Aleträffen 15 April 2006lö 2006-04-15 17:18
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2005

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (5)       2850 m                      

    1          Bengt Borg                26     6 Göteborg-Majorna OK          45:32 G        
    2          Bengt Olausson            25    20 OK Orinto                    58:37 S        
    3          Gustav Elvmyr                    6 Göteborgs Spårvägars GIF   1:02:03 S        
    4          Yngve Hederström          24    20 OK Skogshjortarna          1:18:33          
    5          Erik Sillerström          19    20 OK Skogshjortarna          1:32:02          



H75  (8)       2850 m                      

    1          Jonny Blomqvist           31     6 Göteborg-Majorna OK          36:43 G        
    2          Björn Broman              31     6 Göteborg-Majorna OK          36:51 G        
    3          Rolf Forsman              31     6 Tolered-Utby Ol-klubb        42:42 S        
    4          Ture Gunnarsson           28     6 Göteborg-Majorna OK          42:49 S        
    5          Erik Johansson                   6 Göteborgs Spårvägars GIF     43:01 S        
    6          Gösta Eriksson                     Idefjordens SK               47:08 S        
    7          Nils Johansson            30     6 Kungälvs OK                  48:05 S        
    8          Åke Hermansson            31     6 Tolered-Utby Ol-klubb        48:11 S        



H70  (11)      4290 m                      

    1          Sten Johansson            34    20 OK Kullingshof               57:47 G        
    2          Leif Hjertqvist           34     6 IK Stern                     59:07 G        
    3          Ivar Vamnes                        Hamar OK                   1:01:43 G        
    4          Karl-Erik Holmberg        36     7 Fjärås AIK                 1:03:39 G        
    5          Atte Heikkilä             35     2 OK Gipen                   1:06:04 S        
    6          Leif Edsand               34     6 Sävedalens AIK             1:07:37 S        
    7          Bengt Hallén              36    20 Trollhättans SOK           1:10:29 S        
    8          Agne Östensson            36     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:13:34 S        
    9          Lennart Olsson            34     6 Kungälvs OK                1:15:01 S        
   10          Kurt Johansson            36     7 Fjärås AIK                 1:23:22 B        
   11          Totte Holm                35    20 Markbygden                 1:30:43          



H65  (26)      4290 m                      

    1          Lars Johansson            40    16 Södertälje-Nykvar            49:12 G        
    2          Per-Olof Eckerlid         39     6 Sävedalens AIK               52:27 G        
    3          Ingemar Holmberg          37    20 IF Hagen                     54:32 G        
    4          Matts Mattsson            39     2 OK Gipen                     55:58 S        
    5          Bakken Svein              41     2 Stigsökarna                  56:55 S        
    6          Magne Hagström            40     6 Frölunda OL                  57:07 S        
    7          Gunnar Persson            40     2 Svanesunds GIF               58:52 S        
    8          Ingvar Ottosson           74     6 Göteborg-Majorna OK        1:00:13 S        
    9          Tore Pettersson           40     2 OK Gipen                   1:01:12 S        
   10          Roland Brandshage         38     6 Sävedalens AIK             1:01:17 S        
   11          Roland Aasa               37     6 IK Uven                    1:03:49 S        
   12          Percy Carlsson                   6 Göteborgs Spårvägars GIF   1:06:19 S        
   13          Per-Hugo Lundgren         38     6 Lerums SOK                 1:11:05 B        
   14          Lars Fredriksson          41     6 Frölunda OL                1:13:27 B        
   15          Jan Kjellström            39     6 Frölunda OL                1:15:02          
   16          Heikki Rissanen           40    20 Mariestads FK              1:17:43          
   17          Göran Nordh               37    20 Trollhättans SK            1:18:28          
   18          Rolf Grälls               40     3 OK Kåre                    1:19:13          
   19          Göran Hektor              38    23 Linköpings OK              1:19:15          
   20          Nils-Olof Thorsell        37     6 Sävedalens AIK             1:21:25          
   21          Göran Jönsson             41    20 Trollhättans SOK           1:29:00          
   22          Lars Lagerstedt           39     6 FK Herkules                1:34:34          
   23          Arne Fredholm             37     6 Frölunda OL                1:40:59          

               Gunnar Johansson          40    20 Mariestads FK             Ej godk.          
               Leif Johansson            37    20 Trollhättans SOK          Ej godk.          
               Lennart Bernhed           37     6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start          



H60  (32)      4740 m                      

    1          Kalle Johansson           44    20 OK Skogshjortarna            43:21 G        
    2          Lars Granefelt            46    18 OK Tyr                       44:48 G        
    3          Dag Lorén                 44    20 OK Frisene                   46:39 G        
    4          Rune Sandberg             45     2 Uddevalla OK                 47:05 G        
    5          Lars Ljungberg            42    20 Trollhättans SOK             48:53 G        
    6          Anders Björnberg          45     6 Frölunda OL                  53:04 S        
    7          Ronny Andersson           42    20 OK Skogshjortarna            53:30 S        
    8          Ingemar Wiklund           43    20 OK Skogsvargarna             53:52 S        
    9          Lennart Höije             43    20 OK Klyftamo                  55:28 S        
   10          Lars-Olof Lannfelt        43    20 OK Skogshjortarna            55:47 S        
   11          Kenneth Rosén             44     6 Göteborg-Majorna OK          57:54 S        
   12          Ingemar Lindblom          44     6 IFK Göteborg                 58:35 S        
   13          Lennart Gustavsson        45     6 IK Uven                      59:48 S        
   14          Kjell-Åke Isaksson        43    20 OK Skogshjortarna          1:00:48 S        
   15          Hans Johansson            42     6 IK Stern                   1:02:58 B        
   16          Jukka Rankanen            45     6 Sjövalla FK                1:04:17 B        
   17          Kurt Fredrixon            42    20 OK Skogshjortarna          1:04:23 B        
   18          Bertil Hermansson         45     2 Stenungsunds OK            1:05:49 B        
   19          Peter Andreasson          44     6 Kungälvs OK                1:08:11          
   20          Björn Holmer              43     6 Kungälvs OK                1:08:51          
   21          Arne Lorén                43    20 OK Frisene                 1:09:34          
   22          Bengt-Rune Wallström      45     6 IK Uven                    1:12:05          
   23          Acke Wåhlander            45     6 Göteborg-Majorna OK        1:14:24          
   24          Thomas Åberg              45     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:18:55          
   25          Håkan Junfors             44    20 OK Skogshjortarna          1:19:39          
   26          Mårten Svensson           44     2 Stångenäs AIS              1:21:21          
   27          Leif Andersson            43     6 Kungälvs OK                1:30:54          
   28          Hans-Olof Andersson       42    20 OK Skogshjortarna          1:32:40          
   29          Sune Mentor               43     6 Göteborg-Majorna OK        1:33:13          

               Lennart Olsson            43     6 IK Uven                   Ej godk.          
               Ted Liivrand              46    20 OK Skogshjortarna         Ej godk.          
               Lars-Göran Axmalm         46     6 Sävedalens AIK            ej start          



H55  (24)      5210 m                      

    1          Jonas Larsson             47    20 OK Kullingshof               50:51 G        
    2          Mats Karlsson             50     2 Stenungsunds OK              52:46 G        
    3          Bengt Johansson           51    20 OK Skogshjortarna            52:54 G        
    4          Carl-Henry Andersson      48    20 OK Orinto                    53:33 G        
    5          Per Ivarsson              50    20 Trollhättans SOK             54:17 G        
    6          Per-Arne Källén           47     2 Uddevalla OK                 54:33 G        
    7          Kent Eriksson             51     6 IFK Göteborg                 54:47 G        
    8          Jan-Åke Axelsson          49    20 Hestra IF                    56:26 G        
    9          Per Fredriksson           50    20 OK Skogshjortarna            59:05 S        
   10          Lennart Sibeck            51    18 OK Djerf                     59:39 S        
   11          Stanley Mattsson          50     6 IK Uven                    1:00:17 S        
   12          Sten Blomström            51     6 IK Stern                   1:01:29 S        
   13          Josef Håkansson           50     2 OK Skärmen                 1:01:59 S        
   14          Olle Adolfsson            47     6 Lerums SOK                 1:04:08 S        
   15          Sören Svensson            48     6 Sjövalla FK                1:05:55 S        
   16          Roalh Kleveland           51     2 Kvillebyns SK              1:07:04 S        
   17          Lars Mathiasson           47     6 IK Stern                   1:09:17 S        
   18          Roland Larsson            49     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:12:40 B        
   19          Björn Engström            50     6 Lerums SOK                 1:12:42 B        
   20          Bertil Johansson          49    20 OK Skogshjortarna          1:15:37 B        
   21          Anders Mohlin             51     6 IK Stern                   1:28:20          
   22          Staffan Broberg           48     6 IF Marin Väst              1:47:30          
   23          Arne Bigsten              47     6 FK Herkules                1:52:02          

               Olle Ljungblom            47     6 Sjövalla FK               ej start          



H55 MOTION  (2 4660 m                      

    1          Rune Olausson             50     2 OK Gipen                   1:06:57 S        

               Kjell Andersson           46    20 OK Skogshjortarna         Ej godk.          



