosén          47     6 Göteborg-Majorna OK        1:06:00 B        
   15          Ann-Christine  Borg       46     6 Frölunda OL                1:29:48          
   16          Kristina M  Andersson     45    20 OK Skogshjortarna          1:29:57          
   17          Harriet  Andersson        48    20 OK Skogshjortarna          2:01:32          

               Marianne  Faxén           48     6 IK Stern                    Felst.          



D55 MOTION  (5 3000 m                      

    1          Gun  Johansson            40     6 OK Landehof                1:16:54 S        
    2          Eva  Johnsson             43     6 Göteborg-Majorna OK        1:22:44 S        

               Doris  Nilsson            41     6 Göteborgs SK                Felst.          
               Kerstin Andersson         42     6 Kungälvs OK                 Felst.          
               Berit  Svensson           45    20 OK Mark                   ej start          



D50  (13)      3500 m                      

    1          Ingmarie  Brander Stran   52     6 Göteborg-Majorna OK          35:44 G        
    2          Solveig  Hedenblom        53     6 Sjövalla FK                  44:58 S        
    3          Ulla  Carlstedt           49     6 Sävedalens AIK               45:00 S        
    4          Titti Bergendahl          52    16 OK Måsen                     45:49 S        
    5          Karin  Axelsson           51     6 IK Uven                      49:17 S        
    6          Eva  Blomström            50     6 IK Stern                     52:55 B        
    7          Eva  Johansson            50     6 Kungälvs OK                  53:33 B        
    8          Ann-Kristin  Lindegårdh   50     6 Tolered-Utby Ol-klubb        56:55          
    9          Gunnel  Hedbom            51     6 Göteborg-Majorna OK        1:00:16          
   10          Eva  Bergman              51     6 IK Uven                    1:01:59          
   11          Mirjam  Norén             51     6 IK Uven                    1:06:14          
   12          Marianne  Bertilsson      51    20 OK Räven                   1:14:53          

               Monia  Lindström          50     6 IK Uven                     Felst.          



D45  (11)      4000 m                      

    1          Eva Britta  Lidström      55     6 OK Landehof                  39:04 G        
    2          Elisabet  Månsson         58     7 OK Löftan                    46:10 S        
    3          Monica  Knutsson           1     6 Sävedalens AIK               48:43 S        
    4          Gunilla  Axelsson         57     6 Sävedalens AIK               49:43 S        
    5          Katarina  Östling         57    20 OK Skogshjortarna            52:25 S        
    6          Helen  Axelsson           58     6 IK Uven                      55:58 S        
    7          Anna-Lena  Berthag        54     7 Halmstad OK                1:02:25          
    8          Kerstin  Larsson          57    20 OK Skogshjortarna          1:04:19          
    9          Anneli  Brander           56     6 Göteborg-Majorna OK        1:04:40          
   10          Lena  Håkansson           58     6 IK Uven                    1:20:38          
   11          Britt  Karlsson           54     2 Stenungsunds OK            1:22:09          



D45 MOTION  (7 3500 m                      

    1          Gunnel  Litzell           53    20 OK Kullingshof               55:03 S        
    2          Ingela  Wedlin Niklasso   55     6 IK Stern                     59:47 S        
    3          Carin  Bengtsson          49     6 FK Herkules                1:02:20 S        
    4          Cajsa Mårtensson          50     6 Göteborg-Majorna OK        1:09:28 B        
    5          Cristina  Thyr            58     6 IFK Göteborg               1:09:42 B        
    6          Annika  Herdersson        51    20 OK Mark                    1:14:04 B        
    7          Karin  Larsson            55     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:29:56          



D40  (13)      4000 m                      

    1          Elisabeth  Strandhagen    60     6 Göteborg-Majorna OK          42:57 G        
    2          Silke  Klick              59     6 IK Stern                     44:57 G        
    3          Marina  Nilsson           60     6 Kungälvs OK                  51:20 S        
    4          Helena  Larsson           60    20 Hestra IF                    52:39 S        
    5          Lisbeth  Bergagård        60     6 Tolered-Utby Ol-klubb        52:45 S        
    6          Marianne  Johansson       61    20 OK Kullingshof               53:16 S        
    7          Barbro  Hallenberg        61    20 Kinnaströms SK               54:05 S        
    8          Gunilla  Carlsson         59     6 FK Herkules                  54:57 S        
    9          Agneta  Johansson         61    20 Rydboholms SK              1:00:43 S        
   10          Monika Ljunglide          60    20 OK Kullingshof             1:01:00 S        
   11          Irené  Andersson          63    20 OK Kullingshof             1:05:03          
   12          Helle Petersen                     OK Ost Birerod             1:08:54          

               Annie  Edvardsen          62     6 Göteborg-Majorna OK         Felst.          



D35  (8)       4500 m                      

    1          Eva  Pedersen             64    20 OK Skogshjortarna            51:06 G        
    2          Anette  Bernhed           65     6 Göteborg-Majorna OK          51:26 G        
    3          Lena  Carlsson            65     6 Göteborg-Majorna OK          53:40 G        
    4          Ing-Marie  Aroneng        67    20 Bredareds IF                 59:21 S        
    5          Malin  Lamm               68     6 Frölunda OL                1:08:04 S        
    6          Kristin Back                    20 Vänersborgs SK             1:09:48 S        

               Malin  Årebäck            65     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Kerstin  Larsson          64     2 Stenungsunds OK           ej start          



D21 LÅNG  (18) 6500 m                      

    1     (74) Jenny  Nyman              69    20 Vänersborgs SK             1:00:18 G        
    2     (98) Yvonne  Fjordside         74     6 Sävedalens AIK             1:04:16 G        
    3    (244) Frida  Wallström          76     6 Sävedalens AIK             1:06:04 G        
    4    (228) Jana  Berkova             75     6 IFK Göteborg               1:09:24 S        
    5          Inger  Cederberg          70    20 Vänersborgs SK             1:11:31 S        
    6          Linda  Martinsson         78     6 IF Marin Väst              1:11:40 S        
    7    (183) Agnes  Svensson           75     6 Sävedalens AIK             1:13:21 S        
    8    (315) Kristin  Ekdala           71     6 Kungälvs OK                1:15:59 S        
    9    (273) Annika  Östman            75     6 Sävedalens AIK             1:18:54 S        
   10          Lena  Larsson             60     6 Göteborg-Majorna OK        1:19:13 S        
   11    (342) Sara  Holmberg            81     6 Göteborg-Majorna OK        1:22:45 S        
   12    (502) Susanne  Svensson         77     6 Kungälvs OK                1:25:56 S        
   13          Marie  Johansson          81    20 OK Skogshjortarna          1:29:02 B        

               Emma  Lindén              77     6 Sävedalens AIK              Felst.          
         (479) Annica  Clevnert          75     6 Sävedalens AIK              Felst.          
               Christina  Südhoff        70     6 Sävedalens AIK              Felst.          
         (618) Annelie  Litzell          82    20 OK Kullingshof            ej start          
          (86) Kristina  Kull            74     6 Sävedalens AIK            ej start          



D21  (13)      5000 m                      

    1    (249) Pia  Johansson            71     6 OK Landehof                  50:29 G        
    2    (920) Camilla  Olsson           69     6 Sävedalens AIK               51:51 G        
    3          Anna  Bengtsson           75     6 FK Herkules                  54:37 G        
    4          Karin  Karlfeldt          77    20 Trollhättans SK              58:09 S        
    5    (185) Maria  Holmqvist          75    14 IK Hakarpspojkarna           58:46 S        
    6          Frida  Steen              80     6 Kungälvs OK                1:04:28 S        
    7          Lena Max                  80     6 Frölunda OL                1:05:46 S        
    8          Tina  Overgaard Haarup    69       I 15 IF &am                1:11:41 S        
    9   (0397) Anna Nilsson              85    20 IK Ymer                    1:13:08 B        
   10   (0908) Anna Max                  83     6 Frölunda OL                1:30:57          

               Lisa  Ahnoff              75     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
         (557) Ann-Charlotte  Johansso   64     6 IFK Göteborg              ej start          
               Johanna Spånér            82     6 Sävedalens AIK            ej start          



D21 MOTION  (4 4500 m                      

    1          Clara  Höglund            86     6 Göteborg-Majorna OK        1:20:20 S        
    2          Catarina Blomberg         61     6 Göteborg-Majorna OK        1:23:09 S        
    3          Kajsa  Larsson            85    20 Hestra IF                  1:29:12 S        