H50  (30)      5620 m                      

    1          Thomas Lundgren           56    20 Trollhättans SOK             47:35 G        
    2          Eirik Nordbröden                   Halden Skiklubb              52:25 G        
    3          Johan Carlsson            55    20 Trollhättans SOK             53:33 S        
    4          Kjell Andersson           56     6 FK Herkules                  54:21 S        
    5          Mats Strandhagen          55     6 Göteborg-Majorna OK          55:30 S        
    6          Mikael Bodén              55    20 Markbygden                   58:35 S        
    7          Henrik Undeland           54     6 IFK Göteborg                 58:54 S        
    8          Ulf Pettersson            54     6 Kungälvs OK                  59:20 S        
    9          Bo Karlsson               49     2 Ljungskile FK              1:00:23 S        
   10          Bengt Andersson           54    20 Främmestads IK             1:02:45 S        
   11          Tomas Karlsson            56    20 OK Skogshjortarna          1:02:58 S        
   12          Dan Widercrantz           52     2 OK Skärmen                 1:03:05 S        
   13          Mats Blom                 52     2 Ljungskile FK              1:04:30 S        
   14          Urban Larsson             55    20 IF Hagen                   1:06:39 S        
   15          Peo Johansson             56     2 OK Skärmen                 1:08:18 B        
   16          Stefan Gunnarsson         54    18 Kristinehamns OK           1:09:50 B        
   17          Kent Lindh                56    18 OK Tyr                     1:10:44 B        
   18          Peter Larsson             55     2 OK Gipen                   1:11:29 B        
   19          Göran Larsson             52    20 Vänersborgs SK             1:12:11          
   20          Thomas Karlsson           55    20 Främmestads IK             1:13:01          
   21          Tommy Westerberg          52    20 IF Hagen                   1:23:53          
   22          Roland Mattsson           52     2 OK Skärmen                 1:25:19          
   23          Conny Sahlin              55    20 Vänersborgs SK             1:32:07          
   24          Gert Ivarsson             52    20 OK Skogshjortarna          1:35:32          
   25          Bengt Lingegård           55     2 OK Gipen                   1:36:42          
   26          Jörgen Estving            52     6 Lerums SOK                 2:03:08          

               Göran Eklöf               53    20 IK Ymer                   Ej godk.          
               Torbjörn Olsson           53     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Ingemar Björkman          56     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Odd Ohlsson               55     2 Uddevalla OK              ej start          



H45  (54)      6750 m                      

    1          Tord Hederskog            61     3 HJS-Vansbro OK               54:34 G        
    2          Nicke Bergman             59     6 Kungälvs OK                  56:01 G        
    3          Maths Carlsson            61     6 Tolered-Utby Ol-klubb        56:10 G        
    4          Anders Enmark             61     5 Gävle OK                     57:12 G        
    5          Arnt Edvin Andersen                Halden Skiklubb              57:32 G        
    6          Håvard Seinsholt                   Ås-UMB Orientering           59:30 G        
    7          Thomas Sellgren           59     6 Göteborg-Majorna OK          59:52 G        
    8          Anders Sjögren            60    20 OK Kullingshof             1:00:10 G        
    9          Håkan Schmidt             61    20 Trollhättans SOK           1:00:24 G        
   10          Ulf Wallin                60     6 Sjövalla FK                1:02:17 S        
   11          Jan Ivarsson              57    20 OK Skogshjortarna          1:02:51 S        
   12          Magnus Joelsson           61    20 SOK 68                     1:03:50 S        
   13          Lars Mattsson             59     3 OK Kåre                    1:03:57 S        
   14          Axel Wassenius            60     2 Uddevalla OK               1:04:16 S        
   15          Ulf Andersson             61     6 Göteborg-Majorna OK        1:04:26 S        
   16          Göran Frisk               57    20 OK Kullingshof             1:06:40 S        
   17          Kjell Blomseth                     Ås-UMB Orientering         1:08:12 S        
   18          Per Andersson             57    20 OK Orinto                  1:09:53 S        
   19          Claes Nilsson             57     6 Kungälvs OK                1:12:15 S        
   20          Anders Spåner             57     6 Sävedalens AIK             1:13:09 S        
   21          Gunnar Samuelsen                   Eiker OL                   1:14:12 S        
   22          Thomas Attfors            61     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:14:13 S        
   23          Asgeir Edvardsen          58     6 Göteborg-Majorna OK        1:15:50 S        
   24          Anders Björklund          57     6 Sävedalens AIK             1:15:52 S        
   25          Martin Axelsson           61    20 OK Skogshjortarna          1:15:55 S        
   26          Tomas Nilsson             59     2 OK Gipen                   1:17:30 B        
   27          Lars Norén                59     6 Göteborg-Majorna OK        1:17:35 B        
   28          Christer Bergagård        58     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:18:37 B        
   29          Stefan Jansson            58     6 Lerums SOK                 1:19:10 B        
   30          Nils-Olof Larsson         60    20 Vänersborgs SK             1:20:41 B        
   31          Hans Garmer               59     6 Göteborg-Majorna OK        1:20:51 B        
   32          Jerker Netz               57    20 Trollhättans SOK           1:21:26 B        
   33          Bertil Thomas             58     6 Lerums SOK                 1:21:50 B        
   34          Andrew Lago               61     6 Göteborg-Majorna OK        1:25:37          
   35          Lars Carlsson             58    20 Trollhättans SK            1:25:56          
   36          Bengt Ottosson            57     6 Sjövalla FK                1:28:43          
   37          Örjan Wängdahl            57     2 OK Gipen                   1:29:53          
   38          Torbjörn Almgren          59     6 Göteborgs SK               1:30:04          
   39          Lars Magnusson            59     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:30:14          
   40          Johan Magnusson           58     6 FK Herkules                1:32:03          
   41          Anders Pettersson         60    20 Mariestads FK              1:34:33          
   42          Gunnar Johansson          58    20 Trollhättans SOK           1:35:26          
   43          Bengt Classon             60    20 OK Orinto                  1:36:50          
   44          Björn Lindau              61     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:39:13          
   45          Tor Ehlersson             59     6 Sjövalla FK                1:41:36          
   46          Peter Karlsson            61     2 Stenungsunds OK            1:41:53          
   47          Lars-Erik Andersson       58     6 Lerums SOK                 1:47:54          
   48          Ulf Sundin                58     6 Göteborg-Majorna OK        1:48:38          

               Göran Olesund             59     6 OK Landehof               Ej godk.          
               Mats Lindqvist            58     6 Sävedalens AIK            Ej godk.          
               Jan Hansson               60     2 Stenungsunds OK           Ej godk.          
               Stig Larsson              61     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Håkan Wåhlander           61     6 Sjövalla FK               ej start          
               Anders Wassblad           58     2 Uddevalla OK              ej start          



H45 MOTION  (9 5070 m                      

    1          Anders Kjellberg          59    20 OK Flundrehof                50:22 S        
    2          Anders Axelsson           59    20 Trollhättans SOK             51:48 S        
    3          Morten Holm                        Halden Skiklubb            1:02:53 B        
    4          Anders Swedin             59    20 Lidköpings VSK             1:11:18 B        
    5          Arne Alfredsson           52     2 Uddevalla OK               1:11:35 B        
    6          Åke Johannesson           54    20 Trollhättans SOK           1:20:51          
    7          Jan-Erik Porath           55     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:23:04          
    8          Pelle Olofsson            59    20 OK Skogshjortarna          1:42:17          

               Ole Jørgen Moth                    Halden Skiklubb           ej start          



H40  (38)      6700 m                      

    1          Stefan Lund               62    20 OK Skogshjortarna            54:42 G        
    2          Bengt Norrman             64    20 Trollhättans SOK             56:34 G        
    3          Christer Morell           64     3 OK Kåre                      56:50 G        
    4          Anders Yngström           66     6 Göteborg-Majorna OK          57:33 G        
    5          Roger Hallgren            62     6 IFK Göteborg                 58:36 G        
    6          Björn Karlsson            63     6 Göteborg-Majorna OK          59:41 G        
    7          Per Flakberg              62     6 IFK Göteborg               1:01:52 S        
    8          Jonatan Börjesson         66    20 Hestra IF                  1:02:38 S        
    9          Per Sander                63     6 Göteborg-Majorna OK        1:03:42 S        
   10          Christer Borg             63     6 Göteborg-Majorna OK        1:04:52 S        
   11          Ulf Danielsson            66     2 Åmåls OK                   1:05:20 S        
   12          Janne Mattsson            65    20 Trollhättans SOK           1:05:41 S        
   13          Bengt Mattsson            62     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:08:07 S        
   14          Stefan Karlsson           63    16 Södertälje-Nykvar          1:10:51 S        
   15          Magnus Wide               62     6 FK Herkules                1:11:41 S        
   16          Jörgen Hallén             63    20 Trollhättans SOK           1:13:56 S        
   17          Tommy Bäck                65    20 OK Kullingshof             1:14:18 S        
   18          Stefan Wångberg           65    15 OK Ravinen                 1:15:24 S        
   19          Per-Arne Wahlgren         62     6 Sjövalla FK                1:15:34 S        
   20          Magnus Ohlsson            64     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:15:46 S        
   21          Kjell Einarsson           64    20 OK Skogshjortarna          1:16:39 S        
   22          Stefan Gustafsson         62     6 IFK Göteborg               1:16:48 S        
   23          Stefan Eriksson           66    18 OK Älgen                   1:17:02 B        
   24          Pasi Salonen              65    20 Markbygden                 1:17:24 B        
   25          Håkan Flingmark           66     2 Uddevalla OK               1:17:28 B        
   26          Stefan Hornebrant         62    20 Trollhättans SOK           1:19:28 B        
   27          Hans Kööhler              63    20 Trollhättans SOK           1:20:51 B        
   28          Ingvar Ivarsson           63    20 OK Kullingshof             1:23:58          
   29          Ulf Almehed               64     6 Frölunda OL                1:26:36          
   30          Conny Gunnarsson          64    18 OK Älgen                   1:27:09          
   31          Pär Stenberg              62    20 OK Skogshjortarna          1:43:29          
   32          Magnus Wallin             62    20 Markbygden                 1:50:38          

               Kurt Andersson            62    20 OK Kullingshof            Ej godk.          
               Lars G Johansson          64    20 Vänersborgs SK            Ej godk.          
               Odd Wallum                64     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Hans Wedberg              62     6 Sjövalla FK               ej start          
               Jan Hinder                65     6 Tolered-Utby Ol-klubb     ej start          
               Leif Einarsson            65     6 Kungälvs OK               ej start          



H35  (9)       7560 m                      

    1          Jonas Bergenfur           71    18 OK Älgen                   1:17:41 G        
    2          Peter Claesson            71     6 IFK Göteborg               1:22:21 G        
    3          Johan Strömö              69     6 Sävedalens AIK             1:22:38 G        
    4          Tommy Johansson           67     2 Stångenäs AIS              1:30:04 S        
    5          Mikael Tallberg           71    18 OK Älgen                   1:38:46 S        
    6          Jörgen Stegard            67    15 Skarpnäcks OL              1:48:13 S        
    7          Fredrik Liljeqvist        71     2 Stigsökarna                1:57:43          

               Bjarne Bäcklund           68     6 IFK Göteborg              ej start          
               Anders Carlsson           69    20 Vänersborgs SK            ej start          



H35 MOTION  (5 6450 m                      

    1          Magnus Lindberg           69    20 IK Ymer                    1:21:41 S        
    2          Jan Borssén               65     2 OK Kroppefjäll             1:36:47 S        
    3          Per Näslund               65     6 OK Landehof                2:29:28          

               Robert Burén              64    20 IK Ymer                   Ej godk.          
               Fredrik Englund           69    20 Trollhättans SOK          Ej godk.          



H21 LÅNG  (23) 11920 m                     

    1          Klas Dalberg              69    16 Södertälje-Nykvar          1:28:03 G        
    2          Tommy Andersson           73    20 Vänersborgs SK             1:29:51 G        
    3          Fredrik Sturesson         72     6 Göteborg-Majorna OK        1:32:21 G        
    4          Daniel Netz               83    20 Vänersborgs SK             1:37:16 G        
    5          Philip Gustafsson         84    16 Södertälje-Nykvar          1:38:06 S        
    6          Henrik Eriksson           81     6 Sävedalens AIK             1:39:03 S        
    7          Jesper Stenström          70    20 Vänersborgs SK             1:40:10 S        
    8          Fredrik Herdersson        73    20 Markbygden                 1:42:20 S        
    9          Robert Johansson          77     6 IK Stern                   1:46:10 S        
   10          Oskar Axelsson            77    12 KFUM Örebro OK             1:46:37 S        
   11          Kristjan Laas             83    20 OK Skogshjortarna          1:51:31 S        
   12          Niklas Åberg              75     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:53:14 S        
   13          Fredrik Nordström         72    18 OK Älgen                   1:54:21 S        
   14          Thor Mella                         Östmarka OK                1:56:19 S        
   15          Anders Hellgren           70     6 Frölunda OL                2:04:11 S        
   16          Jo Inge Fjellstad                  Ås-UMB Orientering         2:10:17 B        
   17          Thomas Ljung              73    20 OK Kullingshof             2:12:02 B        

               Steinar Låg                        Östmarka OK               Ej godk.          
               Tobias Lidén              79    20 Markbygden                Ej godk.          
               Gustaf Wennerberg         83    20 OK Klyftamo               Ej godk.          
               Fajer Wennerberg          85    20 OK Klyftamo               Ej godk.          
               Hans Svensson             79    20 OK Kullingshof            ej start          
               Erik Jonsson              79    17 OK Linné                  ej start          



H21  (19)      8550 m                      

    1          Sebastian Edlund          84    20 IK Ymer                    1:24:48 G        
    2          Tomas Johansson           76    20 Vänersborgs SK             1:32:33 G        
    3          Geir Nilsen                        Ringerike o-lag            1:33:45 G        
    4          David Johansson           83    20 OK Skogshjortarna          1:34:22 S        
    5          Martin Fredriksson        85    20 OK Skogshjortarna          1:36:06 S        
    6          Johan Andersson           85    20 OK Orinto                  1:37:24 S        
    7          Per-Åke Bastestad         76     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:37:59 S        
    8          William Gustavsson        73     6 OK Landehof                1:38:20 S        
    9          Jan Granäng               75     6 Kungälvs OK                1:38:50 S        
   10          Fredrik Forsberg          85    23 OK Kolmården               1:38:54 S        
   11          Vidar Faxén               84     6 Sävedalens AIK             1:41:29 S        
   12          Björn Lövhammer           73     6 IFK Göteborg               1:47:38 S        
   13          Gustav Östling            85    20 OK Skogshjortarna          1:53:09 S        
   14          Joakim Axelsson           78     2 OK Skogsmunken             1:53:45 S        

               Jonas Nilsson             72     6 FK Herkules               Ej godk.          
               Anders Franzén            74    20 Lidköpings VSK            Ej godk.          
               Gustav Jonsson            76    13 Helsingborgs SOK          ej start          
               Klas Pettersson           82     6 IF Marin Väst             ej start          
               Lars Strömqvist           85    20 OK Skogshjortarna         ej start          



H21 MOTION  (2 7530 m                      

    1          John Jonsson              82    20 Lidköpings VSK             2:18:17 S        

               Jacob Lundin              81     6 Kungälvs OK               ej start          



H20  (5)       8520 m                      

    1          Öystein Jaren Samuelsen            Eiker OL                   1:23:03 G        
    2          Nils Robertsson           86    20 Markbygden                 1:39:07 S        
    3          Henrik Bagge Johansson    87     2 OK Skärmen                 1:54:43 S        
    4          Johan Olofsson            87    20 OK Skogshjortarna          2:31:25          

               Adam Andreasson           86    20 Vänersborgs SK            ej start          



H18  (17)      7570 m                      

    1          Martin Jullum                      Halden Skiklubb            1:04:33 G        
    2          Petter Mattsson           88     6 IK Uven                    1:17:00 S        
    3          Oskar Eklöf               88    20 IK Ymer                    1:19:53 S        
    4          Charley Ziegler           88     6 Lerums SOK                 1:20:14 S        
    5          Benjamin Edlund           88    20 IK Ymer                    1:21:50 S        
    6          David Boman               89     2 Stångenäs AIS              1:22:48 S        
    7          Jonas Larsson             89     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:24:53 S        
    8          Patrik Hansson            88     2 Herrestads AIF             1:26:58 S        
    9          Kristian Dahlström        89     2 Åmåls OK                   1:30:25 S        
   10          Pontus Carlsson           89    20 Trollhättans SOK           1:38:08          
   11          Johan Hoof                89    20 Hestra IF                  1:38:28          
   12          Martin Hederskog          88     3 Malungs OK Skogsmårdarna   1:42:27          
   13          Anders Bergman            88     6 IK Uven                    1:42:33          
   14          Robin Swebilius           88     6 IK Uven                    1:57:51          
   15          Markus Grund              89     2 OK Roto                    2:06:45          

               Björn Svensson            89    20 Trollhättans SOK          Ej godk.          
               Jens Dahlstrand           88     6 Lerums SOK                ej start          



H16  (37)      5140 m                      

    1          Albin Pettersson          90    20 Mariestads FK                50:58          
    2          Rickard Börjesson         90    20 Hestra IF                    51:37          
    3          Rufus Wiena               91     2 OK Skärmen                   53:06          
    4          Simon Andersson           90    20 OK Kullingshof               53:07          
    5          Mikael Johansson          90     2 OK Skärmen                   55:22          
    6          Anders Hedberg            90     6 Lerums SOK                   55:50          
    7          Torbjörn Almegius         90     2 Stenungsunds OK              57:22          
    8          Gustav Eklöf              90    20 IK Ymer                      57:59          
    9          Mats Nordbröden                    Halden Skiklubb              58:53          
   10          Emil Alexandersson        90     3 Stora Tuna IK              1:00:35          
   11          Marcus Hansson            90     2 Herrestads AIF             1:00:49          
   12          Andreas Doverstav         90    20 IK Ymer                    1:00:54          
   13          Christoffer Ohlsson       91     2 Uddevalla OK               1:01:26          
   14          Johan Bergagård           91     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:02:51          
   15          Gustav Stenberg           91    20 OK Skogshjortarna          1:04:13          
   16          Markus Krona              91    20 OK Skogshjortarna          1:04:19          
   17          Erik Wallin               91    20 Markbygden                 1:04:56          
   18          Joakim Ljunglide          90    20 OK Kullingshof             1:06:17          
   19          Markus Hederskog          91     3 HJS-Vansbro OK             1:07:41          
   20          Andreas Karlsson          90    20 Mariestads FK              1:08:26          
   21          David Jonsson             90    20 OK Klyftamo                1:09:02          
   22          Jakob Enmark              91     5 Gävle OK                   1:09:41          
   23          Daniel Martinsson         91     2 OK Kroppefjäll             1:13:37          
   24          Tobias Grund              91     2 OK Roto                    1:13:53          
   25          Vegard Blomseth Johnsen            Ås-UMB Orientering         1:17:29          
   26          Hans Andreassen Moe                Ås-UMB Orientering         1:17:46          
   27          Niklas Österlund          91    20 IK Ymer                    1:18:45          
   28          Anton Kööhler             91    20 Trollhättans SOK           1:21:54          
   29          Johan Attfors             91     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:22:40          
   30          André Erlandsson          91     2 Uddevalla OK               1:26:26          
   31          Halvor Steinsholt                  Ås-UMB Orientering         1:29:46          
   32          Birger Andersson          90     6 IK Uven                    1:33:12          
   33          Dennis Nyqvist            90     2 OK Gipen                   1:34:21          
   34          Erik Olofsson             91    20 Trollhättans SOK           2:04:50          