               Elin  Thyr                86     6 IFK Göteborg              ej start          



D20  (6)       4500 m                      

    1   (0480) Julia  Gunnarsson         84     6 Lerums SOK                   44:09 G        
    2          Hanna  Arnell             83    20 Fritsla VIK                  57:47 S        
    3    (808) Marie  Gustavsson         84     6 FK Herkules                1:04:30 B        

        (0604) Lisa Håkansson            84     6 IFK Göteborg                Felst.          
         (357) Anna-Maria  Sandberg      84     6 FK Herkules               ej start          
               Linnéa  Karlsson          84     2 Stenungsunds OK           ej start          



D18  (12)      4500 m                      

    1          Josephina Ekedahl         85     6 Tolered-Utby Ol-klubb        46:25 G        
    2    (483) Josefin  Antonsson        85     7 OK Löftan                    47:51 G        
    3    (445) Isabell  Håkansson        85     6 IK Uven                      48:35 G        
    4          Malin Persson             86    14 Bottnaryds IF                51:06 G        
    5   (0575) Caroline  Gustafsson      85    14 Jönköpings OK                53:56 S        
    6          Emelie  Steen             85     6 Kungälvs OK                  56:20 S        
    7    (626) Charlotte Magnusson       85    20 IK Ymer                    1:04:32 S        
    8    (860) Ida  Hallenberg           85    20 Kinnaströms SK             1:06:43 B        
    9          Hanna  Weimann            85     6 IK Uven                    1:17:12          

         (661) Carolina  Bergagård       86     6 Tolered-Utby Ol-klubb       Felst.          
               Maria Jonsson             86    20 Hestra IF                   Felst.          
         (473) Linnea  Lidström          86     6 OK Landehof               ej start          



D14  (15)      3500 m                      

    1          Lina  Lindqvist           89     6 FK Herkules                  41:53          
    2          Josefin  Bertilsson       89     6 FK Herkules                  51:40          
    3          Lisa  Weimann             89     6 IK Uven                      54:15          
    4          Malin  Jareteg            89    20 Rydboholms SK                57:49          
    5          Astrid  Ehlersson         90     6 Sjövalla FK                  59:05          
    6          Ylva  Fonselius           90     6 IF Marin Väst              1:04:33          
    7          Anna  Larsson             90     6 Sjövalla FK                1:06:12          
    8          Annika  Blomberg          89     6 Göteborg-Majorna OK        1:10:42          
    9          Malin  Hall               90     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:12:50          
   10          Maria  Alfredsson         90    20 OK Flundrehof              1:24:52          
   11          Anja  Johansson           89     6 IF Marin Väst              1:27:15          
   12          Malin  Assarsson          90    20 Rydboholms SK              1:42:38          

               Josefin  Bergagård        90     6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start          
               Kristina  Persson         89     6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start          
               Johanna Estving           89     6 Lerums SOK                ej start          



D12  (11)      3000 m                      

    1          Elin  Månsson             92     7 OK Löftan                    24:27          
    2          Emma  Garmer              91     6 IF Marin Väst                24:53          
    3          Lisa  Pedersen            92    20 OK Skogshjortarna            26:24          
    4          Elin  Strandhagen         91     6 Göteborg-Majorna OK          34:12          
    5          Victoria  Nilsson         91    20 Rydboholms SK                34:33          
    6          Johanna  Blomberg         91     6 Göteborg-Majorna OK          40:43          
    7          Linnea  Thörnqvist        92     6 Frölunda OL                  42:05          
    8          Hanna  Westerberg         91     6 IF Marin Väst                42:18          
    9          Johanna  Lindström        91     6 IK Uven                      45:08          
   10          Jenny  Jareteg            91    20 Rydboholms SK                46:00          

               Louise  Perleroth         92     6 OK Landehof               ej start          



D10  (5)       2500 m                      

    1          Elsa  Pedersen            94     6 OK Alehof                    28:57          
    2          Filippa Spånér            94     6 Sävedalens AIK               30:58          
    3          Anna  Wallin              94     6 Sjövalla FK                  33:04          
    4          Lisa  Wallin              94    20 OK Mark                      35:46          
    5          Johanna Ekedahl           93     6 Tolered-Utby Ol-klubb        37:19          