               Niklas Andersson          91    20 OK Orinto                 Ej godk.          
               Gustav Andersson          91     6 FK Herkules               Ej godk.          
               John Persson              91     6 OK Alehof                 ej start          



H14  (28)      4120 m                      

    1          Egil Edvardsen            92     6 Göteborg-Majorna OK          35:00          
    2          Erik Claesson             93    20 OK Orinto                    41:01          
    3          Petter Naess Björgul               Halden Skiklubb              41:29          
    4          John Börjesson            92    20 Hestra IF                    43:37          
    5          Joel Nilsson              92     6 Lerums SOK                   44:39          
    6          Joakim Karlsson           92    20 Mariestads FK                45:40          
    7          Max Coxner                92     6 Lerums SOK                   46:20          
    8          Tobias Mattsson           92    20 Trollhättans SOK             48:03          
    9          Fredrik Mattsson          92     3 OK Kåre                      48:32          
   10          Jens Wängdahl             93     2 OK Gipen                     49:53          
   11          Johan Salomonsson         92    20 Vänersborgs SK               50:03          
   12          Anders Ohlsson            93     2 Uddevalla OK                 51:44          
   13          Robin Höglund             93     6 FK Herkules                  53:15          
   14          Jesper Sjögren            93    20 OK Kullingshof               55:10          
   15          Viktor Runnby             93     6 Göteborg-Majorna OK          55:22          
   16          Emil Andersson            93    20 OK Kullingshof               55:23          
   17          Jonathan Erlandsson       93     2 Uddevalla OK                 58:41          
   18          Dan Börjesson             92    20 Hestra IF                  1:02:19          
   19          Rasmus Bäck               93    20 OK Kullingshof             1:02:32          
   20          Gjermund Holm                      Halden Skiklubb            1:04:08          
   21          Henrik Karlsson           93     2 Uddevalla OK               1:04:49          
   22          Pontus Doverstav          93    20 IK Ymer                    1:06:07          
   23          Hampus Carlsson           93    20 Trollhättans SK            1:06:09          
   24          Simon Vogel               93     6 FK Herkules                1:06:22          
   25          Kristian Narbro-Porath    93     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:07:31          
   26          Marcus Boman              93     2 Stångenäs AIS              1:09:20          

               Albin Östling             93    20 OK Skogshjortarna         Ej godk.          
               Daniel Rönnkvist          93    20 OK Skogshjortarna         Ej godk.          



H12  (10)      2980 m                      

    1          Viktor Flingmark          94     2 Uddevalla OK                 31:49          
    2          Rasmus Larsson            94     6 OK Alehof                    36:25          
    3          Colin Fransson-Lee        95     6 OK Alehof                    37:32          
    4          Karl Modig                95     6 OK Alehof                    44:39          
    5          Johan Ivarsson            95    20 OK Kullingshof               46:47          
    6          Gustav Hinder             95     6 Tolered-Utby Ol-klubb        47:22          
    7          Viktor Yngström           95     6 Frölunda OL                  47:43          
    8          Magnus Trouvé Raa         95     6 Lerums SOK                   51:43          
    9          Oskar Stenberg            95    20 OK Skogshjortarna            56:28          
   10          Anton Mohlin              95     6 IK Stern                   1:08:06          



H10  (9)       2490 m                      

    1          Johan Höglund             96     6 FK Herkules                  22:47          
    2          Oskar Lindqvist           96     6 Sävedalens AIK               24:21          
    3          Nils Alexandersson        97     3 Stora Tuna IK                24:26          
    4          Oskar Johansson           96    20 OK Klyftamo                  26:58          
    5          Jonatan Bernhed           96     6 FK Herkules                  29:32          
    6          Anton Karlsson            96    20 OK Skogshjortarna            34:30          
    7          Alfred Jansson            96    20 Vänersborgs SK               39:51          

               Philip Näslund            96     6 OK Landehof               Ej godk.          
               Andreas Höglund           96     6 FK Herkules               ej start          



D70  (4)       2850 m                      

    1          Marianne Höglund          33     6 FK Herkules                  49:04 G        
    2          Anna-Lisa Berglund        32     6 Sävedalens AIK             1:00:10 S        
    3          Ingrid Borgliden          36    20 Vänersborgs SK             1:12:28 B        
    4          Vera Lång                 32     6 Göteborg-Majorna OK        1:15:11          



D65  (13)      2850 m                      

    1          Gudrun Broman             39     6 Göteborg-Majorna OK          40:26 G        
    2          Eivor Steen-Olsson        37     6 Kungälvs OK                  42:26 G        
    3          Inger E. Vamnes                    Hamar OK                     44:20 G        
    4          Lisbeth Johansson         38    16 Södertälje-Nykvar            44:44 G        
    5          Margareta Johansson       41    20 Trollhättans SOK             45:09 G        
    6          Lisbeth Bernhed           41     6 Tolered-Utby Ol-klubb        45:58 G        
    7          Kerstin Fredriksson       37     2 Ljungskile FK                46:34 S        
    8          Gunnel Börjesson          38     6 IK Uven                      48:24 S        
    9          Gull-Britt Grönberg       39     6 Kungälvs OK                  50:52 S        
   10          Birgit Karlsson           41    20 Mariestads FK                53:14 S        
   11          Barbro Eckerlid           39     6 Sävedalens AIK             1:03:29          
   12          Margareta Holmberg        38    20 IF Hagen                   1:04:35          

               Bakken Gro                38     2 Stigsökarna               ej start          



D60  (13)      3150 m                      

    1          Ann-Britt Johansson       46     6 IK Stern                     47:16 G        
    2          Ann-Britt Björkman        42     6 Kungälvs OK                  53:08 S        
    3          Lilian Samuelsson         44     6 Kungälvs OK                  54:31 S        
    4          Eva Isaksson              44    20 OK Skogshjortarna            54:46 S        
    5          Ingrid Lome-Hagman                 Kolbotn & Skimt O-lag        56:01 S        
    6          Inga Gustavsson           46     6 IK Uven                      59:10 S        
    7          Lillemor Lorén            43    20 OK Frisene                   59:51 S        
    8          Ingrid Rex Wallström      46     6 IK Uven                    1:00:31 S        
    9          Lotta Granholm            42    23 Linköpings OK              1:14:05          
   10          Mona Carlson              42    20 OK Skogshjortarna          1:15:42          
   11          Barbro Andersson          46    20 OK Skogshjortarna          1:24:58          
   12          Kristina Andersson        45    20 OK Skogshjortarna          1:26:26          

               Eva Höije                 46    20 OK Klyftamo               Ej godk.          



D55  (12)      3150 m                      

    1          Lena Granefelt            50    18 OK Tyr                       39:54 G        
    2          Maria Nordvall            51    23 OK Kolmården                 42:55 G        
    3          Karin Axelsson            51     6 IK Uven                      46:41 S        
    4          Eva Thörnblom             51     6 Sjövalla FK                  47:32 S        
    5          Ann-Marie Holmström       49    20 IK Gandvik                   49:08 S        
    6          Anita Andersson           48    20 OK Skogshjortarna            55:28 S        
    7          Elisabeth Rosén           47     6 Göteborg-Majorna OK          56:12 B        
    8          Marion Hallsten           50     2 Uddevalla OK                 57:00 B        
    9          Berith Pettersson         51    20 Vänersborgs SK               57:45 B        
   10          Marianne Faxén            48     6 Sävedalens AIK               59:47 B        
   11          Eva Blomström             50     6 IK Stern                   1:00:05          

               Eva Alsin                 47    20 IK Ymer                   Ej godk.          



D55 MOTION  (6 3100 m                      

    1          Eva Bergman               51     6 IK Uven                      57:28 S        
    2          Görel Nordin              47    20 Vänersborgs SK             1:02:28 S        
    3          Harriet Andersson         48    20 OK Skogshjortarna          1:05:56 S        
    4          Birgit Ljung              45     2 OK Gipen                   1:10:47 B        
    5          Birgitta Axelsson         51     2 OK Skogsmunken             1:19:24 B        
    6          Inger Eismark             49     6 IFK Göteborg               1:23:43 B        



D50  (13)      3150 m                      

    1          Ing-Marie Brander-Stran   52     6 Göteborg-Majorna OK          35:31 G        
    2          Kerstin Burman            56     2 Kvillebyns SK                42:02 S        
    3          Anna-Karin Granath        56     6 Tolered-Utby Ol-klubb        44:11 S        
    4          Anneli Brander            56     6 Göteborg-Majorna OK          45:11 S        
    5          Britt Sjögren             54    18 Kristinehamns OK             48:15 S        
    6          Solveig Hedenblom         53     6 Sjövalla FK                  51:45 B        
    7          Anita Eklöf               54    20 IK Ymer                      54:45          
    8          Kerstin Svensson          53    20 Trollhättans SOK             56:56          
    9          Berit Ivarsson            54    20 OK Skogshjortarna            58:20          
   10          Karin Larsson             55     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:08:31          
   11          Britt Karlsson            54     2 Stenungsunds OK            1:13:31          
   12          Britt Mohlin              55     6 IK Stern                   1:16:27          
   13          Kersti Westin             54    20 OK Skogshjortarna          1:32:26          



D45  (19)      4290 m                      

    1          Birgitta Andersson        57    20 Främmestads IK               50:30 G        
    2          Anne Julsrud Haugen                Halden Skiklubb              51:55 G        
    3          Helene Larsson            57     2 Uddevalla OK                 54:16 G        
    4          Agneta Sander             61     6 Göteborg-Majorna OK          55:19 G        
    5          Silke Klick               59     6 IK Stern                     59:48 S        
    6          Britta Sahlin             61    20 Vänersborgs SK             1:02:06 S        
    7          Gry Bergman               60     6 Kungälvs OK                1:09:02 S        
    8          Britt-Marie Coxner        61     6 Lerums SOK                 1:09:18 S        
    9          Gunilla Carlsson          59     6 FK Herkules                1:09:22 S        
   10          Monika Ljunglide          60    20 OK Kullingshof             1:10:49 S        
   11          Birgit Hansson            60     2 Herrestads AIF             1:12:00 S        
   12          Susanne Erlandsson        61     2 Uddevalla OK               1:12:43 B        
   13          Catharina Carlsson        58    20 Trollhättans SOK           1:14:58 B        
   14          Christina Birath          60     2 Stenungsunds OK            1:15:01 B        
   15          Nina Bejbom               61     2 Uddevalla OK               1:16:16 B        
   16          Katarina Östling          57    20 OK Skogshjortarna          1:19:27          
   17          Lisbeth Bergagård         60     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:22:35          
   18          Christina Nilsson         59     6 Lerums SOK                 1:31:44          

               Annette Falck-Larsson     61    20 Vänersborgs SK            Ej godk.          



D45 MOTION  (1 3770 m                      

    1          Hege Naess Björgul                 Halden Skiklubb              56:23 S        
    2          Monica Larsson            61     2 OK Gipen                   1:04:17 S        
    3          Britt Blom                53     2 Ljungskile FK              1:04:54 S        
    4          Catarina Blomberg         61     6 Göteborg-Majorna OK        1:10:14 B        
    5          Elise Johannesson         57    20 Trollhättans SOK           1:10:29 B        
    6          Gudrun Wadman             60     6 Göteborg-Majorna OK        1:13:38 B        
    7          Kerstin Olesund           60     6 OK Landehof                1:25:45 B        
    8          Carina Wiström            57     6 FK Herkules                1:27:47          
    9          Anette Olofsson           59    20 OK Skogshjortarna          1:31:33          
   10          Gunnel Axelsson           56    20 OK Skogshjortarna          1:43:23          
   11          Eva Lingegård             54     2 OK Gipen                   1:54:01          

               Margareta Netz            57    20 Trollhättans SOK          ej start          



D40  (20)      4290 m                      

    1          Malin Årebäck             65     6 Göteborg-Majorna OK          43:15 G        
    2          Lena Carlsson             65     6 Göteborg-Majorna OK          47:09 G        
    3          Anette Bernhed            65     6 FK Herkules                  47:11 G        
    4          Helena Pepa               63    12 Hagaby GoIF                  49:57 S        
    5          Agneta Eriksson           64     2 Uddevalla OK                 49:58 S        
    6          Maria Skogsberg-Karlsso   63    20 Mariestads FK                52:05 S        
    7          Helena Sellgren           64     6 Göteborg-Majorna OK          52:40 S        
    8          Suzy Larsson              66    20 OK Skogshjortarna            52:59 S        
    9          Karin Hederskog           62     3 HJS-Vansbro OK               53:07 S        
   10          Ingrid Alexandersson      64     3 Stora Tuna IK                54:31 S        
   11          Gunilla Edgren            66    20 Trollhättans SOK             59:38 S        
   12          Britt Flakberg            64     6 IFK Göteborg               1:01:15 S        
   13          Marie Karlsson            65     2 Stenungsunds OK            1:02:58 B        
   14          Ann-Charlotte Johansson   64     6 IFK Göteborg               1:09:56          
   15          Katarina Hedberg          65     6 Lerums SOK                 1:13:48          
   16          Karin Karlsson            64    18 OK Tyr                     1:17:23          
   17          Irené Andersson           63    20 OK Kullingshof             1:21:00          
   18          Caroline Näslund          64     6 OK Landehof                1:23:33          
   19          Marie Hermansson          62    20 OK Kullingshof             1:36:48          

               Åsa Nyberg                64     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          



D35  (2)       5620 m                      

    1          Izabell Grälls            69     3 OK Kåre                    1:09:16 G        
    2          Anna Abrahamsson          67     6 FK Herkules                1:16:09 G        



D35 MOTION  (8 3770 m                      

    1          Ida Engen                          Raumar O-lag                 50:59 S        
    2          Ulrika Krona              67    20 OK Skogshjortarna            57:30 S        
    3          Bodil Ahlström            68    20 Trollhättans SOK             58:45 S        
    4          Susanne Borrsén           67     2 OK Kroppefjäll             1:00:35 S        
    5          Maria Wallin              67     2 OK Roto                    1:02:42 B        
    6          Nina Schmidt              63    20 Trollhättans SOK           1:03:05 B        
    7          Ingalill Grund            65     2 OK Roto                    1:09:11 B        

               Carina Stenberg           64    20 OK Skogshjortarna         Ej godk.          



D21 LÅNG  (12) 7730 m                      

    1          Carina Svensson           67    14 Eksjö SOK                  1:16:26 G        
    2          Stina Granefelt           75    18 OK Tyr                     1:23:47 G        
    3          Sofia Gustafson           81     6 Sävedalens AIK             1:26:58 S        
    4          Ida Svensson              83     6 Sjövalla FK                1:29:47 S        
    5          Stina Jansson             84    20 Främmestads IK             1:33:09 S        
    6          Elisabet Enmark           64     5 Gävle OK                   1:35:45 S        
    7          Line Nybakken                      Ås-UMB Orientering         1:38:20 S        
    8          Hanna Arnell              83    20 Markbygden                 1:41:33 S        
    9          Annalena Axelsson         81     6 Sjövalla FK                1:43:59 S        
   10          Jessica Haglöf            75     6 Tolered-Utby Ol-klubb      2:03:07          

               Åsa Holmstrand Ollander   75     6 IFK Göteborg              Ej godk.          
               Minna Lappalainen         84     2 Ljungskile FK             Ej godk.          



D21  (23)      5210 m                      

    1          Jenny Bagge Johansson     84     7 Halmstads OK                 55:24 G        
    2          Kirsti Kringhaug                   Ringerike o-lag              59:32 G        
    3          Katarina Andersson        76    20 Vänersborgs SK               59:37 G        
    4          Carina Ivarsson           67    20 OK Kullingshof             1:00:42 G        
    5          Frida Steen               80     6 Kungälvs OK                1:01:43 G        
    6          Ebba Månsson              73     6 Kungälvs OK                1:04:40 S        
    7          Ann Hyvönen               76    18 Skattkärrs IF              1:06:08 S        
    8          Josefin Axelsson          85    20 Hestra IF                  1:06:26 S        
    9          Sandra Andersson          81    20 OK Skogshjortarna          1:09:59 S        
   10          Caroline Gustafsson       85    14 Jönköpings OK              1:11:09 S        
   11          Desiré Wallström          80     6 Sävedalens AIK             1:11:16 S        
   12          Sara Malmgren             85     6 Sjövalla FK                1:12:38 S        
   13          Hanna Weimann             85     6 IK Uven                    1:12:49 S        
   14          Cecilia Groth             72     6 Kungälvs OK                1:12:58 S        
   15          Maria Dellming            77     6 IF Marin Väst              1:13:42 S        
   16          Martina Lindberg          74    20 IK Ymer                    1:14:19 S        
   17          Linda Wik                 81     2 Stenungsunds OK            1:18:49 S        
   18          Lotta Karlsson            74     6 Kungälvs OK                1:23:42 B        
   19          Lisa Maria Larsson        79    20 Lidköpings VSK             1:50:18          
   20          Anna Mazur                76    20 IF Hagen                   2:31:08          

               Kristina Aneland          73    15 OK Ravinen                Ej godk.          
               Sara Holmberg             81     6 Göteborg-Majorna OK       ej start          
               Linnéa Karlsson           84     2 Stenungsunds OK           ej start          



D21 MOTION  (1 5070 m                      

    1          Linnea Larsson            83     2 Uddevalla OK               1:13:16 S        



D20  (8)       5620 m                      

    1          Emilie Winesh             86     2 Uddevalla OK               1:04:25 G        
    2          Sandra Wassblad           87     2 Uddevalla OK               1:11:27 G        
    3          Elin Hamrefors            87     6 OK Landehof                1:12:52 S        
    4          Therese Ljungberg         87     2 OK Skärmen                 1:15:52 S        
    5          Therese Alfredsson        87     2 Uddevalla OK               1:30:11 S        
    6          Sandra Axelsson           86    20 Vänersborgs SK             1:34:12 B        

               Elin Svensson             87    20 Trollhättans SOK          Ej godk.          
               Linda Andreasson          87    20 OK Skogshjortarna         ej start          



D18  (12)      4740 m                      

    1          Ida Marie Naess Björgul            Halden Skiklubb              42:45 G        
    2          Sofie Aarnes                       Ås-UMB Orientering           44:26 G        
    3          Josefin Bertilsson        89     6 FK Herkules                  53:28 S        
    4          Terese Wängdahl           89     2 OK Gipen                   1:01:21 B        
    5          Siri Henriksson           88     2 Uddevalla OK               1:03:40 B        
    6          Martina Morell            89     3 OK Kåre                    1:05:18          
    7          Jenny Adolfsson           88     6 Lerums SOK                 1:09:45          
    8          Johanna Estving           89     6 Lerums SOK                 1:10:03          
    9          Lisa Weimann              89     6 IK Uven                    1:13:06          
   10          Hanna Karlsson            88     2 Stenungsunds OK            1:31:15          
   11          Emma Hilmersson           88    20 Trollhättans SK            1:48:20          

               Annika Blomberg           89     6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk.          