U4  (1)        3500 m                      

    1          Hanna  Karlsson           88     2 Stenungsunds OK            1:05:54          



U3  (12)       3000 m                      

    1          Carl  Andersson           89     6 IFK Göteborg                 27:19          
    2          David Cerwall             90     6 Tolered-Utby Ol-klubb        29:42          
    3          Karin  Magnusson          89     6 Tolered-Utby Ol-klubb        31:02          
    4          Johan  Thyr               90     6 IFK Göteborg                 31:54          
    5          Olof  Carlsson            91     6 Tolered-Utby Ol-klubb        33:45          
    6          Sandra  Eliasson          91     6 Tolered-Utby Ol-klubb        34:15          
    7          Susanna  Hagman           91     6 IK Uven                      36:23          
    8          Henrik  Björkman          91     6 Göteborg-Majorna OK          36:29          
    9          Clara  Garmer             92     6 IF Marin Väst                41:48          
   10          Malcolm Granberg                 6 Sävedalens AIK               41:49          
   11          Caroline Mundin           92     6 OK Alehof                    48:12          
   12          Linnea Mundin             93     6 OK Alehof                    49:09          



U2  (20)       2500 m                      

    1          Emma  Lundmark            89     6 Frölunda OL                  22:25          
    2          Madeleine  Attfors        93     6 Tolered-Utby Ol-klubb        26:09          
    3          Frida Strandberg          92     6 Sävedalens AIK               27:46          
    4          Julia  Walentin           93     6 Frölunda OL                  29:51          
    5          Emil Andersson            94     6 OK Alehof                    30:52          
    6          Julia  Mattsson           94    20 Trollhättans SOK             30:54          
    7          Johanna  Nylund           93     6 Sävedalens AIK               31:23          
    8          Beatrice  Birgersson      93    20 Kinnaströms SK               32:37          
    9          Hanna  Carlsson           92     6 Tolered-Utby Ol-klubb        33:43          
   10          Lina  Magnusson           92     6 Tolered-Utby Ol-klubb        33:55          
   11          Elin Blick                94     6 OK Alehof                    34:13          
   12          Tilda Karlsson            95     6 OK Alehof                    34:25          
   13          Elin  Åkerlund            89     6 Frölunda OL                  34:26          
   14          Jesper  Larsson           93     6 Sjövalla FK                  35:15          
   15          Elsa  Borgelsson          93     6 Göteborg-Majorna OK          36:13          
   16          Oskar Havner              92     6 Kungälvs OK                  36:15          
   17          Lisa Hüls                 94     6 IK Stern                     59:08          

               Kristian  Narbo-Porath    93     6 Tolered-Utby Ol-klubb       Felst.          
               Simon  Vogel              93     6 FK Herkules               ej start          
               Per  Mellbin              88     6 Frölunda OL               ej start          



U1  (15)       2500 m                      

    1          Hanna  Magnusson          94     6 FK Herkules                  24:15          
    2          Lovisa  Bernerus          95     6 Sävedalens AIK               26:17          
    3          Emma  Almehed             93     6 Frölunda OL                  26:37          
    4          Elin  Wallin              94     6 Frölunda OL                  26:41          
    5          Lovisa  Leman             95     6 Göteborgs SK                 27:35          
    6          Patrik  Lindqvist         92     6 Frölunda OL                  28:10          
    7          Sofia  Johansson          95     6 OK Alehof                    29:38          
    8          Josephine  Davallius      93     6 Sjövalla FK                  34:41          
    9          Sara Havner               95     6 Kungälvs OK                  36:30          
   10          Martin  Joviken           92     7 IF Rigor                     37:29          
   11          Frida  Eliasson           94     6 Tolered-Utby Ol-klubb        41:48          
   12          Daniel  Vedin             92     6 Frölunda OL                  42:13          

               Antonia  Breyne           91     6 Frölunda OL                 Felst.          
               Hanna  Gisslen            91     6 Frölunda OL                 Felst.          
               Dorian  Majstorovic       92     6 Frölunda OL               ej start          