D16  (25)      4190 m                      

    1          Ane Sofie Naess Björgul            Halden Skiklubb              44:04          
    2          Tove Alexandersson        92     3 Stora Tuna IK                46:40          
    3          Sara Lingegård            90     2 OK Gipen                     51:22          
    4          Lovisa Nilsson            90     6 Lerums SOK                   53:00          
    5          Mia Gustafsson            91     6 Tolered-Utby Ol-klubb        53:07          
    6          Linn Grälls               91     3 OK Kåre                      54:13          
    7          Emma Garmer               91     6 Göteborg-Majorna OK          55:03          
    8          Fredrikke Nohr Moth                Halden Skiklubb              57:05          
    9          Lina Mattsson             90     3 OK Kåre                      57:45          
   10          Julia Olesund             91     6 OK Landehof                  58:28          
   11          Jenny Wallin              90     2 OK Roto                    1:00:01          
   12          Kristin Edvardsen         90     6 Göteborg-Majorna OK        1:03:52          
   13          Josefin Bergagård         90     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:04:46          
   14          Lisa Borssén              90     2 OK Kroppefjäll             1:08:09          
   15          Amanda Hallén             91    20 Trollhättans SOK           1:08:19          
   16          Lovisa Falk               91    12 Hagaby GoIF                1:11:27          
   17          Maria Alfredsson          90     2 OK Gipen                   1:14:29          
   18          Ida Horst                 90     2 OK Gipen                   1:14:31          
   19          Ingrid Wadman             91     6 Göteborg-Majorna OK        1:14:39          
   20          Rebecka Höglund           90     6 FK Herkules                1:20:26          
   21          Sofia Wide                91     6 FK Herkules                1:27:20          
   22          Ida Johansson             91    20 Mariestads FK              1:30:00          
   23          Caroline Carlsson         91    20 Trollhättans SK            1:30:14          

               Linnea Burén              91    20 IK Ymer                   Ej godk.          
               Rebecca Bejbom            91     2 Uddevalla OK              ej start          



D14  (21)      3580 m                      

    1          Sara Jonsson              92    20 OK Klyftamo                  39:54          
    2          Frida Strandberg          92     6 Sävedalens AIK               45:51          
    3          Linnea Gustavsson         93     2 Uddevalla OK                 48:16          
    4          Linda Westerberg          92    20 Trollhättans SOK             48:21          
    5          Erika Lindqvist           93     6 Sävedalens AIK               49:03          
    6          Clara Garmer              92     6 Göteborg-Majorna OK          50:35          
    7          Astrid Haugen Nordböden            Halden Skiklubb              51:17          
    8          Evelina Johansson         93    20 Vänersborgs SK               51:46          
    9          Amilia Björklund          93     6 Sävedalens AIK               52:38          
   10          Karin Hoof                92    20 Hestra IF                    53:40          
   11          Malin Hedberg             92     6 Lerums SOK                   54:38          
   12          Madeleine Attfors         93     6 Tolered-Utby Ol-klubb        55:19          
   13          Anna Lundqvist            93    18 Kils OK                      55:55          
   14          Martine Andersen                   Halden Skiklubb            1:02:00          
   15          Kajsa Nyberg              92     6 Sävedalens AIK             1:05:07          
   16          Sara Ivarsson             93    20 OK Kullingshof             1:08:19          
   17          Caroline Schmidt          92    20 Trollhättans SOK           1:10:18          
   18          Ida Lingegård             92     2 OK Gipen                   1:20:26          
   19          Klara Åhsberg-Ottosson    93     6 Sjövalla FK                1:43:01          

               Lina Magnusson            92     6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk.          
               Maria Johansson           92     2 OK Skärmen                ej start          



D12  (27)      2980 m                      

    1          Anna Wallin               94     6 Sjövalla FK                  36:41          
    2          Sofia Sjögren             95    20 OK Kullingshof               39:38          
    3          Julia Ohlsson             94     2 Uddevalla OK                 40:09          
    4          Lisa Wallin               94    20 Markbygden                   40:29          
    5          Elin Blick                94     6 OK Alehof                    40:49          
    6          Linnea Wahlgren           94     6 Sjövalla FK                  41:53          
    7          Felicia Stuhlhofer        95     6 OK Landehof                  42:15          
    8          Mina Coxner               94     6 Lerums SOK                   44:52          
    9          Fanny Fredriksson         94     6 Sjövalla FK                  46:20          
   10          Moa Enmark                94     5 Gävle OK                     47:57          
   11          Sofia Andreasson          95     6 Kungälvs OK                  51:00          
   12          Aina Edgren               95    20 Trollhättans SOK             53:08          
   13          Helena Hedberg            94     6 Lerums SOK                   54:38          
   14          Lovisa Leman              95     6 Göteborgs SK                 55:18          
   15          Julia Mattsson            94    20 Trollhättans SOK             55:30          
   16          Sara Schmidt              94    20 Trollhättans SOK             56:16          
   17          Johanna Andersson         94     6 FK Herkules                  57:09          
   18          Hanna Magnusson           94     6 FK Herkules                  58:16          
   19          Elin Claesson             95    20 OK Orinto                  1:00:34          
   20          Sofia Johansson           95     6 OK Alehof                  1:01:40          
   21          Jennie Olofsson           94    20 OK Skogshjortarna          1:06:22          
   22          Emelie Bäck               95    20 OK Kullingshof             1:15:48          
   23          Linnea Bergstrand         95     6 Kungälvs OK                1:23:54          

               Marianne Wadman           94     6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk.          
               Klara Pålsson             95     6 Kungälvs OK               Ej godk.          
               Filippa Spånér            94     6 Sävedalens AIK            Ej godk.          
               Danielle Fröstad          95     6 Kungälvs OK               Ej godk.          



D10  (4)       2490 m                      

    1          Ylva Mattsson             96     6 Tolered-Utby Ol-klubb        27:00          
    2          Astrid Naess Björgul               Halden Skiklubb              29:11          
    3          Agnes Spånér              98     6 Sävedalens AIK               48:14          

               Clara Wallin              96     6 Sjövalla FK               ej start          



U4  (6)        3770 m                      

    1          Albin Liljeqvist          92     2 Stigsökarna                1:10:49          
    2          Lovisa Birath             91     2 Stenungsunds OK            1:13:57          
    3          Kristofer Andreasson      91     6 Kungälvs OK                1:18:52          
    4          Albin Casparsson          93     6 Lerums SOK                 1:19:47          

               Simon Olsson              91     6 Kungälvs OK               ej start          
               Adam Olsson               92     6 Kungälvs OK               ej start          



U3  (5)        3210 m                      

    1          Jacob Lilljeqvist         95     2 Stigsökarna                  47:09          
    2          Jakob Lund                93    20 OK Skogshjortarna            48:57          
    3          Linnéa Jansson            93     6 Lerums SOK                 1:16:57          

               Rasmus Almqvist           93    20 OK Skogshjortarna         ej start          
               Emely Pettersson          91    20 Vänersborgs SK            ej start          



U2  (16)       2380 m                      

    1          Gustav Yngström           98     6 Frölunda OL                  29:22          
    2          Marcus Vogel              96     6 FK Herkules                  31:45          
    3          Douglas Fransson-Lee      98     6 OK Alehof                    35:54          
    4          Sven Magnusson            95     6 Tolered-Utby Ol-klubb        36:02          
    5          Per Johansson             96     6 Frölunda OL                  36:47          
    6          Jesper Lindh              97    18 OK Älgen                     37:45          
    7          Emil Andersson            94     6 OK Alehof                    38:17          
    8          Scott Powell              96     6 Sävedalens AIK               39:59          
    9          Erik Blick                98     6 OK Alehof                    41:01          
   10          Elin Wassenius            95     2 Uddevalla OK                 41:02          
   11          Axel Sigl                 94    20 OK Skogshjortarna            43:08          
   12          Elin Wahlgren             96     6 Sjövalla FK                  43:35          
   12          Erika Eriksson            95     2 Uddevalla OK                 43:35          
   14          Elsa Burén                95    20 IK Ymer                      49:36          
   15          Benjamin Gabrielsson      99     6 Kungälvs OK                  57:01          

               Ola Borrsén               93     2 OK Kroppefjäll            ej start          



U1  (10)       1930 m                      

    1          Josefin Bernhed           97     6 FK Herkules                  21:07          
    2          Felix Garmer              96     6 Göteborg-Majorna OK          22:22          
    3          Filip Leman               96     6 Göteborgs SK                 22:52          
    4          Otto Stuhlhofer           98     6 OK Landehof                  26:18          
    5          Julia Walderstedt         96    20 OK Skogshjortarna            30:32          
    6          Oliver Fransson-Lee       00     6 OK Alehof                    33:31          
    7          Wilma Jansson             98    20 Vänersborgs SK               33:35          
    8          Linus Walderstedt         99    20 OK Skogshjortarna            43:03          

               Sara Kindlund             97    20 OK Skogshjortarna         ej start          
               Elvira Björklund          97    20 Trollhättans SOK          ej start          



INSKOLNING  (2 1930 m                      

               Kerstin Wadman            98     6 Göteborg-Majorna OK          Godk.          
               William Truvé             98    20 OK Skogshjortarna            Godk.          
               Viktor Truvé              98    20 OK Skogshjortarna            Godk.          
               Emilie Lorén                    20 OK Kullingshof               Godk.          
               William Alexandersson            6 Lerums SOK                   Godk.          
               Anna Wernersson           96    20 IK Ymer                      Godk.          
               Mattias Underland                6 IFK Göteborg                 Godk.          
               Gustav Friman             01     6 Tolered-Utby Ol-klubb        Godk.          
               Ida Friman                99     6 Tolered-Utby Ol-klubb        Godk.          
               Kajsa Mattsson            97     3 OK Kåre                      Godk.          
               joel Flakberg                    6 IFK Göteborg                 Godk.          
               Fanny Andersson                  6 Göteborg-Majorna OK          Godk.          
               Alice Kjellander          63     6 Göteborg-Majorna OK          Godk.          
               Alva Sellgren                    6 Göteborg-Majorna OK          Godk.          
               Klara Wallinder                  6 Göteborg-Majorna OK          Godk.          
               Una Vil Samuelsen                  Eiker OL                     Godk.          
               Clara Sigl                      20 OK Skogshjortarna            Godk.          
               Jonas Johansson           98    20 Främmestads IK               Godk.          
               Gabriel Sturesson                6 Göteborg-Majorna OK          Godk.          
               Linus Sundberg            98    20 OK Skogshjortarna            Godk.          
               Karl Boge-Agneholm        00     6 OK Alehof                    Godk.          
               Niklas Fredholm           43     6 Frölunda OL                  Godk.          