INSKOLNING  (2 2000 m                      

               Björn Cederberg                 20 Vänersborgs SK               Godk.          
               Jonatan Bernhed                  6 Göteborg-Majorna OK          Godk.          
               Emma Björklund                  20 Främmestads IK               Godk.          
               Sofia Sohlberg                  20 Främmestads IK               Godk.          
               Nils Ingelhag                   13 Vittsjö OK                   Godk.          
               Sara Abrahamsson                   Klubblös                     Godk.          
               Agnes Granberg                   6 Sävedalens AIK               Godk.          
               Shoa Yukhana                     6 Frölunda OL                  Godk.          
               Alex Teow                        6 Frölunda OL                  Godk.          
               Hanna Eriksson            84     6 IFK Göteborg                 Godk.          
               Johan Höglund             96     6 FK Herkules                  Godk.          
               Amanda Steindahl                 2 Stenungsunds OK              Godk.          
               Filip  Leman              96     6 Göteborgs SK                 Godk.          
               Sandra Poswiatowska              6 Göteborgs SK                 Godk.          
               David Petersson                  6 Frölunda OL                  Godk.          
               Victor Petersson                 6 Frölunda OL                  Godk.          
               Albin Camitz                     6 Göteborg-Majorna OK          Godk.          
               Frida Rehnberg                   6 IK Stern                     Godk.          
               Elin Wahlgren                    6 Sjövalla FK                  Godk.          
               Hanna Pedersen            94    20 OK Skogshjortarna            Godk.          
               Felix Garmer                     6 IF Marin Väst                Godk.          
               Lina Wallin                      6 Frölunda OL                  Godk.          
               Sara Almehed                     6 Frölunda OL                  Godk.          

               Andreas Jernefeldt               6 OK Alehof                 ej start          



Öppen 1  (13)  2500 m                      

    1          Oscar Wentzel                    6 Kungälvs OK                  25:38 B        
    2          Albin Östling             93    20 OK Skogshjortarna            29:00 B        
    3          Elin Hansson                    20 OK Flundrehof                31:56 B        
    4          Linnea Lennartsson              20 OK Flundrehof                31:57 B        
    5          Christofer Johansson            20 Trollhättans SOK             42:00          
    6          Mattias Kloo              62     6 FK Herkules                  43:56          
    7          Ingela Kloo               89     6 FK Herkules                  43:58          
    8          Berta Sjöström            31    20 OK Flundrehof                44:46          
    9          Birgitta Alfredsson             20 OK Flundrehof                47:05          
   10          Vivan Wignäs                     6 Lerums SOK                   56:29          
   11          Kristina Narbro                    Klubblös                   1:01:16          
   12          Erika Pettersson                 6 Sjövalla FK                3:30:00          

               Filip Bååw                         Klubblös                    Felst.          



Öppen 2  (21)  3000 m                      

    1          Sigrid, Gerda                   13 Vittsjö OK                   27:36 B        
    2          Gunnel Steen              48     6 Kungälvs OK                  30:29 B        
    3   (1423) Ingrid Edman              86     6 IFK Göteborg                 32:07 B        
    4          Emilia Karlsson                  6 Tolered-Utby Ol-klubb        33:54 B        
    5          Sven-Erik Steen                  6 Kungälvs OK                  38:20          
    6          Lena Carlström                   6 Sävedalens AIK               39:10          
    7          Anton Fredriksson                6 Göteborg-Majorna OK          40:43          
    8          Johan Hinder              92     6 Tolered-Utby Ol-klubb        41:34          
    9          Oliver Mårtensson         93     6 Tolered-Utby Ol-klubb        41:59          
   10          Jenny Hultman             92     6 IF Marin Väst                42:11          
   11          Gustav Hinder             65     6 Tolered-Utby Ol-klubb        42:28          
   12          Susanne Braf                     6 IK Uven                      43:29          
   13          Mary Larner                      6 Göteborg-Majorna OK          49:25          
   14          Jan-Erik  Porath          55     6 Tolered-Utby Ol-klubb        50:06          
   15          David Anjou                      6 OK Alehof                    54:10          
   16          Simon Anjou                      6 OK Alehof                    55:04          
   17          Barbro Andreasson                  Klubblös                   1:04:56          
   18          Magnus Hederström               20 OK Skogshjortarna          1:05:25          
   19          Gabriella Anjou                  6 OK Alehof                  1:07:09          
   20          Sabine Greter                    6 IK Stern                   1:17:33          

               Thomas Steindahl                 2 Stenungsunds OK             Felst.          