               Axel Johansson            99     6 Frölunda OL               Ej godk.          
               Kasper Bruto              96    20 OK Skogshjortarna         ej start          
               Emma Franzén              99    20 Lidköpings VSK            ej start          



Öppen 1  (25)  2380 m                      

    1          Joakim Hjortmarker        96     6 Göteborgs SK                 26:56 B        
    2          Linnea Hjortmarker        93     6 Göteborgs SK                 27:30 B        
    3          Alexander Bergbacka       94       Surte                        28:39 B        
    4          Karl-Martin Beck                   Ringerike o-lag              30:14 B        
    5          Sofia Rönnkvist                 20 OK Skogshjortarna            30:34 B        
    6          Malin Rönnkvist                 20 OK Skogshjortarna            30:51 B        
    7          Malin Johansson           93    20 Främmestads IK               41:33          
    8          Rasmus Godén              96       Surte                        42:49          
    9          Gösta Ahlgren             98       Surte                        42:59          
   10          Tobias Malm               96    20 SOK Träff                    43:29          
   11          Petter Hinder             00     6 Tolered-Utby Ol-klubb        46:15          
   12          Sebastian With            93       Surte                        48:07          
   13          Christian Gallo           93       Surte                        49:15          
   14          Tove Casparsson           97     6 Lerums SOK                   52:08          
   15          Pontus Ambjörnsson        97       Surte                        53:44          
   16          Sandra Ahrnberg           96       Surte                        53:47          
   17          Elvira Sellgren           98     6 Göteborg-Majorna OK          59:17          
   18          Ella Wallinder                   6 Göteborg-Majorna OK          59:29          
   19          Axel Olsson               02    20 OK Skogshjortarna          1:03:58          
   20          Filippa Fredlund                   Klubb 139073               1:14:51          
   21          Patrik Johnsson           97       Surte                      1:25:08          
   22          Lisbeth Hirsch            36       Surte                      1:27:24          

               Frida Millqvist           95       Surte                     Ej godk.          
               Linnea Luukinen           93       Surte                     Ej godk.          
               Anne Maren Nohr Moth               Halden Skiklubb           ej start          



Öppen 2  (16)  3210 m                      

    1          Thea Nohr Moth                     Halden Skiklubb              44:25 B        
    2          Ole-Jörgen Moth                    Halden Skiklubb              44:26 B        
    3          Moa Grälls                93     3 OK Kåre                      49:33 B        
    4          Lennart Sigl                    20 OK Skogshjortarna          1:06:07          
    5          Stig Engström             26    20 OK Skogshjortarna          1:07:35          
    6          Eva Westerholm            48    20 OK Skogshjortarna          1:09:14          
    7          Karin Wernersson          94    20 IK Ymer                    1:12:14          
    8          Joel Åhsberg-Ottosson     94     6 Sjövalla FK                1:19:40          
    9          Anneli Burén              65    20 IK Ymer                    1:24:28          
   10          Ylva Hagman               55       Surte                      1:25:01          
   11          Lena Bergstrand                  6 Kungälvs OK                1:25:05          
   12          Berit Hildén              43    20 OK Skogshjortarna          1:31:00          
   13          Magnus Hederström               20 OK Skogshjortarna          1:34:14          
   14          Jesu Frank                79       Klubb 139073               1:34:21          
   15          Karin Olsson              58     6 Kungälvs OK                1:41:40          

               Eva Åhsberg               56     6 Sjövalla FK               Ej godk.          



Öppen 3  (9)   4360 m                      

    1          Daniel Carlsson           81     6 Sävedalens AIK               52:46 B        
    2          Carl Lindau               92     6 Tolered-Utby Ol-klubb        57:05 B        
    3          Benny Orsenmark           56     6 Sävedalens AIK             1:05:39 B        
    4          Gunnie Dahn               59    20 OK Skogshjortarna          1:09:13          
    5          Carl Malm                 94    20 SOK Träff                  1:17:32          
    6          Sara Johansson            73    20 Vänersborgs SK             1:20:55          

               Edvin Fogelström          95    20 OK Skogshjortarna         Ej godk.          
               Teodor Truvé              95    20 OK Skogshjortarna         Ej godk.          
               Anton Fogelström          93    20 OK Skogshjortarna         Ej godk.          



Öppen 4  (31)  3100 m                      

    1          Magnus Wall               68     6 Göteborgs SK                 36:30 B        
    2          Sandy Schreyer                   6 FK Herkules                  41:52 B        
    3          Fredrik Davidson          71    20 SOK 68                       44:05 B        
    4          Ove Nilsson               60     6 Lerums SOK                   45:32 B        
    5          Ingrid Haggren            67    20 OK Skogshjortarna            47:47 B        
    6          Lars Torstensson          60     6 Göteborgs SK                 47:54 B        
    7          Cathrine Davidson         72    20 SOK 68                       48:06 B        
    8          Daniel Torstensson        87     6 Göteborgs SK                 49:08          
    9          Ulf Gabrielsson           68     6 Kungälvs OK                  51:26          
   10          Sven-Olof Pålsson         60     6 Kungälvs OK                  53:19          
   11          Anna-Karin Reuter         62     6 Kungälvs OK                  55:03          
   12          Karl-Erik Högnart               20 OK Flundrehof                57:50          
   13          Ylva Wängdahl             91     2 OK Gipen                     58:42          
   14          Eva-Lotta Westberg        62     6 Göteborg-Majorna OK          59:52          
   15          Per Robertson             42     6 IFK Göteborg               1:04:12          
   16          Bengt-Åke Sjöström        48     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:04:37          
   17          Anita Junfors             45    20 OK Skogshjortarna          1:04:51          
   18          Cecilia Karlsson          82    20 OK Skogshjortarna          1:05:28          
   19          Ulf Säfsten               45       Klubb 139073               1:06:08          
   20          Olivia Bengtsson          93    20 OK Skogshjortarna          1:07:31          
   21          Christer Sjöström         45     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:07:37          
   22          Mirjam Norén              51     6 IK Uven                    1:09:43          
   23          Susanne Bengtsson-Wye     67    20 OK Skogshjortarna          1:09:47          
   24          Bertil Johansson          31     6 OK Landehof                1:09:52          
   25          Birgitta Berg                    6 Sjövalla FK                1:14:12          
   26          Elisabeth Lundqvist       38     6 Göteborg-Majorna OK        1:18:06          
   27          Karin Westphal                   2 Herrestads AIF             1:22:45          
   28          Monika Swärd                       Göteborgs Spårvägar GIF    1:54:04          
   29          Bengt Edlund                       Surte                      2:40:39          

               Karin Magnusson           89     6 Tolered-Utby Ol-klubb     Ej godk.          
               Marie Fröstad             66     6 Kungälvs OK               Ej godk.          



Öppen 5  (36)  3770 m                      

    1          Jonas Leander             72     6 Lerums SOK                   40:58 B        
    2          Leif Nilsson              43     6 Göteborgs SK                 44:28 B        
    3          Anders Ekberg             52    20 Markbygden                   44:39 B        
    4          Håkan Jansson             69    20 Vänersborgs SK               45:57 B        
    5          Lars Widerström           50    20 IK Ymer                      47:13 B        
    6          Johan Hinder              93     6 Tolered-Utby Ol-klubb        48:06 B        
    7          Viktor Haggren            90    20 OK Skogshjortarna            48:36 B        
    8          Jonas Erlandsson          85       Klubb 139073                 49:33 B        
    9          Gunnar Olsson             52    20 OK Skogshjortarna            50:05 B        
   10          Klas Bengtsson            65    20 OK Skogshjortarna            50:35 B        
   11          Arne Olsson               59     6 Kungälvs OK                  50:41 B        
   12          Nisse Gunnarsson          43     2 OK Gipen                     51:53 B        
   13          Magnus Haggren            67    20 OK Skogshjortarna            51:57 B        
   14          Johannes Prison           76       Klubb 139073                 52:44 B        
   15          Zoltan Raffai             75       Klubb 139073                 52:50 B        
   16          Tom Björge Gundersen               Halden Skiklubb              54:47          
   17          Torbjörn Salomonsson      61    20 Vänersborgs SK               55:47          
   18          Ylva West                 63     2 Uddevalla OK                 56:35          
   19          Bo Erlandsson             64     2 Uddevalla OK                 58:44          
   20          Bernt Swebilius           58     6 IK Uven                      58:49          
   21          Ted Lystig                       6 FK Herkules                  59:00          
   22          Sven Persson                     2 Ljungskile FK                59:14          
   23          Evert Johansson           39       Ryda SK                      59:51          
   24          Anna Säfsten              74       Klubb 139073               1:00:55          
   25          Jan Widerström            50    20 IK Ymer                    1:02:42          
   26          Berg Christer             44     6 Sjövalla FK                1:03:03          
   27          Lennart Svensson          54    20 OK Kullingshof             1:03:38          
   28          Karin Cederlöf            48    12 KFUM Örebro OK             1:08:09          
   29          Britt Birklin             44     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:08:14          
   30          Lars-Göran Cullbrand      41     6 IK Stern                   1:10:31          
   31          Sven Eriksson             67     6 OK Landehof                1:13:00          
   32          Claes Edgren                    20 Trollhättans SOK           1:17:21          
   33          Ingrid Cullbrand          45     6 IK Stern                   1:23:20          
   34          Björn Bältsjö             57     6 Sävedalens AIK             5:24:29          

               Bengt Ziegler             58     6 Lerums SOK                Ej godk.          
               Carolina Hansson                   Klubb 139073              Ej godk.          