Öppen 3  (8)   4500 m                      

    1          Lennart Krona                   20 OK Skogshjortarna            40:56 B        
    2          Olle Hansson              61    18 OK Grane                     43:21 B        
    3          Åsa Karlsson                     6 IFK Göteborg                 53:03 B        
    4          Johannes Prison                    Klubblös                     56:00          
    5          Peter Hultman                    6 IF Marin Väst              1:08:35          
    6          Sara Johansson                   6 IK Stern                   1:15:33          
    7          Elisabeth Bjurströmer              Klubblös                   1:19:00          
    8          Christina Widepalm               6 FK Herkules                2:26:21          



Öppen 4  (36)  3000 m                      

    1          Lena From                 58     6 IK Stern                     33:47 B        
    2          Erik Pilerot              87     6 IK Stern                     34:55 B        
    3          Petra Baier-Johansson     65    20 Trollhättans SOK             38:39 B        
    4          Per Pilerot               53     6 IK Stern                     39:27 B        
    5          Birgitta Stenberg                6 IFK Göteborg                 43:40 B        
    6          Daniel Torstensson               6 Göteborgs SK                 43:52 B        
    7          Bernard Greter                   6 IK Stern                     45:25          
    8          Mattias Lööf              80    20 IK Ymer                      46:12          
    9          Linda Finlöf              79    20 IK Ymer                      46:53          
   10          Per Ahlquist              51     6 IF Marin Väst                50:21          
   11          Göran Eklöf               53    20 IK Ymer                      50:49          
   12          Per Robertsson                   6 IFK Göteborg                 51:35          
   13          Lars Torstensson                 6 Göteborgs SK                 51:53          
   14          Carl-Gustav Carlsson             6 Tolered-Utby Ol-klubb        53:42          
   15          Jerry Andersson           49    20 IK Ymer                      53:52          
   16          Henrik Kloo                      6 FK Herkules                  54:31          
   17          Christer Sjöström         45     6 Tolered-Utby Ol-klubb        56:14          
   18          Bengt-Åke Sjöström        48     6 Tolered-Utby Ol-klubb        57:37          
   19          Britt-Marie Ekberg        51    20 OK Orinto                    59:43          
   20          Margareta Pettersson      50     6 IF Marin Väst              1:03:21          
   21          Christina Bernerus        59     6 Sävedalens AIK             1:03:23          
   22          Christer Bernérus         55     6 Sävedalens AIK             1:03:26          
   23          Kerstin Ahlquist          49     6 IF Marin Väst              1:03:28          
   24          Karin Jareteg             66    20 Rydboholms SK              1:03:59          
   25          Anders Ingelhag                 13 Vittsjö OK                 1:05:01          
   26          Susanne Eickhoff          90     6 Sävedalens AIK             1:05:28          
   27          Bert Luvö                 44     6 FK Herkules                1:09:48          
   28          Gunnel Aldergren-Luvö     47     6 FK Herkules                1:10:34          
   29          Sven-Gunnar Svensson      31     6 Frölunda OL                1:13:30          
   30          Robert Wignäs                    6 Lerums SOK                 1:14:49          
   31          Lennart Holm              83    20 OK Flundrehof              1:15:59          
   32          Karl-Erik Högnert         47    20 OK Flundrehof              1:16:01          
   33          Kent Johansson                   6 IK Stern                   1:17:27          
   34          Rose-Marie Eklund               20 OK Orinto                  1:18:53          
   35          Sonja Svensson                   6 Frölunda OL                1:34:11          
   36          Karin Max                 45     6 Frölunda OL                1:40:30          



Öppen 5  (23)  4500 m                      

    1          Thomas Attfors            61     6 Tolered-Utby Ol-klubb        46:36 B        
    2          Lars Eckermark            60     6 OK Landehof                  47:15 B        
    3          Stefan Madjar             69       Klubblös                     49:38 B        
    4          Anna Carlström                   6 OK Landehof                  53:15 B        
    5          Lars Magnusson            59     6 Tolered-Utby Ol-klubb        54:18 B        
    6          Algot Hansson             40     6 Kungälvs OK                  57:15 B        
    7          Ingvar Ottosson           40     6 Göteborg-Majorna OK        1:01:02 B        
    8          Lars-Erik Sell                   6 OK Alehof                  1:03:47          
    9          Anna-Karin Mattson        67    20 Trollhättans SOK           1:05:24          
   10          Per Åke Wiklander                6 Frölunda OL                1:06:06          
   11          Clarence Månsson          38     6 Kungälvs OK                1:08:04          
   12          Erik Hemmendorff                 6 FK Herkules                1:08:13          
   13          Göran Högberg             39     6 Frölunda OL                1:09:05          
   14          Bengt Mohlin              44     6 Göteborgs SK               1:09:49          
   15          Lyuba Shtykova            72     6 Kungälvs OK                1:11:09          
   16          Anna Svensson                    6 Frölunda OL                1:12:57          
   17          Britt-Marie Carlström            6 OK Landehof                1:14:32          
   18          Sven-Erik Ekedahl         59     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:15:47          
   19          Bengt Skoog                      6 Lerums SOK                 1:19:04          
   20          Ingemar Sundberg          91    20 OK Kullingshof             1:20:10          
   21          Karin Cederlöf                     Klubblös                   1:21:08          
   22          Göran Hamrefors                  6 OK Landehof                1:22:08          
   23          Steve Svantesson          52    20 IK Ymer                    1:26:12          



Öppen 6  (8)   5500 m                      

    1          Magnus Wide               62     6 FK Herkules                  57:57 B        
    2          Jonas Leander                    6 Lerums SOK                 1:04:47 B        
    3          Håkan Carlbom             54     2 OK Gipen                   1:06:48 B        
    4          Magnus Bernhed                   6 Göteborg-Majorna OK        1:10:46 B        
    5          Marcus Persson            83    14 Bottnaryds IF              1:23:33          
    6          Björn Bältsjö                    6 Sävedalens AIK             1:28:04          
    7          Hans Hellström                   6 Göteborg-Majorna OK        1:58:41          

               Ingemar Brunsson                20 OK Skogshjortarna           Felst.          



Öppen 7  (28)  3000 m                      

    1          Hans Antonsson                   7 OK Löftan                    31:20 B        
    2          Harry Lundström           42     7 OK Löftan                    36:58 B        
    3          Rolf Eckermark            57     6 Göteborg-Majorna OK          38:01 B        
    4          Anna Abrahamsson          67     6 FK Herkules                  42:41          
    5          Ulf Elmqvist              53     6 IK Uven                      43:35          
    6          Björn Kindberg                   6 Tolered-Utby Ol-klubb        43:38          
    7          Tor Ehlersson                    6 Sjövalla FK                  44:16          
    8          Sven-Olof Martinsson      49     6 Göteborg-Majorna OK          44:46          
    9          Kerstin Martinsson        54     6 Göteborg-Majorna OK          46:30          
   10          Kjell Jeppson                    7 IF Rigor                     47:12          
   11          Hans Björklund                   6 IK Stern                     49:23          
   12          Susanne Friman                   6 Tolered-Utby Ol-klubb        50:34          
   13          Anita Eklöf               54    20 IK Ymer                      53:09          
   14          Hans Weimann              54     6 IK Uven                      56:46          
   15          Michael Andersson         59     6 Göteborg-Majorna OK          57:04          
   16          Inger Pettersson                 6 OK Landehof                1:01:18          
   17          Matilda Hultman           91     6 Sävedalens AIK             1:01:39          
   18          Inga-Lisa Axenborg        47     6 Göteborg-Majorna OK        1:04:26          
   19          Lars Anders Lundqvist     38     6 Göteborg-Majorna OK        1:08:27          
   20          Christina Hogedal         38     6 Kungälvs OK                1:08:36          
   21          Gunilla Andersson                6 OK Landehof                1:12:52          
   22          Loni Rasmussen                     OK Ost Birerod             1:14:02          
   23          Ingrid Talcott                   6 Göteborg-Majorna OK        1:17:55          
   24          Elisabeth Lundqvist       38     6 Göteborg-Majorna OK        1:21:43          

               Bengt Dellming            49     6 IF Marin Väst               Felst.          
               Anders Westerberg         90     6 IF Marin Väst               Felst.          
               Martin Ekdala             67     6 Kungälvs OK                 Felst.          
               Martin Pettersson                6 Sävedalens AIK            Ej godk.          