Öppen 6  (14)  5610 m                      

    1          Niklas Larsson            71     6 FK Herkules                1:03:20 B        
    2          Kristian Björgul          62       Halden Skiklubb            1:17:23 B        
    3          Mattias Prick                    2 Uddevalla OK               1:18:07 B        
    4          Harland Wibye                      Ok Moss                    1:18:16 B        
    5          Peter Abrahamsson                  SK Björnen                 1:18:45 B        
    6          Klas Åström               70       Klubb 139073               1:23:52 B        
    7          Robert Gren                      2 Munkedals SOK              1:27:15          
    8          Sören With                58       Surte                      1:29:16          
    9          Håkan Carlbom             54     2 OK Gipen                   1:30:24          
   10          Lennart Widerström        53    20 IK Ymer                    1:36:56          
   11          Anders Westerberg         58     6 Göteborg-Majorna OK        1:44:07          
   12          Håkan Lantz                        Klubb 139073               2:06:38          
   13          Jan-Olof Dahlberg                  Klubb 139073               2:42:19          

               Monica Olsson             87     2 Uddevalla OK              Ej godk.          



Öppen 7  (44)  3360 m                      

    1          Mats Nylund               65    14 Bredaryds SOK                29:30 B        
    2          Karin Aneland             77     6 IFK Göteborg                 38:41 B        
    3          Lars Eckermark            60     6 OK Landehof                  40:15          
    4          Kjell Ehrencrona          53     6 IFK Göteborg                 40:22          
    5          Christina Südhoff         70     6 Sävedalens AIK               41:40          
    6          Daniel Thomas             90     6 Lerums SOK                   42:17          
    7          Maria Olausson            76     2 OK Gipen                     42:19          
    8          Anders Bergström                 6 Göteborg-Majorna OK          43:00          
    9          Martina Vejedal           80    20 Markbygden                   43:07          
    9          Anna Eriksson             68     6 OK Landehof                  43:07          
   11          Andreas Johansson         76    20 OK Skogshjortarna            44:36          
   12          Anna Nilsson                    20 IK Ymer                      45:00          
   13          Hilda Sibeck              86    18 OK Djerf                     45:18          
   14          Alexandra Vejedal         83    20 Ulricehamns OK               45:53          
   15          Jan Fredriksson           61     6 Sjövalla FK                  47:08          
   16          Sofia Karlsson            86     6 OK Landehof                  49:02          
   17          Annica Hansson            86     2 Herrestads AIF               51:13          
   18          Katarina Ström            59    20 Hestra IF                    51:37          
   19          Mats Andersson            57     6 FK Herkules                  51:46          
   20          Tomas Ståhle              46    20 OK Orinto                    53:38          
   21          Carolina Ehrencrona       86     6 IFK Göteborg                 53:47          
   22          Erik Bergman              80     6 IK Uven                      57:38          
   23          Conny Wernersson          47    20 OK Orinto                    58:05          
   24          Sven-Erik Grund           65     2 OK Roto                    1:00:11          
   25          Malin Theander            75     2 Stenungsunds OK            1:03:19          
   26          Christina Persson         67    20 IK Ymer                    1:06:17          
   27          Hasse Johansson           45    20 Trollhättans SOK           1:08:12          
   28          Johannes Südhoff          69     6 Sävedalens AIK             1:08:52          
   29          Ingvar Johansson          27     2 Stenungsunds OK            1:08:58          
   30          Sture Andersson                  7 IF Rigor                   1:10:43          
   31          Cecilia Flakberg          72     6 IFK Göteborg               1:11:30          
   32          Agneta Pettersson         71     6 FK Herkules                1:12:08          
   33          Arvid Munther             32     6 Sävedalens AIK             1:18:14          
   34          Johanna Blomberg          91     6 Göteborg-Majorna OK        1:21:50          
   35          Barbro Nilsson            44    14 Alvesta SOK                1:33:02          
   36          Dag Johansson                   20 OK Klyftamo                1:35:43          
   37          Anders Jonsson                  20 OK Klyftamo                1:35:46          
   38          Inga Persson              40     6 OK Landehof                1:37:44          

               Christina Hogedal         38     6 Kungälvs OK                 Felst.          
               Vigdis Hobul                       Östmarka OK               Ej godk.          
               Göte Niklasson            35     6 Kungälvs OK               Ej godk.          
               Lars-Ove Karlsson         57     6 OK Landehof               Ej godk.          
               Barbro Andreasson                  Klubb 139073              Ej godk.          
               Tobias Vallentin          76     6 Göteborg-Majorna OK       Ej godk.          



Öppen 8  (39)  4970 m                      

    1          Per Forsberg              68    15 IMP136 IFK Enskede           45:35 B        
    2          Per Kjellander            65     6 Göteborg-Majorna OK          45:43 B        
    3          Knut Engen                59       Raumar O-lag                 47:11 B        
    4          Magnus Broback            68    20 OK Flundrehof                50:13 B        
    5          Emelie Svalin             80    20 Vänersborgs SK               53:51 B        
    6          Lars Andersson            55    20 OK Orinto                    54:10 B        
    7          Anders Larsson            61     6 Tolered-Utby Ol-klubb        54:31 B        
    8          Bengt-Åke Jansson         56    20 Främmestads IK               55:23 B        
    9          Thomas Å Karlsson         68     6 Göteborg-Majorna OK          55:26 B        
   10          Bengt Grewin              63     6 Frölunda OL                  56:30 B        
   11          Per Junfors               78    20 OK Skogshjortarna            57:31 B        
   12          Stellan Bondesson         73     6 Lerums SOK                   59:04 B        
   13          Lasse Williamsson         72     6 Sävedalens AIK               59:06 B        
   14          Lisa Jansson              82    20 Främmestads IK               59:12 B        
   15          Claes Lindberg            60    20 OK Skogshjortarna          1:00:58          
   16          Susanne Friman            72     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:02:30          
   17          Sara Lorén                70    20 OK Kullingshof             1:03:11          
   18          Anders Fogelström         61       SOK Unden                  1:04:14          
   19          Göran Eklund              48    16 Trosabygdens OK            1:04:42          
   20          Bengt Nilsson             42    14 Alvesta SOK                1:05:02          
   21          Ulf Johansson             65    20 Främmestads IK             1:05:09          
   22          Håkan Olsson              56     2 Munkedals SOK              1:05:26          
   23          Jari Williamsson          69     6 Tolered-Utby Ol-klubb      1:05:33          
   24          Hans Karlsson             51     6 Göteborg-Majorna OK        1:05:35          
   25          Anders Eriksson           54     2 OK Gipen                   1:06:00          
   26          Algot Hansson             40     6 Kungälvs OK                1:06:34          
   27          Stefan Johansson          70     6 Frölunda OL                1:06:45          
   28          Hanna Hultman             87     6 Sävedalens AIK             1:07:55          
   29          Johan Adolfsson           80       Klubb 139073               1:08:25          
   30          Tobias Österlund          84    20 IK Ymer                    1:10:54          
   31          Camilla Svensson          77     6 IK Stern                   1:14:02          
   32          Katarina Rundström        69    15 IMP136 IFK Enskede         1:14:14          
   33          Anders Berglund           45    20 OK Skogshjortarna          1:16:37          
   34          Andreas Österlund         87    20 IK Ymer                    1:17:13          
   35          Emelie Steen              85     6 Kungälvs OK                1:17:40          
   36          Ragnar Fallström          46     6 Lerums SOK                 1:19:56          
   37          Martin West               58     2 Uddevalla OK               1:22:42          
   38          Britta Eklund             49    16 Trosabygdens OK            1:39:33          

               Kjell Ryberg              50     6 IFK Göteborg              Ej godk.          



Öppen 9  (12)  7380 m                      

    1          Jonas Hogedal             78    20 Vänersborgs SK             1:04:01 B        
    2          Sören Sturesson           70     6 Göteborg-Majorna OK        1:09:17 B        
    3          Jörgen Granefelt          74    18 Kils OK                    1:13:26 B        
    4          Andreas Melin             78       OK Gisle                   1:14:54 B        
    5          Franz Andersson           76     2 Uddevalla OK               1:17:50 B        
    6          Per Forsberg              72    20 IK Ymer                    1:18:00 B        
    7          Ulf Hansson                        Klubb 139073               1:19:26 B        
    8          Mattias Bagge Johansson   82     2 OK Skärmen                 1:24:31 B        
    9          Christer Bech             62       Idefjordens SK             1:30:16          
   10          Stefan Jakobsson          70    15 Sundbybergs IK             1:43:27          
   11          Wendy Fjellstad                    Ås-UMB Orientering         1:50:57          

               Graham Kemp                        Merdoc Scotland           Ej godk.