Öppen 8  (16)  5000 m                      

    1          Johan Byström             62     6 KFUK-KFUM IA Göteborg        55:12 B        
    2   (0187) Hanna Rangert             74    14 IK Hakarpspojkarna           57:24 B        
    3          Jerker Netz                     20 Trollhättans SOK             59:23 B        
    4          Christer Carlsson         61     6 Sävedalens AIK               59:48 B        
    5          Dennis Andersson                 6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:01:26 B        
    6          Peter Larsson             55     2 OK Gipen                   1:02:01 B        
    7          Jonas Olsson              76    20 OK Orinto                  1:02:49 B        
    8          Kurt Ekberg                     20 OK Orinto                  1:03:59 B        
    9          Martin Ivarsson           85     7 Fjärås AIK                 1:05:06 B        
   10          Patrik Svensson           76     7 Halmstad OK                1:09:57 B        
   11          Stig Bertilsson           48    20 OK Räven                   1:10:52 B        
   12          Mick Johansson                   6 Frölunda OL                1:16:06          
   13          Lalle Morberg             59     6 Frölunda OL                1:16:19          
   14          Tomas Ståhle              46    20 OK Orinto                  1:18:35          
   15          Conny Wernersson          47    20 OK Orinto                  1:23:05          

               Maria Gustafsson                14 Jönköpings OK               Felst.          



Öppen 9  (19)  7000 m                      

    1          Tobias Bengtsson          77     6 Göteborg-Majorna OK          53:11 B        
    2          Jonas Hogedal                   20 Vänersborgs SK               56:31 B        
    3   (0056) Anders Axenborg           77     6 Göteborg-Majorna OK          56:43 B        
    4   (0225) Mathias Nillson           75     6 IFK Göteborg                 59:04 B        
    5          Anders Johansson                 6 OK Alehof                  1:00:24 B        
    6          Niklas Wernersson               20 OK Orinto                  1:00:52 B        
    7          Kalle Petersson                  6 Frölunda OL                1:02:16 B        
    8          Peter Cederberg                 20 Vänersborgs SK             1:04:43 B        
    9          Per Norlin                78     6 Göteborg-Majorna OK        1:05:24 B        
   10          Niklas Ericson            73     6 Göteborg-Majorna OK        1:06:28 B        
   11          Örjan Eriksson            61     2 OK Gipen                   1:10:16 B        
   12          Björn Groth               71     6 Kungälvs OK                1:11:55          
   13          Anders Thulin             69     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:15:37          
   14          Pål Schmidt                        Strängnäs-Malmby OL        1:18:14          
   15          Per Forsberg                    20 IK Ymer                    1:18:18          
   16          Stefan Johansson          70     6 Frölunda OL                1:24:05          
   17          Björn Lindau                       Klubblös                   1:26:02          
   18          Stefan Hjertén                     OLV Steinberg              1:30:51          
   19          Johan Lindström                  6 IFK Göteborg               1:46:03          



D16  (13)      4000 m                      

    1          Helena  Strand            87     6 OK Landehof                  43:56          
    2          Lina  Strand              88     6 Göteborg-Majorna OK          44:49          
    3          Helena Lidhage            87    20 IK Ymer                      46:32          
    4          Johanna  Lidström          1     6 OK Landehof                  51:08          
    5          Malin  Andersson          87    20 IK Ymer                      51:40          
    6          Elin  Hamrefors           87     6 OK Landehof                  53:56          
    7          Sofia  Larsson            88    20 Hestra IF                    55:31          
    8          Janni  Axelsson           87     6 Sävedalens AIK               55:42          
    9          Kristin  Ander            88     6 OK Landehof                  55:47          
   10          Hanna  Hultman            87     6 Sävedalens AIK             1:02:06          
   11          Emma Jonsson              88    20 Hestra IF                  1:05:49          
   12          Elena  Orrlöv             88     6 Frölunda OL                1:30:00          

               Anna Månsson              88     7 OK Löftan                   Felst.